Strona główna » Hiszpania » Skargi na pracodawców
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.06.2005r.

HISZPANIA | Zbiory truskawek
Skargi na pracodawców

Osiem skarg na hiszpańskich plantatorów skierowały do Ministerstwa Gospodarki powracające do kraju Polki. Kobiety wskazują na liczne nadużycia i łamanie prawa pracy. Resort interweniuje w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii.

          Pod skargami podpisało się jak do tej pory dwanaście kobiet, które zbierały truskawki w regionie Huelvy. Na półwysep iberyjski wyjechały za pośrednictwem urzędów pracy.
          Lista zarzutów wobec Hiszpanów jest długa. Otwierają ją kwestie związane z brakiem jasności przy wypłacaniu wynagrodzenia i opłatach za zakwaterowanie. – Pierwszą nieprawidłowość zauważyłam po dwóch tygodniach pracy – mówi pani Iwona. – W wypłacie brakowało około 80 euro. Nie wiem, na co została odciągnięta ta kwota, gdyż nie mogłam się doprosić rozliczenia moich zarobków.
          Kolejne nadużycia, to płacenie zwykłych stawek za nadgodziny i pracę w niedziele, ponadnormatywny czas pracy, brak tłumacza i zmuszanie do podpisywania dokumentów w języku hiszpańskim, bez możliwości wcześniejszego zapoznania się z nimi. Kobiety skarżą się także na złe traktowanie i utrudniony dojazd na pole. Mimo zapewnień polskich urzędów pracy, zatrudnione w Hiszpanii panie nie mogły liczyć na wsparcie tamtejszych związków. Te ostatnie zamiast im pomagać, zawierają ciche umowy z pracodawcami.
          – W odpowiedzi na te doniesienia Ministerstwo Gospodarki wysłało pismo do Ambasady Królestwa Hiszpanii celem wyjaśnienia sprawy i zajęcia stanowiska – usłyszeliśmy od Ewy Pawluk z biura prasowego resortu . – Pokrzywdzone panie otrzymają listę z adresami i telefonami do polskojęzycznych adwokatów.
          Zgodnie z przepisami, spory między pracodawcą, a pracobiorcą rozstrzygane są w sądach pracy w kraju, w którym zatrudniony był pracownik. Koszty procesu pokrywa hiszpańskie państwo.

sibi

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?