Strona główna » Francja » Na zbiory i winobranie do Francji
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
23.06.2014r.

Oferowane wynagrodzenie przy zbiorach to równowartość krajowej płacy minimalnej (Smic), czyli 9,53 euro.Na zbiory i winobranie do Francji

Jeśli marzysz o wyjeździe na zbiór owoców do Francji, zacznij się starać o posadę już dzisiaj. Prześledź dokładnie poniższe oferty pracy, przygotuj swoją. kandydaturę, zarezerwuj tani lot... i gotowe!

– Otrzymujemy bardzo dużo kandydatur z Polski – mówi pracownik regionalnego stowarzyszenia ANEFA, Chantal Robin – wybieramy tych, którzy maja doświadczenie w pracy przy uprawie winorośli lub w sadownictwie. Oferujemy 9,53 euro brutto plus 25-procentowy dodatek za nadgodziny – dodaje.

Do pracy w sadownictwie
Znana grupa producentów jabłek „Limousin AOP” w regionie Limousin przyjmie Polaków do rożnych prac w sadach jabłoniowych. – Posiadamy 3 tysiące hektarów sadów i co roku zatrudniamy około 5 tysięcy pracowników sezonowych z całego świata, w tym z Polski – mówi reprezentant firmy, wystawca na tegorocznych targach rolniczych w Paryżu.

Do zadań pracowników będzie należeć przede wszystkim zbiór jabłek (cueillette), odbywający się, zazwyczaj we wrześniu lub październiku. Dokładna data ustalana jest przez producentów i ulega zmianie z roku na rok, ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne. Potrzebne są również osoby do pielęgnacji jabłoni: prześwietlania koron, cięcia, sadzenia, podlewania nowych drzew oraz innych czynności.

Oferowane wynagrodzenie to równowartość krajowej płacy minimalnej (Smic), czyli 9,53 euro brutto za godzinę oraz premia za pracę ponad 35 godzin tygodniowo. Dodatkowo pracodawca oferuje dach nad głową. Znajomość języka francuskiego nie jest wymagana. Wystarczy, że jedna osoba w 10-osobowej grupie będzie się w dostatecznym stopniu nim posługiwać. Oferty pracy znajdują się na stronie Francuskiego Urzędu Pracy http://www.poleemploi.fr/region/limousin/index.html. Kontakt dla dobrze znających język francuski: „Point Pomme Objat”, telefon stacjonarny: 0033 5 55 75 49 06, komórkowy: +33 622 65 48 63 oraz www.pomme-limousin.org. Kandydatury należy składać już teraz.

Do polerowania jabłek na miesiąc lipiec i sierpień oraz do ich zbierania (wrzesień – październik) w miejscowości Yvré-Le-Polin w departamencie Sarthe, na zachodzie Francji przyjmie Sad „Davoine”. Godzinowa stawka za pracę to 9,53 euro brutto przy 35-godzinnym tygodniu pracy. Pracodawca nie proponuje zakwaterowania, ani wyżywienia. 10 km od miejsca pracy znajduje się kemping i pole namiotowe (www.campingfrance.com), a w miejscu pracy istnieje możliwość odgrzewania posiłków. Informacje i składanie kandydatur (w czerwcu do polerowania jabłek, i nie wcześniej niż w lipcu do ich zbierania): SCEA Vergers Davoine Le Fessard – 72330 Yvré le Polin, telefon: od poniedziałku do piątku 8h-12h/13h30-17h30 0033.(0)2-43-87-42-70. Oczywiście, w tym wypadku, podstawowa znajomość francuskiego jest wymagana. Dla chętnych z Polski, nie mówiących po francusku, proponuje znalezienie pomocy w tłumaczeniu potrzebnych formalności na sprawdzonym portalu francusko-polskim www.ifrancja.fr.

Do przycinania drzew owocowych w miesiącu od stycznia do grudnia 2015 roku, w miejscowości Thorée-Les-Pins w zachodniej Francji przyjmie właściciel sadów owocowych, Androuin Noel. Godzinowa stawka ustawowa to 9.53 euro brutto za godzinę pracy. Istnieje możliwość zamieszkania na kempingu, oddalonym od miejsca pracy o 10 km. Wymagana jest podstawowa znajomość francuskiego oraz prawo jazdy kat. B. Telefon: 0033 (0)2.43.45.60.38.

Praca w winnicach
Posiadłość Bergeonnières w miejscowości Bourgueil, na zachodzie Francji przyjmuje pracowników do ręcznego zbierania winogron w sierpniu i wrześniu (agent viticole). Wymagana jest podstawowa znajomość języka francuskiego. Prośbę o zatrudnienie należy wysłać na adres . Oferowane wynagrodzenie to równowartość krajowej płacy minimalnej (Smic), czyli 1446 euro brutto miesięcznie. – Do pracy przy winobraniu w naszej okolicy przyjmuje się co raz więcej Polaków – oznajmia André Delagouttière, właściciel winnicy.

Na brak lokalnej siły roboczej coraz częściej narzekają właściciele ogromnych winnic w Alzacji. Właściciel posiadłości „Alphonse Meyer et Fils”, znajdującej się w miejscowości Turckheim, na pytanie, czy zatrudniłby Polaków, odpowiedział bez wahania: – Pewnie! Potrzebuję ludzi nie tylko do zbierania winogron , ale do ich rozgniatania, fermentacji, tłoczenia wina i butelkowania.
Prośby o przyjęcie do pracy należy wysyłać na adres:

Gdzie szukać pracy
Największym wachlarzem ofert pracy w całej Francji w rolnictwie dysponuje Państwowy Urząd Pracy w Paryżu i jego regionalne oddziały. Rocznie, za jego pośrednictwem, podpisywanych jest aż 300 tysięcy kontraktów pracy sezonowej, z tego ponad 30% z pracownikami unijnymi ze wschodniej Europy.
Prawo do rejestracji w Urzędzie Pracy posiada każdy, poszukujący pracy obywatel, mieszkający na terenie Francji. W tym celu na stronie www.pole-emploi.fr należy wejść w rubrykę „candidat, service en ligne” i kliknąć na „m'inscrire”. Proces rejestracji jest skomplikowany, dlatego bez dobrego tłumacza francusko-polskiego (on-line) się nie obędzie. Po jego zatwierdzeniu każdy bezrobotny dostaje wezwanie na spotkanie z regionalnym doradcą urzędu pracy, którego zadaniem jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Już na pierwszym rendez-vous można liczyć na kilka interesujących ofert pracy, stażu, czy formacji. W przypadku nieznajomości francuskiego, po kilku tygodniach, otrzymuje się wezwanie na przyspieszony kurs języka.

L’ADEMA (Accès des demandeurs d’emploi aux métiers agricoles) jest organizacją, współpracującą z Urzędem Pracy (Pole Emploi) we Francji. Jest zadaniem jest ułatwienie dostępu do zatrudnienia w rolnictwie osobom poszukującym pracy i nie mającym doświadczenia w tej branży. W tym celu ADEMA organizuje 22-dniowe bezpłatne szkolenie oraz staż w przedsiębiorstwie rolniczym , po którym, można zostać zatrudnionym na kontrakt stały lub sezonowy. Jedynym warunkiem dostępu do formacji jest uprzednie zapisanie się do Urzędu Pracy (Pole Emploi) we Francji. Jest to doskonały sposób na sprawdzenie swoich sił w rolnictwie www.fafsea.com/adema (cała Francja).

Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Zatrudnienia i Szkolenia w Rolnictwie – ANEFA – (Association Nationale pour l’Emploi et la Formation en Agriculture), promuje zatrudnienie i szkolenie w rolnictwie poprzez całoroczny dostęp do aktualnych ofert pracy oraz propozycji kształcenia. Giełda ofert pracy stałej i sezonowej znajduje się na www.anefa-emploi.org oraz na stronie Facebooka "Emploi et métiers en agriculture – ANEFA". Rocznie dostępnych jest około 7 tysięcy propozycji zatrudnienia, przede wszystkim przy hodowli bydła, kóz i owiec.

W departamencie Maine-et-Loire, na zachodzie Francji, uruchomiony został specjalny Punkt Informacyjny „Praca w Rolnictwie” („Point Info Agri-Emploi”), którego celem jest odpowiednio ukierunkowane wsparcie poszukującym zatrudnienia, stażu, czy formacji w rolnictwie. Informacje w języku francuskim: 0033(0)2.49.18.78.00 non stop od 9 do 12h.

Jakie masz prawa
Od 1 lipca 2008 roku Polacy posiadają wolny dostęp do rynku pracy we Francji. Obowiązek posiadania francuskiej karty pobytu (titre de séjour) i zezwolenia na pracę (permis de travail) został zniesiony.

Za godzinę pracy w rolnictwie należy się nie mniej niż 9.53 euro brutto na godzinę albo 1446 euro brutto na miesiąc. Dzienny czas pracy nie może przekroczyć 10 godzin pracy, tygodniowy – 48 godzin. Kontrakt pracy sezonowej w rolnictwie (contrat de travail temporaire) jest umową na czas określony i nie może przekroczyć 8 miesięcy pracy. Podczas winobrania okres ten jest limitowany do jednego miesiąca z możliwością jego przedłużenia.

Kontrakt o pracę powinien zostać podpisany nie później, niż 48 godzin po jej rozpoczęciu. Informacje, które obligatoryjnie, powinna zawierać umowa o pracę sezonową: dane osobowe, kwalifikacje pracownika, wynagrodzenie, miejsce pracy, dokładne dane pracodawcy. Kontrakt o pracę może zawierać wzmiankę o okresie próbnym, który nie może przekraczać 2 tygodni, przy 6-miesięcznym trwaniu pracy.
Podpisanie umowy o pracę sezonowa w rolnictwie daje nam automatyczne prawo do korzystania z podstawowych świadczeń społecznych (przynależność do MSA mutualité sociale agricole).

Pracownik sezonowy ma prawo do wynagrodzenia urlopowego (2,5 dnia na miesiąc). Przysługuje mu też prawo do zapisania dzieci do okolicznej szkoły. Poza tym do obowiązków pracodawcy sezonowego należy zapewnienie pracownikom wyżywienia i dachu nad głową oraz odzieży ochronnej.

Agnieszka Gałęzewska

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?