Strona główna » O ZWIĄZKU
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Związek Pracowników Sezonowych – cele i zadania

          Z inicjatywy redakcji dwutygodnika „Praca i Nauka za Granicą”, w odpowiedzi na ciągle liczne przypadki gwałcenia praw Polaków, którzy pracują sezonowo za granicą, 8 czerwca 2005 roku powstało ogólnopolskie stowarzyszenie – Związek Pracowników Sezonowych.
          Uznaliśmy, że nastała już najwyższa pora, aby 500 tysięcy naszych rodaków, którzy co roku wyjeżdżają na Zachód, do pracy w rolnictwie, miało wreszcie swoją reprezentację. Musimy walczyć o swoje prawa tak samo tu na miejscu,  jak i za granicą, w Niemczech, we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech.

Do podstawowych zadań naszego stowarzyszenia należy:

– niesienie pomocy osobom, które nie otrzymały ustalonego w umowie wynagrodzenia;
– wskazywanie i piętnowanie zagranicznych pracodawców, którzy źle traktują polskich pracowników;
– kontaktowanie pokrzywdzonych z polskojęzycznymi adwokatami działającymi w krajach Unii;
– doprowadzenie do przyjęcia unijnej Karty Praw Pracownika Sezonowego, która zmusi wszystkie kraje do stosowania wobec zagranicznych pracowników sezonowych, takich praw i stawek godzinowych, z jakich korzystają obywatele danego państwa.
          Nasze Stowarzyszenie jest organizacją otwartą dla wszystkich. Każdy, czy pracował za granicą, czy dopiero o tym myśli, może zgłosić swój udział. Z członkostwem w Stowarzyszeniu nie łączą się żadne koszty. Działamy wyłącznie w oparciu o pracę społeczną.
Tymczasowe biuro Stowarzyszenia mieści się pod adresem:
Związek Pracowników Sezonowych


ul. Ostroroga 46/8
64-100 Leszno

Związek Pracowników Sezonowych

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?