Strona główna » Niemcy » Mają prawo do zasiłku
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.02.2016r.

Mają prawo do zasiłku

Federalny Sąd Spraw Społecznych w Kassel uznał, że imigranci z krajów UE, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, mogą starać się o pomoc socjalną zapewniającą im „godne życie”.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł z kolei we wrześniu, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych (Hartz IV), traktowani gorzej niż obywatele Niemiec. Wyrok oznacza, że zgodnie z prawem europejskim niemieckie urzędy nie mają obowiązku wypłacania obcokrajowcom z UE, którzy przebywają na terytorium Niemiec z zamiarem poszukiwania pracy, zasiłku dla bezrobotnych. Jednak Federalny Sąd Spraw Społecznych orzekł w zeszłym tygodniu, że osoby takie mogą jak najbardziej ubiegać się o świadczenia zapewniające im minimum socjalne na poziomie zapewniającym im godne życie. Warunkiem ubiegania się o świadczenia jest co najmniej półroczny pobyt w Niemczech. Sąd w Kassel rozpatrywał skargę czteroosobowej rodziny rumuńskiej mieszkającej od 2008 r. u naszych zachodnich sąsiadów. Urząd w Gelsenkirchen odrzucił wniosek mężczyzny będącego głową rodziny o zasiłek dla bezrobotnych za okres od października 2010 do listopada 2011 r. Federalny Sąd Spraw Społecznych uznał tę decyzję za słuszną, wskazał jednak na inną „prawną furtkę” pozwalającą na zapewnienie wnioskodawcy godziwego życia. Sędziowie orzekli, że obywatel Rumunii może starać się o minimum życiowe, którego wysokość jest zbliżona do zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie to wypłacane jest z budżetu samorządów, a nie budżetu centralnego, jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych.

Władze miast i powiatów obawiają się w związku z powyższym wyrokiem kosztów w wysokości co najmniej pół miliarda euro rocznie. Sąd Spraw Socjalnych w Essen ocenia, że z orzeczenia skorzysta około 130 tys. osób, przede wszystkim obywateli Rumunii i Bułgarii. Wysokość pomocy społecznej dla osoby samotnej wynosi obecnie 404 euro miesięcznie.


sibi

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?