Strona główna » Niemcy » Kłótnia o pracowników sezonowych
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
16.12.2005r.

NIEMCY | Składki na ZUS
Kłótnia o pracowników sezonowych

Polska i Niemcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie zasad ubezpieczania polskich pracowników sezonowych. Jedna i druga strona odwołuje się do Brukseli.
          Przypomnijmy. 1 lipca 2005 roku zawarto tymczasowe porozumienie, na mocy którego polskimi składkami ZUS-owskimi zostały objęte te osoby, które wyjeżdżając do pracy za Odrę korzystają z płatnego urlopu w kraju. W praktyce przepis ten dotknął głównie nauczycieli. Nie uzgodniono wtedy, jak postępować z osobami, które prowadzą własną firmę lub są rolnikami. Niemcy domagają się, aby także oni zostali objęci przymusowym, polskim ubezpieczeniem. Strona polska nie chce tych składek, bo w przyszłości będzie musiała z tego tytułu wypłacać różne świadczenia. Nasz ZUS sugeruje Niemcom, aby składki za pracujących sezonowo Polaków odprowadzali na własne, niemieckie konta i stamtąd były później wypłacane świadczenia.
          Wkrótce sprawą zajmie się Komisja Administracyjna, organ Komisji Europejskiej. Rozwój wydarzeń dotyczący tej sprawy będziemy śledzić i informować o nich na bieżąco.

zg

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?