Strona główna » Kraje pozostałe » Brexit - co stanie się z Polakami?
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
14.06.2016r.

Brexit - co stanie się z Polakami?

Zbliża się termin referendum na Wyspach. To już 24 czerwca. Co jednak, jeżeli Brexit stanie się faktem? Jaka przyszłość czeka naszych rodaków na Wyspach? Scenariusze są trzy...

Z szacunkowych danych wynika, że w tej chwili w Zjednoczonym Królestwie mieszka ok. 800-900 tys. Polaków.

Wariant najbardziej optymistyczny zakłada, że niewiele się zmieni nawet, jeżeli Londyn uniezależni się od Brukseli. Możliwe będzie utrzymanie nadal wszystkich przywilejów, jakimi cieszą się w tej chwili i rynek pracy nadal pozostanie dla nas otwarty. Choć mówi się, że mogłaby zostać wprowadzona procedura rejestracji nowoprzybyłych imigrantów, byłaby to zwykła formalność, a nie kłopotliwe ubieganie się o wizę i pozwolenie na pracę. Czy jednak taki scenariusz jest realny? Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że jest ono korzystne nie tylko dla imigrantów, ale także dla brytyjskich przedsiębiorców. Raz, że już w tej chwili pracuje dla nich wielu Polaków, dwa – w dalszym ciągu będą pojawiały się wakaty do obsadzenia, a raczej trudno przypuszczać, że nagle w kolejce do pracy ustawią się chętni na nie Brytyjczycy.

Drugi scenariusz zakłada, że od Polaków – żeby mogli zostać na Wyspach i cieszyć się takimi samymi prawami, jakie mają w tej chwili – wymagane będzie posiadanie obywatelstwa, lub przynajmniej statusu stałego rezydenta. Tutaj jednak nic nie nastąpi natychmiast. Jeżeli Brexit stanie się faktem, mniej więcej dwa lata będą trwały skomplikowane negocjacje między Londynem a Brukselą. I zanim faktycznie Zjednoczone Królestwo ostatecznie opuści Współnotę, będą obowiązywały przepisy takie, jak w tej chwili. Dla Polaków na Wyspach oznacza to dodatkowy czas na zadbanie o swój status.

Trzecia opcja jest najgorsza i zakłada wprowadzanie z dnia na dzień różnego rodzaju ograniczeń dla imigrantów z Unii. Przynajmniej dla części pracujących w tej chwili na Wyspach Polaków będzie to oznaczało konieczność spakowania walizek i wyjazdu. A ci, którzy dopiero myślą o wyjeździe do Wielkiej Brytanii, będą musieli zmienić plany i wybrać inny kierunek.

Warto przypomnieć, że Polacy na Wyspach nie tylko pracują. Kształci się tam także spora rzesza naszych studentów. I ich także mogą czekać kłopoty. W przypadku Brexitu, niewykluczone, że podjęcie studiów będzie wymagało szeregu skomplikowanych formalności „wizowych” i wyższe czesne. A nawet dostęp do nauki nie zostanie ograniczony formalnie, to z dużym prawdopodobieństwem, Polacy będą musieli ponosić wyższe koszty związane z nauką. Na przykład takie, jakie w tej chwili są codziennością studentów ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Rosji czy innych, pozaunijnych krajów.

Bez odpowiedzi pozostaje bardzo wiele pytań. Choćby o ważność polskich dokumentów: prawa jazdy, dowodu osobistego czy dyplomów, a także dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

MarSo

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?