Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Jak szukać pracy?
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
23.06.2005r.

JAK SZUKAĆ PRACY?

          Aż 300 tysięcy Polaków co roku znajduje legalną pracę w niemieckim rolnictwie. Wydawałoby się, że ktoś nowy nie powinien mieć większych kłopotów ze znalezieniem zajęcia. Tymczasem, ofert w polskich biurach pracy wcale nie ma wiele. Problem polega na tym, że w tej wielkiej 300-tysięcznej rzeszy ponad 90 procent to osoby, które jeżdżą w to samo miejsce od wielu lat. Jeśli jakiś bauer poszukuje więcej pracowników, to zwykle daje „cynk” swoim Polakom, a ci ściągają krewnych i znajomych. Dlatego oficjalnych ofert pracy jest jak na lekarstwo.
          Jeśli nie masz znajomego, który jeździ do Niemiec na zbiory od lat, pozostaje ci polowanie na nieliczne oferty w krajowych urzędach pracy, albo szukanie roboty na własną rękę. Można wykorzystać nasze ogłoszenia drobne z Niemiec, albo poszukać innych, w internecie lub niemieckiej prasie. Znalezienie bauera, który zechce dać pracę to dopiero początek urzędowej drogi. Nasz przyszły pracodawca musi bowiem wystąpić o zezwolenie na zatrudnienie Polaka. Procedura trwa w najlepszym razie kilka tygodni. W rejonach gdzie występują wielohektarowe uprawy, z pozwoleniem na pracę sezonową nie ma większych problemów.  
          Możliwa jest też droga na skróty. Nic nie załatwiać i od razu  pojechać – np. w okolice Ludwigshafen – i chodzić od gospodarstwa do gospodarstwa. Bardzo prawdopodobne, że ktoś zechce nas zatrudnić na czarno. Nielegalna praca w niemieckim rolnictwie jest dość powszechna. Gdy w 2002 roku skontrolowano większe plantacje w landzie Nordheim-Westfalen, aż na co trzeciej przyłapano „lewych” pracowników.. żonej pracy.

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?