Strona główna » Kraje pozostałe » Potrzebni rolnicy
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.06.2005r

SZWAJCARIA | 2500 miejsc pracy
Potrzebni rolnicy

W tym bogatym kraju brakuje chętnych do pracy w gospodarstwach. Teraz także Polacy mogą skorzystać ze specjalnego kontyngentu. Można wyjechać na rok i zarabiać na czysto około 4000 złotych miesięcznie.
          Od jesieni ubiegłego roku otworzyła się przed Polakami nowa możliwość podjęcia legalnej pracy w szwajcarskich gospodarstwach rolnych. Dodać trzeba, że rolnictwo to w tej chwili jedyna branża, w której obywatele nowych państw unijnych mogą podjąć pracę bez niezwykle skomplikowanych procedur i ograniczeń, jakie funkcjonują we wszystkich innych branżach. O tym, czy sytuacja ulegnie dalszej poprawie, zadecyduje dopiero jesienne referendum. Tymczasem, szwajcarscy gospodarze już teraz  wywalczyli sobie to szczególne ustępstwo, udowadniając, że w ostatnich kilku latach nie byli w stanie  znaleźć wystarczającej liczby pracowników ani we własnym kraju, ani też w krajach „starej“ Unii.

Jeszcze 1300 wolnych miejsc
          Rolniczy kontyngent dla nowych państw unijnych wynosi 2500 miejsc. Do tej pory skorzystało z niego około 1200 osób, z czego 2/3 to Polacy. Aby skorzystać ze szwajcarskiej oferty najpierw należy znaleźć pracodawcę. Następnie gospodarz musi złożyć u władz kantonalnych wniosek o wydanie pozwolenia na pracę dla konkretnej osoby. Po pozytywnym rozpatrzeniu podania pracownik otrzymuje wizę i może legalnie pracować przez okres do 1 roku. Minimalne wynagrodzenie brutto wynosi około 2900 CHF (franków szwajcarskich), co oznacza, że po odjęciu wszystkich koniecznych świadczeń pozostaje 1500 CHF. Ponadro pracownik otrzymuje własny pokój, je posiłki wraz z rodziną, oddaje do prania swoje ubrania, słowem – żyje na prawach członka rodziny. Za mieszkanie i utrzymanie (tzw. Kost und Logis) pracodawca odejmuje od kwoty brutto około 900 CHF.

A może jako praktykant?
          Szwajcarscy gospodarze od lat zatrudniają młodych Polaków także w ramach praktyk uczniowskich lub studenckich. Oferta skierowana jest głównie do uczniów i absolwentów szkół rolniczych, ale także do młodych ludzi, którzy mieszkają na wsi i pomagają rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Na szwajcarskie praktyki co roku wyjeżdża ponad 1000 młodych  polskich rolników.
          Jeśli więc masz minimum dwa lata doświadczenia w pracy na gospodarstwie, prawo jazdy kat. B, nie przekroczyłeś 30 roku życia i potrafisz przynajmniej w podstawowym stopniu porozumieć się w języku niemieckim, francuskim  lub angielskim, możesz poznać nowy kraj i dobrze zarobić, biorąc udział w jednym z dwóch  proponowanych programów.
          Możliwy jest wyjazd na jeden sezon, zwykle na 3-4 miesiące – i ta opcja cieszy się największą popularnością – lub na 18 miesięcy, gdzie praktykant ma obowiązek wziąć udział w trwających trzy tygodnie zajęciach szkolnych i wycieczkach edukacyjnych.

Agroimpuls czeka
          Jedną z najprężniejszych instytucji organizujących szwajcarskie praktyki jest Agroimpuls z siedzibą w Brugg. W Polsce Agroimpuls ma kilkunastu przedstawicieli rezydujących głównie przy uczelniach i szkołach rolniczych. Do nich należy się zgłosić i wypełnić odpowiednie formularze. Potem trzeba już tylko pojechać po wizę. Procedura trwa około czterech miesięcy. Praktykant sam może wybrać profil gospodarstwa.
          Opłata na pośrednictwo wynosi do 200 CHF, a wiza 60 CHF. Opłacić trzeba też bilet w obie strony, a na miejscu meldunek – 60 CHF. Koszty te jednak zwracają się szybko, ponieważ  po odliczeniu koniecznych świadczeń, jak ubezpieczenie, podatek, kasa chorych oraz odjęciu kosztów utrzymania, praktykant otrzymuje miesięcznie  przynajmniej 1000 CHF, a często więcej. Mogą jeszcze dojść nadgodziny, premie za dobrą pracę czy możliwość „dorobienia“ u sąsiada.

Na czarno?
          Trzecia możliwość, to – wciąż jeszcze popularne – wyjazdy na czarno. Jak w każdym kraju trzeba się jednak liczyć z wysokimi karami pieniężnymi oraz deportacją. Nie brakuje jednak gospodarzy zatrudniających od lat w ten sposób pracowników i to nie tylko dlatego, że jest to tańsze i łatwiejsze. Dla wielu z nich była to dotąd jedyna szansa znalezienia pracownika na sezon. Wysokość pensji waha się tu w granicach 800-2000 CHF. Wszystko zależy od tego, do kogo się trafi.

Katarzyna Jancewicz, Szwajcaria

Szukamy gospodarza
          Jeśli nie masz znajomych, którzy mogliby pomóc ci w nawiązaniu kontaktów, koniecznie przeglądaj oferty pojawiające się w internecie. Godne polecenia są strony szwajcarskich pism skierowanych do rolników, które publikują na swoich łamach m.in. ogłoszenia. Oto one: Tierwelt (www.tierwelt.ch), Bauernzeitung (www.bauernzeitung.ch), Die Grüne (www.diegrüne.ch), Schweizer Bauer (www.schweizerbauer.ch).  
          Warto też zajrzeć na stronę internetową Związku Rolników Szwajcarskich (www.bauernveband.ch), gdzie także można znaleźć ogłoszenia o pracy. Są tam już  m.in. oferty Polaków.


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?