Strona główna » Niemcy » Praca za 400 euro
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
20.01.2006r

Niemcy | Sposoby na bezrobocie
Praca za 400 euro

Za Odrą w ogłoszeniach o pracy często można spotkać określenia „Mini Job” lub „Zarobek do 400 euro”. Nie oznacza to bynajmniej, że nie da się zarobić więcej.
          Tak zwany Mini Job, czyli praca po kilka godzin dziennie, przy której można zarobić maksymalnie do 400 euro miesięcznie, stała się ostatnio w Niemczech bardzo popularna. Pracodawcy chętnie korzystają z tej formy zatrudnienia pracowników, gdyż mogą w ten sposób zaoszczędzić na podatkach i składkach. W sumie muszą wyłożyć dodatkowo 100 euro, zatem całkowity koszt zatrudnienia takiego pracownika na niepełny etat wynosi 500 euro. Jak na warunki niemieckie bardzo mało.
          Jeszcze mniejsze obciążenia obowiązują w przypadku pracy w charakterze pomocy domowej lub opiekuna osoby starszej. Najmujący do takiej pracy płacą dodatkowo tylko 48 euro, czyli w sumie 448 euro.
          Ulgowo traktowany jest też pracownik, który w przypadku Mini Job nie płaci żadnych składek ani podatków. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli zatrudniony otrzyma w miesiącu więcej niż owe 400 euro, to zobowiązany jest do zapłacenia podatku od całego dochodu.
          Oferty pracy z płacą do 400 euro można najczęściej spotkać w handlu. Wiele sprzedawczyń  pracuje w tym systemie po około 60 godzin miesięcznie. Trzeba być dyspozycyjnym i mieć czas zarówno przed południem jak i po południu – dokładnie wtedy kiedy jest się potrzebnym.
          Formuła Mini Job jest jednak często nadużywana. Pracodawcy piszą w ogłoszeniu, że chodzi o pracę za 400 euro, a tak naprawdę poszukują kogoś na pełny etat, chcą tylko zaoszczędzić na składkach i podatkach. Oferty typu Mini Job trafiają się także na naszych stronach z ofertami pracy z Niemiec. Należy traktować je z przymrużeniem oka. Często okazuje się bowiem, że potrzebny jest ktoś na osiem lub więcej godzin dziennie. A co jeszcze ważniejsze, bywa że właśnie ci pracodawcy najchętniej zatrudniają na czarno.

Lauretta, JL

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?