Strona główna » Kraje pozostałe » W rolnictwie pracy nie brakuje
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
31.10.2014r.

W rolnictwie pracy nie brakuje WIELKA BRYTANIA | Zajęcie na angielskiej farmie

W rolnictwie pracy nie brakuje

Brytyjscy farmerzy chętnie zatrudniają Polaków w swoich gospodarstwach, najczęściej przy hodowli trzody chlewnej i drobiu. Naszych rodaków można też spotkać na farmach mlecznych i w stadninach koni.

Zajęcie na farmie do łatwych nie należy. Oznacza wstawanie o 5.00 rano i harówkę do późnego wieczora. Angielscy farmerzy mają duże kłopoty ze znalezieniem osób gotowych sprostać tak ciężkiej pracy. Dlatego chętnie zatrudniają Polaków, dla których taki wysiłek nie stanowi żadnego problemu. Nie wystarczy jednak sam zapał do pracy, oprócz tego trzeba jeszcze spełnić określone wymagania. Od osób szukających pracy w brytyjskich gospodarstwach wymagane jest najczęściej doświadczenie w hodowli zwierząt. Konieczna jest też umiejętność obsługi maszyn rolniczych.

Na farmie mlecznej

Pracownik farmy mlecznej powinien mieć co najmniej półroczne doświadczenie przy hodowli krów. W wielu ogłoszeniach wymagane są 2-3 lata pracy w gospodarstwie. Musi też posiadać prawo jazdy na samochód i traktor oraz znać angielski na poziomie komunikatywnym. Niestety, bez języka trudno ci będzie wzbudzić zaufanie hodowcy i przekonać go do swoich umiejętności. Osoby z niewielkim doświadczeniem mogą się zatrudnić w charakterze pomocnika. Stawki na farmach mlecznych wahają się w granicach 6,31-9 Ł za godzinę. Przy 50-60 godzinach pracy w tygodniu, miesięczna pensja często przekracza 1500 Ł.

Do obowiązków pracownika farmy mlecznej należy w pierwszym rzędzie dojenie i karmienie krów, a więc obsługa maszyn dojnych i kontrola ich działania. Oprócz tego odpowiada on za nadzór nad zwierzętami, zajmuje się ich myciem i zaganianiem do obory, a także utrzymaniem w niej porządku. W przypadku wielkich farm obowiązki te są odpowiednio dzielone. Pracownik musi być też gotowy do innych dodatkowych prac w gospodarstwie, których nigdy nie brakuje. Nie bez powodu w wielu ogłoszeniach podkreśla się konieczność znajomości obsługi maszyn rolniczych.

Na fermach drobiu
Najłatwiej o pracę na fermach drobiu (poultry farm), szczególnie przy łapaniu i załadunku kurczaków na ciężarówki. Zajęcie to nie wymaga właściwie żadnych kwalifikacji, ani też znajomości języka. Zajmują się tym osoby, które nigdy nie miały styczności z pracą w gospodarstwie. Przy załadunku drobiu należy zachować ostrożność by nie wyrządzić krzywdy żywym stworzeniom. W Wielkiej Brytanii kurczaki łapie się najczęściej w kontenery cztero- i pięcioszufladowe. Zatrudnieni pracują w kilkuosobowych grupach. Oferowane płace oscylują zwykle w granicach stawki minimalnej.

Poszukiwane są też osoby do pracy przy hodowli świń. W zakres obowiązków zatrudnionych pracowników wchodzi m.in. rozprowadzanie paszy z silosów, regularne sprawdzanie temperatury w chlewniach, kontrola stanu technicznego systemu doprowadzania wody oraz sprzątanie. Jest też zapotrzebowanie na osoby zajmujące się pielęgnacją zwierząt, podawaniem leków i asystowaniem przy wykonywaniu zabiegów weterynaryjnych

Sporo ofert czeka także na pracowników stajni (worker stable). Pracodawcy szukają osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i opiekę nad zwierzętami. Do ich obowiązków należy dbanie o stan pastwiska i budynków stajennych oraz karmienie i obchodzenie się z końmi. Do takiej pracy nie potrzeba specjalnych kwalifikacji, wystarczy komunikatywna znajomość języka angielskiego. W zależności od doświadczenia i zakresu powierzonych obowiązków można zarobić 7-9 Ł na godzinę.

Wikt i opierunek
Zaletą pracy u hodowcy w gospodarstwie jest to, że nie musisz się martwić o zakwaterowanie. W niemal każdej ofercie zatrudnienia pracodawca zobowiązuje się zapewnić pracownikowi nocleg na farmie i to nierzadko darmowy. Dzięki temu możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. W wielu przypadkach oprócz zakwaterowania farmerzy zapewniają też wyżywienie.

W przypadku wielkich farm zatrudniających większą liczbę osób, pracownicy mieszkają w karawanach przypominających wyglądem duże przyczepy kempingowe. To pomieszczenia przystosowane do zamieszkania dla 4-8 osób, z kuchnią wyposażoną w piecyk i lodówkę. W zależności od gospodarstwa tygodniowa opłata za czynsz waha się w granicach 35-50 Ł.

Szukamy zajęcia
Najlepszym sposobem na znalezienie pracy przy hodowli zwierząt jest internet. Brytyjscy farmerzy już dawno oswoili się z nowoczesną techniką i szukają pracowników za pośrednictwem sieci. Osoby myślące o pracy na brytyjskich farmach mlecznych mogą umieścić swoje CV na stronie www.pdp–recruitment.co.uk. Aby to zrobić należy kliknąć na zakładkę Dairy Farm Job Seekers – Submit your details. Wyświetli się wtedy formularz, w który będziesz mógł wpisać swoje dane osobowe, doświadczenie i oczekiwania związane z zarobkami oraz stanowisko jakim jesteś zainteresowany. Nie zapomnij podać numeru telefonu i adresu e-mail. Twoje CV stanowiące jednocześnie gotowość do podjęcia pracy będzie dostępne pod zakładką Dairy farm staff. Korzystają z niej farmerzy szukający pracowników.

Setki ogłoszeń dotyczących pracy przy hodowli zwierząt znajdziesz też na stronie www.jobcentre.gov.uk. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę następujące hasła: Dairy Farm Worker, Herdsperson, Relief Milker, General Farm Worker, Farm Hand, Farm Assistant, Worker Stable, Poultry Farm Worker.

Maciej Sibilak

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?