Strona główna » Kraje pozostałe » Najłatwiej na czarno
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
26.08.2005r.

GRECJA | Trudno o zezwolenia
Najłatwiej na czarno

Do 1 maja 2006 grecki rynek pracy będzie zamknięty dla obywateli nowych państw UE i nie ma pewności czy okres przejściowy nie zostanie wydłużony. Mimo utrudnień, Grecy chętnie zatrudniają Polaków, najczęściej w charakterze pracowników sezonowych.
          Na razie możemy podejmować pracę po uzyskaniu zezwolenia. Formalności załatwia pracodawca. O tym, czy dostaniemy zgodę decyduje grecki wojewoda, a także Urząd ds. Zatrudnienia (OAED). Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pozwolenie jest przesyłane do Konsulatu w Warszawie, gdzie musimy je odebrać osobiście. Zgoda na pracę wydawana jest maksymalnie na okres jednego roku, a czeka się na nią 6-8 tygodni.
          Po przyjeździe do Grecji w ciągu ośmiu dni należy udać się do urzędu ds. cudzoziemców lub na komisariat policji w celu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt. Potrzebne nam będą: umowa o pracę, pozwolenie na zatrudnienie, potwierdzenie ubezpieczenia, oświadczenie o adresie zamieszkania i zaświadczenie o stanie zdrowia, które można dostać od lekarza rodzinnego w Polsce.

Tylko 5000 zezwoleń
          Według „Kuriera Ateńskiego”, Polakom bardzo trudno jest dostać pozwolenie na pracę. W 2004 roku wydano ich zaledwie około 5000, dlatego prawie wszyscy wyjeżdżający do Grecji decydują się na pracę na czarno. Obecnie w samych Atenach – jeśli wierzyć szacunkom „Kuriera” – pracuje około 50 tysięcy naszych rodaków, z czego przeszło 40 tysięcy robi to nielegalnie.
          Najłatwiej jest dostać pracę sezonową. Ofert należy szukać w prasie polonijnej lub w internecie. Najbardziej poszukiwani są kucharze, kelnerzy, sprzątaczki, pokojówki, marynarze oraz osoby do zbioru owoców (szczególnie winogron i cytrusów). Nie brakuje też ofert dla architektów i inżynierów budowlanych. Zarobki nie są zbyt wysokie. Polacy, którzy najmują się do prostych zajęć mogą liczyć średnio na 500-1000 euro netto. Najlepiej płatna jest praca w turystyce (przewodnicy i animatorzy czasu wolnego zatrudniani w hotelach), jednak na taką pracę mogą liczyć tylko osoby, które dobrze znają Grecję, władają przynajmniej dwoma językami obcymi (angielski i niemiecki) oraz posiadają kilkuletnie doświadczenie. Warto udać się na wyspę Korfu. Jest tam  wiele ofert pracy w barach, klubach i na plaży (wynagrodzenie rzędu 500-800 euro miesięcznie netto).

Ateńskie adresy
          Będąc już na miejscu warto rozejrzeć się za prasą polonijną. Najbardziej znany jest „Kurier Ateński”, tygodnik dostępny w całym kraju. Znajdziesz w nim artykuły poświęcone bieżącym wydarzeniom w Polsce, Grecji i na świecie. Sporo jest także informacji praktycznych, m.in. adresy polskojęzycznych lekarzy i oferty pracy. Dostępne są również trzy inne polskojęzyczne, mniej popularne gazety: „W centrum uwagi”, „Polonia” i „Informator polonijny”.
          Warto wiedzieć, że w greckiej stolicy jest także... polska szkoła. Jest ona bezpłatna i działa na identycznych zasadach jak wszystkie tego typu placówki w Polsce.
          Natomiast w ateńskiej dzielnicy Omonia znajduje się polski kościół. Msze odprawiane są w poniedziałki, wtorki i czwartki o godzinie 19.00 oraz w każdą niedzielę o 9.00, 13.00 i 18.30

Polują na frajerów
          Wszystkich, którzy wybierają się do pracy w Grecji przestrzegamy przed różnej maści oszustami. Uważać trzeba na pracodawców, którzy nie załatwiają zezwoleń, każą pracować, a po kilku tygodniach okazuje się, że w ogóle nie  mają zamiaru płacić i zostawiają ludzi „na lodzie”. Najczęściej jednak paść można ofiarą nieuczciwych pośredników, którzy biorą zwykle 200 euro za pomoc w znalezieniu pracy, a na miejscu okazuje się, że warunki daleko odbiegają od obiecanych, albo w ogóle jej nie ma.
          Jeśli zdecydujesz się na pracę bez „papierów”, musisz liczyć się z tym, że w razie wpadki będziesz musiał zapłacić grzywnę w wysokości 150-300 euro.

Tomasz Lewandowski

Warto odwiedzić
www.wehateny.gr – wiele szczegółowych informacji dla wybierających się do Grecji, także po polsku
Polski kościół pod wezwaniem Ieros Naos Christou Sotiros
ul. Michael Voda 28,
Omonia, Ateny
tel. 0030-210-8335911
Zespół szkół przy ambasadzie RP w Atenach im. Zygmunta Mineyki
ul. Navarinou 19
155-62 Holargos
tel. 0030-210-6538204
fax 0030-210-6543207
www.atenyzso.republika.pl
Ambasada Grecji w Polsce
www.greece.pl
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Atenach
www.poland-embassy.gr
Wydział konsularny
Kamelion 21
154-52 Paleo Psychico, Ateny
tel.0030-210-67977700

Oferty pracy
www.oaed.gr
www.jobseekers.gr
http://gr.tiptopjob.com


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?