Strona główna » Kraje pozostałe » Praca u rolników
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
1.07.2005r.

FINLANDIA | Trzy miesiące bez pozwolenia
Praca u rolników


Rolnictwo, ogrodnictwo, prace przy zbiorach runa leśnego i na fermach futrzarskich – to cztery branże, w których Polacy mogą podjąć pracę sezonową bez zezwoleń. Czas zatrudnienia nie może przekroczyć trzech miesięcy.
Okres przejściowy ograniczający polskim pracownikom dostęp do fińskiego rynku pracy potrwa co najmniej do 30 kwietnia 2006 roku. Na obecną chwilę pozostaje możliwość podjęcia trzymiesięcznej pracy sezonowej w czterech wybranych branżach. Po upływie tego okresu, koniecznie jest uzyskanie pozwolenia na pracę i pobyt.

Jedziemy do Finlandii

          Wszelkie formalności związane z przyjazdem i podjęciem zatrudnienia załatwiane są na miejscu. Pozwala to na wyjazd w ciemno i szukanie pracy na własną rękę. Wiąże się z tym jednak pewne ograniczenie. Może się zdarzyć, że na granicy zostaniemy poproszeni o okazanie środków finansowych, pozwalających na samodzielne utrzymanie się w tym kraju. Jest to kwota 50 euro za każdy dzień pobytu. By tego uniknąć, Polacy wjeżdżają do Finlandii jako turyści.
          Po przyjeździe na miejsce naszym obowiązkiem jest zarejestrowanie się w Biurze Ewidencji Ludności w celu otrzymania numeru ewidencyjnego. Mamy na to tydzień od momentu przybycia. Na podstawie tego numeru otrzymamy Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
          Przy poszukiwaniu pracy nie możemy korzystać z pomocy publicznych służb zatrudnienia ani zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Truskawki i runo leśne
          W Finlandii jest około 70 tysięcy gospodarstw rolnych. Polacy zatrudniani są najczęściej na plantacjach warzyw i owoców. Najpopularniejsze są zbiory truskawek, ogórków i ziemniaków. Zajęcia w rolnictwie i ogrodnictwie należy szukać na południu kraju oraz w jego południowo-zachodniej części. To tam głównie rozpościerają się grunty orne i sady. Na północy są słabo zaludnione tereny pojezierza fińskiego pokrytego gęstymi lasami. To istny raj dla zbieraczy runa leśnego.
          Na taką pracę decydują się najczęściej kilkuosobowe grupy z własnym samochodem, które koszty paliwa dzielą pomiędzy siebie. Auto jest niezbędne aby móc pokonywać kilkudziesięciokilometrowe odległości między rejonem zbiorów, a skupem. Do kosztów związanych z podjęciem tego zajęcia trzeba doliczyć opłaty za noclegi. Tu w grę wchodzą liczne w Finlandii pola kempingowe. Ważne! Należy zabrać ze sobą mapy z oznaczonymi punktami skupu oraz w ciepłą odzież. Temperatury – szczególnie na północy kraju – są bardzo niskie.
          Przy 10-12 godzinnym dniu pracy, można zebrać ok. 50-60 kg jagód lub borówek. Da to zarobki na poziomie 300 złotych.
          Dzięki naciskom hodowców zwierząt futerkowych narzekających na brak rąk do pracy, Polacy od zeszłego roku mogą zatrudniać się sezonowo także na fermach futrzarskich.  

Szukamy pracy
          Zajęcie sezonowe w Finlandii podejmują w większości te same osoby, które pracowały w tym kraju w latach poprzednich. Ludzie ci co roku wracają w to samo miejsce. Nowi pracownicy, to najczęściej – ściągnięci przez nich – znajomi lub rodzina.
          Osoby nie posiadające żadnych kontaktów mogą szukać zajęcia na własną rękę. Konieczna jest w tym wypadku podstawowa znajomość języka fińskiego lub angielskiego.  
          Pracy w Finlandii możemy szukać przez internet, przeglądając oferty zamieszczone na stronie Ministerstwa Pracy (MOL). Warto się też skontaktować się z największą w tym kraju agencją zatrudnienia VPS. Dużo ogłoszeń znajdziemy w najpopularniejszych w Finlandii gazetach Helsingin Sanomat (szczególnie w jej niedzielnym wydaniu) i Työmarkkinat. Propozycji zatrudnienia nie brak też w polskiej prasie, dotyczą one głównie zbiorów runa leśnego.

*  *  *

          Wiele osób pracujących sezonowo w Finlandii przekracza trzymiesięczny okres zatrudnienia przedłużając swój pobyt o kolejne miesiące. Wiąże się z tym duże ryzyko. Za nielegalną pracę grozi kara grzywny, a w skrajnym przypadku aresztowanie i deportacja.

Maciej Sibilak

Przydatne linki
www.mol.fi – witryna fińskiego Ministerstwa Pracy (w języku fińskim)
www.uni.fi – Departament do Spraw Imigrantów
www.mol.fi/migration/engopas.pdf – przewodnik imigranta
ww.embassyofpoland.fi – Ambasada Polska w Finlandii
www.vps.fi/index.php?s=toimipisteet&lng=eng – strona fińskiej agencji zatrudnienia VPS
www.manpower.fi – fińska strona z ogłoszeniami.
www.addeco.fi – popularna w Europie agencja pracy.
www.helsinginsanomat.fi – strona najpopularniejszej w Finlandii gazety.

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?