Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Od stycznia nie mniej niż 7,40 euro/h!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
31.11.2014r.

Czas na vendimia

Od stycznia nie mniej niż 7,40 euro/h!

Niestety, minimalna stawka godzinowa 8,50 euro/h, jaka od stycznia będzie obowiązywać w Niemczech, nie obejmie pracowników sezonowych. W ostatniej chwili rząd w Berlinie ugiął się i zgodził na okres przejściowy dla rolniczej branży. Obiecane 8,50 euro/h dostaniemy u bauerów dopiero od stycznia 2017 roku.

Warunkiem specjalnego potraktowania zatrudnionych w rolnictwie był wymóg wcześniejszego zawarcia branżowej umowy zbiorowej. Nie było o to łatwo. Niemieccy rolnicy i plantatorzy do tej pory nigdy nie chcieli się zgodzić na taką umowę. Ostatecznie, przyparci do muru, podpisali stosowną umowę 4 lipca. Stronami tego porozumienia były: związek zawodowy IG Bau (skupiający zatrudnionych w budownictwie i rolnictwie), a z drugiej strony Związek Rolników i Leśników (GLFA) oraz Związek Ogrodników (AgA). Strony uzgodniły następujący plan podwyżek płac minimalnych:
  • od 1 stycznia 2015 roku, 7,40 euro/h (landy zachodnie), 7,20 euro/h (landy wschodnie)
  • od 1 stycznia 2016 roku, 8 euro/h (landy zachodnie), 7,90 euro/h (landy wschodnie)
  • od 1 stycznia 2017 roku, 8,60 euro/h (wszystkie landy)
  • od 1 listopada 2017 roku, 9,10 euro/h (wszystkie landy)
Do końca bieżącego roku obowiązują stare zasady, a więc nie ma żadnych stawek minimalnych, a poziom zarobków zależy głównie od wydajności pracy (system akordowy).

Przyjęcie umowy zbiorowej nie oznacza bynajmniej, że bauerzy zrezygnują z wynagradzania opartego o system akordowy. Sytuacja zmieni się o tyle, że ci pracownicy którzy nie wyrobią określonej normy będą mogli domagać się wypłaty według stawki godzinowej. Co prawda istnieją już teraz podstawy prawne do takich żądań, ale w praktyce bauerzy ich nie respektują i trzeba kierować sprawę na drogę sądową.

Stawka 7,40 euro/h jaka zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, to i tak wielki sukces. Dzisiaj wielu naszych rodaków zarabia znacznie poniżej tego poziomu. Nie liczmy jednak, że już za kilka miesięcy pracując sezonowo w Niemczech dostaniemy dokładnie co najmniej 7,40 euro/h na rękę. Bauerzy będą mogli potrącać od tej stawki koszty zakwaterowania. Co prawda tak było od lat, ale do tej pory te potrącenia były symboliczne, gdy od przyszłego roku mogą wydatnie wzrosnąć. Po drugie, z 50 do 70 dni ulegnie zwiększeniu liczba dni pracy, przez które pracodawca nie będzie musiał odprowadzać pełnych składek ubezpieczeniowych, lecz tylko kosztujące kilka euro ubezpieczenie wypadkowe. W praktyce będzie to oznaczać zatrudnienie na okres do trzech miesięcy bez żadnych uprawnień pracowniczych, bez prawa do urlopu, chorobowego, czy prawa do emerytury.

zg

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?