Strona główna » Niemcy » Nie będą zatrudniać Polaków?
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
27.05.2014r.

Tak obecnie wyglądają zbiory ogórków na niemieckich plantacjach. Bauerzy grożą, że jeśli będą musieli płacić 8,5 euro/h to zbankrutują albo przejdą na całkowicie mechaniczne metody zbiorów.Nie będą zatrudniać Polaków?

NIEMCY | Do takich gróźb posunęli się farmerzy za Odrą. To ich odzew na zapowiedź wprowadzenia jednolitych stawek płacy minimalnej. Twierdzą, że jeśli zmuszeni będą podnieść wynagrodzenia jakie oferują Polakom - a to oni są głównie zatrudniani - uprawianie ogórków przestanie być opłacalne i będą musieli zlikwidować uprawy.

- Nie rozumiem świata - mówi w rozmowie z dziennikarzem "Frankrurter Allgemeine Zeitung" farmer Walter Jager. - Wszyscy chcą jeść warzywa z regionu, a niedługo będzie to niemożliwe. Hodujemy małe ogórki do przetworów, które muszą być zbierane ręcznie. Zatrudniam pracowników sezonowych z Polski, bo Niemcy już od dawna taką pracą nie są zainteresowani.

Jager płaci 7 euro za godzinę. Tymczasem wprowadzenie płacy minimalnej będzie oznaczało konieczność podniesienia stawki godzinowej do 8,50 euro. A na to go zwyczajnie nie stać. - Rozważam podniesienie cen swoich ogórków, ale to z kolei oznacza wywalczenie wyższych cen w sieciach dyskontowych, które są jednymi z największych odbiorców - tłumaczy Jager. - Już teraz przetwórcy, z którymi współpracujemy straszą, że jak podniesiemy ceny, przestaną brać ogórki od miejscowych farmerów, a będą je sprowadzać z Turcji, Polski, Węgier, a nawet Indii.

Już w tej chwili, lider na rynku przetworów ogórków, Carl Kuhne z Hamburga, 20 proc. korniszonów sprowadza z Turcji.

Zdaniem farmerów, być może wyjściem z sytuacji byłoby wprowadzanie minimalnych stawek etapami. Do końca 2016 r. Trwają w tej sprawie negocjacje z rządem. - Niewykluczone jednak, że niebawem zamiast ogórków będę hodował ziemniaki, a zamiast Polaków warzywa będą na moich polach zbierały maszyny - podsumowuje Jager.

MarSo

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?