Strona główna » Niemcy » Rekrutacje w parkach rozrywki
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
20.02.2013r.
Europa Park to drugi po Disneylandzie najpopularniejszy park w Europie. PRACA | Oferty dla Polaków

Rekrutacje w parkach rozrywki

Przełom marca i kwietnia to początek sezonu dla większości europejskich parków rozrywki. W wielu z nich rozpoczęła się już rekrutacja pracowników, m.in. w niemieckim Heide Parku, który ludzi do pracy poszukuje też w Polsce.

Szczyt sezonu przypada na miesiące letnie. To właśnie w tym okresie parki rozrywki przeżywają największe oblężenie i potrzebują najwięcej dodatkowych ludzi do pracy. Poza tym są jeszcze parki wodne, dla których sezon zaczyna się w drugiej połowie maja. Tradycyjnie już najwięcej pracy dla Polaków oferują niemieckie parki rozrywki. Zatrudnienie znajdziemy też w Austrii i Szwajcarii.

Najlepszym sposobem na znalezienie zajęcia w parku rozrywki jest wypełnienie elektronicznego formularza na oficjalnej stronie internetowej interesującego nas parku lub wysłanie maila na adres konsultanta odpowiedzialnego za rekrutacje. Należy się z tym pospieszyć, bo większość parków jest w trakcie poszukiwania pracowników. Po dopełnieniu formalności pozostaje już tylko czekać na odpowiedź. Warto też śledzić publikowane przez Wojewódzkie Urzędy Pracy oferty sieci Eures. W tym roku za ich pośrednictwem poszukuje pracowników słynny Heide Park.

Heide Park czeka na Polaków
To jeden z największych parków rozrywki w Niemczech położony w Soltau na północy kraju. Osoby zainteresowane podjęciem pracy na tym obiekcie powinny zajrzeć na stronę www.heide-park.de. Listę aktualnych ofert zatrudnienia znajdziesz w dziale kariera pod adresem www.heide-park.de/ueber-uns/karriere/saisonale-stellenangebote/.  Rekrutacja pracowników prowadzona jest też w Polsce za pośrednictwem Wojewódzkich Urzędów Pracy (więcej szczegółów w ofertach EURES na str. 12)

Szansę na zatrudnienie mają kucharze, pomocnicy w kuchni, recepcjoniści, personel sprzątający i sprzedawcy. Poszukiwane są również osoby do pracy w charakterze pomocnika przy imprezach objazdowych. Do ich obowiązków należeć będzie obsługa przenośnych sklepików. Zatrudnienie w Soltau znajdą też magazynierzy i pomocnicy przy transporcie.

W zależności od stanowiska, pracownicy zatrudniani są na sezon letni, czyli od 15 lipca do 30 września, lub przez cały okres funkcjonowania parku, a więc od marca do listopada. Zainteresowani ofertą muszą się wykazać znajomością języka niemieckiego, a w przypadku niektórych stanowisk wymagany jest również angielski. To ostatnie dotyczy przede wszystkim recepcjonistów. W ich przypadku niezbędne jest też doświadczenie w pracy na komputerze.

Wszystkim zatrudnionym pracodawca zapewnia odpłatne zakwaterowanie (koszt: 110 euro miesięcznie) oraz zniżki na jedzenie w stołówce. Pracownicy mogą też liczyć na dodatkowe bonusy w postaci darmowych biletów na wszystkie świadczone atrakcje oraz zniżki dla rodziny i przyjaciół. Sezon w Heide-Parku rusza już 23 marca i potrwa do 3 listopada br. Do parku najlepiej dojechać autostradą A-7 do zjazdu na Soltau-Ost lub pociągiem z Hamburga, Hannoveru, Bremen.

Europa Park szuka pracowników
Innym parkiem godnym uwagi naszych rodaków jest słynny Europa Park położony w miejscowości Rust, w południowo-zachodnich Niemczech. Kompleks ten uważany jest powszechnie za drugi najpopularniejszy park rozrywki w Europie, zaraz po paryskim Disneylandzie. Informacje o rekrutacji pracowników na określone stanowiska znajdziesz na stronie www.europapark.de w zakładce jobs (u dołu strony). Tegoroczny sezon w Europa Parku rozpocznie się 23 marca i potrwa do 6 listopada br.

Warunkiem podjęcia pracy jest podstawowa znajomość języka niemieckiego. Dotyczy to również pracowników niższego szczebla, a więc sprzątaczy, parkingowych oraz osób porządkowych odpowiedzialnych za rozstawianie barierek, konstrukcji metalowych i rekwizytów. Osoby zatrudnione na takich stanowiskach zarabiają w granicach 700-900 euro miesięcznie w zależności od liczby przepracowanych godzin. Na podobne pensje mogą liczyć pomocnicy w kuchni, osoby przebrane za maskotki oraz pracownicy rozdający materiały reklamowe. Najwięcej, bo w granicach 1200-1500 euro zarobią kucharze i wykwalifikowani kelnerzy zatrudnieni w hotelach i restauracjach znajdujących się na terenie parków. W ich przypadku konieczna jest już dobra znajomość języka niemieckiego. Dobre zarobki czekają też na pracowników medycznych, ratowników, ochroniarzy, mechaników i operatorów karuzel.

Nie tylko Niemcy
Nasi rodacy zainteresowani pracą w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach w krajach niemieckojęzycznych powinni skierować swą uwagę także na Austrię i Szwajcarię. Choć nie ma tam aż tam tylu obiektów co w Niemczech, to wiele z nich oferuje dobre warunki zatrudnienia i wyższe zarobki. Poza tym zainteresowanie tego rodzaju pracą jest w tych krajach nieco mniejsze niż w Niemczech. Dzięki temu nasi rodacy mają większe szansę na znalezienie atrakcyjnego zajęcia. Polaków pracujących w parkach rozrywki można spotkać m.in. w Wiedniu, w popularnym centrum rozrywki Wiener Prater.

Większość parków rozrywki bardzo chętnie zatrudnia studentów (czasem w ogłoszeniach wręcz jest zaznaczone, że oferta kierowana jest właśnie do tej grupy). Na pracę może liczyć także młodzież, która ukończyła 16 lat. Szczegółowe informacje na temat wolnych stanowisk i zasad rekrutacji znajdziesz na stronach poszczególnych parków (patrz ramka). I nie rezygnuj z tych, które są już otwarte. W większości z nich nadal prowadzona jest rekrutacja pracowników. Dodatkowi ludzie przydadzą się szczególnie na miesiące letnie.
Maciej Sibilak

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?