Strona główna » Niemcy » Nie chcą płacić ZUS-u
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
21.10.2005r.

NIEMCY | Protest farmerów
Nie chcą płacić ZUS-u

Niemiecki Związek Rolników wystąpił oficjalnie do ministrów rolnictwa poszczególnych landów, by poparli ich starania o zniesienie obowiązku odprowadzania od polskich pracowników sezonowych składek na ZUS.
          Efektem wprowadzenia nowych przepisów jest zmniejszenie konkurencyjności Polaków. Niemiecki gospodarz ma zatem do wyboru: albo ponosić wyższe koszty utrzymania takiego pracownika, albo zastąpienie go tańszym, z kraju który nie wymaga odprowadzania tego typu składek. Inne wyjście, to zatrudnianie na czarno – o czym się jednak oficjalnie nie mówi.
          Przypomnijmy. W myśl obowiązujących od 1 lipca br. przepisów, każdy rolnik zatrudniający u siebie na podstawie kontraktu sezonowego Polaka, który na czas pracy w Niemczech wziął w kraju urlop, musi odprowadzać składki do ZUS-u. A są to kwoty niebagatelne – 47,85 procent (z czego 20,65 proc. płaci pracodawca, a 27,20 proc. potrąca się pracownikowi z pensji). O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie w poprzednich numerach „Pracy i Nauki”.
          Niemieccy związkowcy zapowiedzieli, że zrobią wszystko, aby sytuacja uległa zmianie jeszcze przed rozpoczęciem następnego sezonu. Czasu jest jednak – wbrew pozorom – niewiele. Już dziś bowiem wielu bauerów myśli o rekrutacji pracowników na przyszły rok. A ewentualna zmiana przepisów miałaby dla ich decyzji – a co za tym idzie, także dla nas – kluczowe znaczenie.

MarSo

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?