Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Wynagrodzenie na akord a Mindestlohn
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
25.06.2015r.

Wynagrodzenie na akord a Mindestlohn

Niemiecka ustawa o wynagrodzeniu minimalnym (Mindeslohn) wprowadziła wynagrodzenie minimalne za godzinę w wysokości 8,50 euro. Ustawa jednak nie zabroniła stosować wynagrodzenia akordowego czy wynagrodzenia ryczałtowego.

Przy stosowaniu takiego sposobu wynagrodzenie musi być zapewnione, że za rzeczywiście przepracowane godziny wypłacone będzie co najmniej wynagrodzenie minimalne. Do ustalenia czy wynagrodzenie minimalne jest wypłacone konieczne jest podzielenie otrzymanego wynagrodzenia przez przepracowane godziny.

W razie sporu prawnego to pracodawca ma udowodnić, że wypłacone przez niego wynagrodzenie za pracę akordową odpowiada co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu. Musi on zatem prowadzić dokładną dokumentację odnośnie danego pracownika. Nie może on powoływać się na jakieś ogólne dane, iż w ciągu godziny zbiera się ileś kilo truskawek, jabłek czy szparagów. Zatem także pracownikowi, który jest mało wydajny, należy wypłacić 8,50 Euro brutto za godzinę.

Jeśli pracodawca nie prowadzi dokumentacji, to w przypadku gdy pracownik zażąda wynagrodzenia minimalnego, jego szanse są przed sądem bardzo dobre. Pracownikowi wystarczy, że wiarygodnie przedstawi ile godzin w rzeczywistości pracował, jak wyglądał dzień pracy u pracodawcy i powinien otrzymać za te godziny wynagrodzenie minimalne. To bowiem pracodawca musi udowodnić, że pracownik pracował krócej, a jeśli nie ma dokumentacji, nie będzie to możliwe.

Przy tworzeniu ustawy pojawiły się głosy, że teoretycznie w branżach o niskim poziomie wynagrodzenia powinny te regulacje doprowadzić do likwidacji pracy na akord, gdyż pracodawcy zależeć powinno na unikaniu nakładu pracy związanego z dokumentacją i uniknięciu ryzyk prawnych.
Czy tak naprawdę jest lub będzie, mogą sobie czytelnicy na podstawie własnych przemyśleń i doświadczeń odpowiedzieć. Dotyczy to szczególnie sytuacji jeśli pracodawca niemiecki wie, że jego polski pracownik wróci do Polski i będzie miał z różnych powodów problemy ze znalezieniem prawnika.

Dr. Marcin Zieliński (LL.M.)
Rechtsanwalt / Adwokat
Telefon: +49 (0221) 920 10 40
Telefax: +49 (0221) 920 10 440
mail:
www.rz-recht.de

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?