Strona główna » Francja » Sezon na Francję
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
23.02.2005r.

Francja | Na podbój kraju Napoleona
Sezon na Francję

Kilka miesięcy pracy za granicą to niezły sposób na podreperowanie budżetu. Choć do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednimi ofertami. W internecie i prasie roi się od ogłoszeń. Niestety, nie zawsze uczciwych.

          Jednym z krajów, do którego chętnie wyjeżdżają Polacy jest Francja. Okazuje się jednak, że aby stanąć na polu truskawek, w winnicy, czy z tacą w barze, trzeba być nie tylko obrotnym, ale także odpornym psychicznie. Poza tym, powinieneś znać przynajmniej podstawy francuskiego. Angielski czy niemiecki, na niewiele się bowiem przydadzą nad Sekwaną i Loarą.

Jakie są przepisy?
          Francja nie otworzyła dla nas swojego rynku pracy, a to oznacza, że chcąc tam zarabiać, musimy uzyskać stosowne pozwolenie. Nawet, jeśli myślimy o podjęciu pracy sezonowej. I tu bardzo ważna informacja. Nie może ona trwać dłużej, niż sześć miesięcy w roku. Uwaga! Bez pozwoleń mogą pracować studenci.
          Prawda jest niestety taka, że to czy dostaniesz pracę, zależy w dużej mierze od twojego przyszłego pracodawcy. To bowiem na nim spoczywa obowiązek wystarania się o zgodę na zatrudnienie cudzoziemca. W tym celu musi on wstępną umowę o pracę sezonową złożyć w DDTEFP (Dyrekcja Departamentu Pracy, Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego). Powinna ona zawierać orientacyjny czas i okres pracy (od – do; daty i godziny). Pamiętaj, że prawo przewiduje możliwość starania się o pozwolenie na zatrudnienie konkretnej osoby lub grupy osób, ale bez wskazywania ich nazwisk.
          Jeśli przekonasz potencjalnego szefa, że to właśnie ty jesteś pracownikiem, którego szuka, wystara się on dla ciebie o pozwolenie imienne. Możesz też przeszukiwać oferty w urzędach pracy. Trafiają tam propozycje od tych pracodawców, którzy mają pozwolenie na zatrudnienie cudzoziemców i są skierowane do szerszego grona.
          Niestety, wielu Francuzów niechętnie daje pracę obcokrajowcom, ponieważ wiąże się to dla nich z ponoszeniem kosztów. Aby uzyskać zgodę na zatrudnienie cudzoziemca, muszą oni bowiem zapłacić 850 euro – gdy twoje wynagrodzenie nie przekroczy 1525 euro – lub 1535 euro, jeśli będziesz zarabiał więcej.
          Niestety, pracę załatwić jest najlepiej jeszcze przed wyjazdem z Polski. To tutaj (w ambasadzie Francji) odbiera się bowiem wszystkie dokumenty. Przygotuj się także, ze przed wyjazdem będziesz musiał jeszcze iść do lekarza (wskazanego przez warszawski oddział OMI – Biura ds. Migracji Międzynarodowych przy ambasadzie francuskiej) po zaświadczenie o stanie zdrowia.
          Jeżeli jednak zdecydowałeś się szukać pracy bezpośrednio we Francji, to także tam możesz złożyć stosowne dokumenty, ale przygotuj się na to, że jest to niemile widziane przez tamtejszą administrację. Poza tym, procedura starania się przez pracodawcę o zgodę na zatrudnienie pracownika zwykle trwa kilka tygodni, więc wyjazd taki może zrujnować cię finansowo.
          Po przyjeździe na miejsce musisz postarać się o kartę pobytu, Otrzymasz ją w wydziale dla cudzoziemców w prefekturze policji (adresy znajdziesz na stronie www.interieur.gouv.fr). Musisz mieć przy sobie umowę o pracę (z adnotacją DDTEFP o zgodzie na zatrudnienie), świadectwo lekarskie oraz paszport. Zostaniesz także poproszony o wykupienie znaczków skarbowych. W zamian otrzymasz kartę pobytu z napisem „travailleur temporaire”, co oznacza, że jesteś pracownikiem sezonowym i otrzymałeś zgodę na zatrudnienie u ściśle określonego pracodawcy.

Na truskawki i maliny
          Jednym z bardziej popularnych sposobów na pracowite wakacje jest zbiór owoców. Zajęcie nie jest jednak lekkie. Już o 6.00 czy 7.00 rano trzeba być na polu. Za wyjątkiem krótkiej, zazwyczaj godzinnej przerwy, podczas której można coś zjeść, pracuje się 10, 12, a nawet 14 godzin. Nie jest to jednak sowiecki łagier. Normą jest, że na pole przez cały dzień dowożone jest picie.
          Zarobki są różne. Na umowach widnieje prawie zawsze minimalna stawka 7,19 euro za godzinę lub 1090,48 euro miesięcznie. Przepisowy tydzień pracy to 35 godzin. W praktyce jednak, wynagrodzenie przy pracach sezonowych jest kwestią umowną. Regułą jest, że pracodawcy płacą za kilogram zebranych owoców. Przeciętnie można zerwać około 20, 30 kilo dziennie.
          Kiedy zaś kończą się zbiory, nie musimy od razu jechać do domu. Francuzi chętnie zlecają prace związane z pielęgnacją roślin lub sprzątaniem i naprawami w gospodarstwach.
Jeśli chodzi o wyżywienie, czy zakwaterowanie, to zwykle nie musimy się tym martwić, ponieważ gwarantuje je pracodawca. Czasem jednak zdarza się, że te koszty musimy ponieść sami. Pracodawca natomiast zawsze zobowiązany jest opłacić nam ubezpieczenie.

Grunt to porządek
          Nieco milszym sposobem zarobkowania jest praca na kempingach, a tych – zwłaszcza na południu Francji – jest mnóstwo. Zajęcie związane jest ze sprzątaniem i przygotowaniem przyczep i domków dla turystów. Trzeba się też liczyć z tym, że pracodawca będzie wymagał sprzątania całego ośrodka.
          Są jednak plusy. Choć czasu jest niewiele, zawsze warto znaleźć choć chwilę, by wykąpać się w ciepłym morzu. A opalić można się nawet przy pracy na świeżym powietrzu.
          Stawki podobne jak w gospodarstwach, czy winnicach, choć jak wszędzie i tu dużo zależy od umowy z pracodawcą. No i oczywiście czasem może wpaść jakiś napiwek.

Do baru czas
          Najlepiej być kelnerem w jakimś kurorcie. Praca przyjemna, a i napiwki zdarzają się bardzo często. Takie zajęcie jednak znacznie trudniej znaleźć. Praca jest atrakcyjna, dobrze płatna, a więc nie czeka zbyt długo na chętnych. Aby ją dostać, trzeba znać język francuski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. A dla wielu Polaków to bariera nie do przeskoczenia.
          Mniejsze wymagania stawiane są osobom pracującym przy sprzątaniu lokali. Na „zmywaku” zapomnij jednak o napiwkach. Zostanie ci goła pensja. Chyba, że trafisz do lokalu, w którym zwyczajowo kelnerzy nie biorą napiwków dla siebie, ale są one dzielone pomiędzy wszystkich pracowników.

Zaopiekuj się
          Dość często pojawiają się także oferty dla osób gotowych opiekować się starszą lub chorą osobą. Do obowiązków należy robienie zakupów, gotowanie, a czasem sprzątanie. Praca ta wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka, dużej cierpliwości i odporności psychicznej. Można liczyć na niezły zarobek, zwłaszcza, że czasem do umówionej stawki rodzina, albo sama osoba, którą się opiekujemy dorzuca dodatkowe pieniądze.
Problem w tym, że często pracodawcy chcą zatrudnić kogoś na dłużej, a nie tylko na kilka wakacyjnych miesięcy. Przed szansą stoją natomiast opiekunki do dzieci. We Francji bowiem bardzo popularne jest zatrudnianie Au-Pair (więcej na ten temat napiszemy w kolejnych numerach). Jest to jednak propozycja dla młodych dziewcząt, które za niewielkie kieszonkowe i kurs językowy gotowe są zajmować się cudzą pociechą i uczestniczyć w życiu rodziny.

Gdzie szukać?
          Oferty pojawiają się w prasie, urzędach pracy (także w Polsce) oraz w internecie. Najwięcej oczywiście na stronach francuskojęzycznych. Można także zgłosić się do przedstawicielstwa Biura Migracji Międzynarodowej (OMI), które działa przy ambasadzie w Warszawie. Dysponuje ono informacjami o aktualnym zapotrzebowaniu na konkretne stanowiska.

Agata Szubel
Mariola Sobotko

Przydatne linki
www.anpe.fr – Agence National pour I’Emploi (Krajowa Agencja Zatrudnienia); za pośrednictwem tej strony możesz złożyć swoją aplikację jako osoba szukająca pracy.
www.omi.social.fr – Office pour les Migration Internationales.
www.emploi.org – na tej stronie znajdziesz zarówno oferty, jak i adresy pośredników.
www.emploi-saisonnier.com – strona z ofertami dla pracowników sezonowych.
www.talents.fr – oferty pracy w przemyśle rozrywkowym.
www.apcon.nl/docs_gb/frameset.html – oferty pracy w winnicach.
www.yahoo.fr – francuska wyszukiwarka internetowa.
www.nomade.fr

Ambasada Republiki Francji
Przedstawicielstwo Biura Migracji Międzynarodowej (OMI)
ul. Puławska 17
Warszawa
tel. 022-5293187, 8528100

Gdzie jest praca?
Akwitania – barmani, kelnerzy
Alpy Francuskie – barmani, kelnerzy
Alzacja – barmani, kelnerzy
Bretania – rolnictwo i hodowla, kelnerzy
Dolina Loary – rolnictwo, sadownictwo, ogrodnictwo, barmani, kelnerzy
Dolina Normandia – ogrodnictwo, sadownictwo, barmani, kelnerzy
Dolina Rodanu – barmani, kelnerzy
Lazurowe Wybrzeże – sprzątanie biur i hoteli, ochroniarze, recepcjoniści, barmani, kelnerzy
Limousin – barmani, kelnerzy
Lotaryngia – barmani, kelnerzy
Owernia – barmani, kelnerzy, prace publiczne
Pikardia – rolnictwo, barmani, kelnerzy
Pireneje – barmani, kelnerzy
Poitou-Charentes – rolnictwo
Prowansja – sprzątanie biur i hoteli, ochroniarze, recepcjoniści, barmani, kelnerzy
(dane wg EURES)


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?