Strona główna » Kraje pozostałe » Na żniwa do Ameryki albo Australii
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
24.06.2013r.

Daleko, za oceanami, tysiące hektarów i wielkie maszyny czekają na odważnych.Na żniwa do Ameryki albo Australii

W Holandii działa jedyna w swoim rodzaju agencja pracy. Oferuje różne zajęcia w rolnictwie, głównie przy zbiorach, ale w szerokim świecie, między innymi w USA, Kanadzie, Australii, a nawet w Nowej Zelandii. Można zobaczyć kawał świata, a do tego nieźle zarobić, do 1000 euro tygodniowo.

W Holandii, w Hardenberg, działa wyjątkowa agencja pracy - HuizingHarvest. Nie oferuje zatrudnienia na miejscu, w kraju tulipanów, ani w Europie. Wszystkie oferty pracy dotyczą dalekich, zamorskich krajów.

Przydadzą się papiery. np. kombajnisty
Specjalnością Huizing Harvest jest praca sezonowa w rolnictwie, ale nie taka jaką znamy z Niemiec czy Holandii. Nie chodzi tu o setki osób, które z mozołem zbierają szparagi albo truskawki. Agencja poszukuje zdrowych, silnych mężczyzn, którzy potrafią jeździć traktorem, prowadzić kombajn i obsługiwać inne rolnicze maszyny. Zwykle jest to praca na kilka tygodni lub kilka miesięcy. Od kandydatów wymagana jest znajomość języka angielskiego, przynajmniej na komunikatywnym poziomie.

Oferta HuizingHarvest nie jest adresowana ani wyłącznie, ani specjalnie do Holendrów. Już sam fakt, że strona agencji posiada dodatkowo wersje angielską i niemiecką wskazuje, że w jej polu zainteresowania leży cała Europa. A więc także ktoś z Polski może się zgłosić i wypełnić zamieszczoną na stronie aplikację.

2000 mil, do 1000 euro
Jedna z ofert holenderskiej agencji dotyczy pracy przy żniwach w ramach tzw. 2000-Meilen Tour. Jest to propozycja dla traktorzystów i kombajnistów. Praca zaczyna się w maju, w najdalej na południe położonych stanach USA, a potem z miesiąca na miesiąc ekipa mobilnych żniwiarzy przenosi się coraz dalej na północ, w rytmie dojrzewania zbóż w kolejnych stanach. W ten sposób można żniwować przez kilka miesięcy i przy okazji poznać kilkanaście stanów.

Zarobki żniwiarzy wysyłanych przez holenderską agencję zależą od umiejętności, kraju i rodzaju wykonywanej pracy. Najlepiej zarabiają osoby prowadzące kombajny przez bezkresne pola zbóż w Australii. Za tydzień pracy kasują od 800 do 1000 euro. Ale oczywiście nie jest to praca przez 8 godzin i z wolnymi wekeendami. Kombajnista pracuje często po kilkanaście godzin dziennie.
Józef Leszczyński

Gdyby kogoś bliżej zainteresowała oferta holenderskiej agencji. Oto dane adresowe:
HuizingHarvest Hardenberg, Koningsspil 43, 7773 NJ Hardenberg
tel. 0031(0)88 427 83 78, e-mail:
www.huizingharvest.com

Aktualne oferty HuizingHarvest:
1) Żniwa w Australii. Na sezon 2013 potrzebni doświadczeni traktorzyści i kombajniści. Żniwa, zależnie od pogody zaczynają się zwykle na początku października i trwają od 6 do 12 tygodni. Zakwaterowanie zapewnia pracodawca. Praca w międzynarodowej ekipie, 7 dni w tygodniu. Stawka godzinowa wynosi 15-20 dolarów australijskich za godzinę. Koszty przelotu i wizy ponosi zainteresowany. Praca dotyczy także pielęgnowania upraw przed żniwami. 

2) Uprawa bawełny (Australia). Farma w Queensland/New South Wales poszukuje 1-2 pracowników na dłuższy okres, minimum na 6 miesięcy. Praca polega na różnych zabiegach pielęgnacyjnych oraz zbiorach bawełny, wszystko maszynowo. Sprzęt rolniczy pochodzi z firmy John Deere. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Wyżywienie we własnym zakresie. Stawka godzinowa - 20 dolarów/h.

3) Zbiór zielonki (USA). Duża farma specjalizująca się produkcji mleka poszukuje kilkunastu traktorzystów, którzy będą obsługiwali specjalne maszyny - kombajny do zbioru zielonki. Praca od maja do listopada 2013 roku. Zakwaterowanie zapewnia pracodawca.

4) Obsługa maszyn rolniczych (USA).  Farma mleczna w Arizonie poszukuje pilnie mechanika, który zna się na sprzęcie firmy Claas. Do jego obowiązków będzie należała też konserwacja oraz naprawa innych maszyn, takich jak traktory, ciężarówki, przyczepy. Na najbliższy sezon trzeba przygotować 8 kombajnów Claas. Zakwaterowanie zapewnia pracodawca. Wyżywienie we własnym zakresie. Okres zatrudnienia - do uzgodnienia.
 
5) Żniwa w Kanadzie. Farma w Saskatchewan, która gospodaruje na 8000 hektarach poszukuje większą liczbę pracowników na okres przedżniwny oraz na same żniwa. Nowoczesne maszyny to w większości produkty firmy John Deere. Zakwaterowanie zapewnione. Minimalna stawka godzinowa wynosi 14 dolarów kanadyjskich na godzinę. Sezon zaczyna się w kwietniu i trwa do listopada. Jest możliwość podjęcia pracy do połowy czerwca albo od połowy sierpnia.

6) Na farmie mlecznej (Kanada). Farma mleczna w Saskatchewan poszukuje dwóch pracowników na okres roku. Praca polega na karmieniu, dojeniu i pielęgnacji 500 krów. Dojenie odbywa się trzy razy na dobę. Zainteresowani powinni posiadać odpowiednie doświadczenie oraz znać się na prostych naprawach różnych sprzętów. Stawka godzinowa wynosi 15-20 dolarów/h. Minus koszty zakwaterowania.

7) Zbiory ziemniaków i zbóż (Kanada). Farma w Saskatchewan zatrudni 1-2 osoby na sezon 2013. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie ziemniaków oraz zbóż. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewnione. Okres pracy: od marca do października.

8) Praca na farmie (Australia). Gospodarstwo rolne położone w regionie New South Wales zatrudni na okres od 1 do 3 lat kilka osób z różnorodnym doświadczeniem rolniczym. Początek pracy - październik, żniwa. Do dyspozycji zainteresowanych specjalne mieszkanie dla pracowników.

 9) Praca dla mechanika (nowa Zelandia). Gospodarstwo położone w północnej części kraju poszukuje doświadczonego mechanika na okres do 6 miesięcy do 1 roku. Praca w grupie innych mechaników.

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?