Strona główna » Niemcy » Więcej dla sezonowych, opiekunek i budowlańców
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.02.2016r.

Więcej dla sezonowych, opiekunek i budowlańców

Obowiązująca od roku w Niemczech godzinowa stawka minimalna 8,50 euro/h nie ulega zmianie, ale wiele branż podlega szczególnym regulacjom. Dopiero za rok także pracujący na roli będą mogli liczyć na zarobki na poziomie nie niższym jak 8,50 euro/h.

Niemcy jako ostatni, duży europejski kraj wprowadziły płacę minimalną. Wbrew ostrzeżeniom ze strony pracodawców, nie doszło do masowych zwolnień ani bankructw. Nie ucierpiała też szczególnie branża rolna. Niektórzy bauerzy obawiali się, że konieczność ponoszenia wyższych wydatków na płace sprawi, że ich produkty staną się za drogie i nie znajdą nabywców. Tak się jednak nie stało.

8 euro oraz 7,90 euro
W branży rolniczej od 1 stycznia obowiązują nowe, wyższe stawki minimalne. I tak, w landach zachodnich, zamiast 7,40 euro dostaniemy teraz nie mniej niż 8 euro/h. A w landach wschodnich stawka wzrosła z 7,20 euro do 7,90 euro/h. Dopiero od 1 stycznia 2017 roku zarobki ulegną wyrównaniu i będą musiały wynieść nie mniej niż powszechnie obowiązująca stawka 8,50 euro/h.
Nadal jednak bauerzy będą mogli stosować odliczenia a konto poniesionych kosztów na zakwaterowanie i wyżywienie.

9 euro oraz 9,75 euro
Od stycznia rosną też stawki w branży opiekuńczej. Ostatnia regulacja miała miejsce niedawno, bo 1 października 2015r. Obecnie opiekunka pracująca w landzie zachodnim (lub Berlinie) powinna zarabiać minimalnie 9,75 euro/h, a w landzie wschodnim 9 euro/h.
Niestety, wiele Polek, które pracują w Niemczech jako opiekunki, tylko może pomarzyć o takich zarobkach. Bo albo pracują nielegalnie, albo pod szyldem tzw. Minijob, albo jako pomoce domowe. Najłatwiej o należne stawki będzie w domach opieki.

Więcej na budowie
Szczególne regulacje dotyczą też budowlańców. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych stawka w landach zachodnich (w tym Berlin) wzrosła z 11,25 euro do 11,25 euro/h, a w landach wschodnich z 10,75 euro do 11,05 euro/h. Z kolei wykwalifikowani budowlańcy pracujący w landach zachodnich (w tym Berlin) dostali teraz podwyżkę z 14,20 euro do 14,45 euro/h, a w landach wschodnich z 14,05 euro do 14,30 euro/h.
Takie zarobki należą się wszystkim zatrudnionym na niemieckich budowach, niezależnie od tego czy pracują pod szyldem niemieckiej czy polskiej firmy.
Niedawno niemiecka minister pracy Andrea Nahles oświadczyła, że rząd poważnie przymierza się do pierwszej podwyżki ogólnej stawki minimalnej, co miałoby nastąpić z początkiem 2017 roku. Konkretnych liczb nikt nie podaje. Dla Polaków istotna będzie kwestia czy ewentualna podwyżka stawki minimalnej obejmie też automatycznie branżę rolną, czy znowu będzie trzeba czekać jakiś czas na wyrównanie stawek.
Zbigniew Greźlikowski


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?