Strona główna » Francja » Winobranie - po francusku
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
31.08.2012r.
Winobranie - po francusku

Winobranie - po francusku

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia prac przy winobraniu we Francji. Kraj ten słynie z największej liczby winnic w całej Europie. W tym roku francuscy winiarze oferują stawki sięgające nawet 9 euro na godzinę.

Sezon na winobranie we Francji zaczyna się w ostatnim tygodniu sierpnia w regionach Prowansji, Langwedocji i Bordeaux. Ten ostatni, położony w dolinie rzek Dorgone i Garonny słynie z największych winnic w tym kraju. Mają one wielkość ponad 100 tysięcy hektarów.

Nieco później zbiory ruszają w Dolinie Rodanu i Loary oraz w Burgundii, a następnie w Alzacji. Ostatnim regionem przystępującym do winobrania, jest najdalej wysunięta na północ Szampania. Zajęcie to cieszy się duży zainteresowaniem naszych rodaków. W wielu winnicach Polacy stanowią połowę spośród wszystkich zatrudnionych zbieraczy.

Zbiory trwają mniej więcej do końca października, a czasami nawet do połowy listopada. Wielu zbieraczy wykorzystuje te różne pory dojrzewania owoców w poszczególnych regionach i przemieszcza się z południa na północ wydłużając sobie czas pracy o kilka tygodni. Dlatego jeśli to możliwe, warto wybrać się do Francji własnym samochodem. To bardzo przydatne, jeżeli chcemy pracować w różnych miejscach.

Ile można zarobić?
Praca polega na ścinaniu dojrzałych owoców winogron sekatorem i umieszczaniem ściętych kiści w skrzynkach. Do wykonywania tego zajęcia nie potrzebna jest znajomość języka, ani doświadczenie. Stawki oferowane przez winiarzy są bardzo atrakcyjne. W tym roku można zarobić 8,82-9,40 euro na godzinę. Należy jednak pamiętać, że praca przy zbiorach winogron we Francji może być też wynagradzana w systemie akordowym.

- Wszystko zależy od tego do jakiej winnicy się trafi. Nie ma tu jednak żadnej reguły - wyjaśnia Łukasz z Leszna, który podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku wybiera się na winobranie we Francji.

Zgodnie z przepisami, kontrakt dotyczący pracy sezonowej przy zbiorach winogron (contrat de travail saisonnier) musi zostać podpisany najpóźniej po 48 godzinach od momentu rozpoczęcia pracy. Powinien określać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, godziny pracy (dziennie nie można przekroczyć 10 godzin), zadania i obowiązki oraz wysokość zarobków. Ponadto, praca sezonowa może odbywać się przez maksymalnie 6 dni w tygodniu, zaś pracodawca powinien zapewnić wyżywienie i dach nad głową.

Na okres zbiorów gospodarze organizują pracownikom zakwaterowanie na terenie swoich winnic. Najczęściej w jednym z budynków gospodarczych lub domkach/przyczepach kempingowych. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję pracować w winnicy, potwierdzi, że najprzyjemniejszą stroną tej pracy są posiłki. Przypominają one wielodaniowe, królewskie uczty. Choć praca przy winobraniu jest dość wyczerpująca, wielu zbieraczy podczas kilkutygodniowego pobytu we Francji przybiera na wadze. Serwowane przez gospodarzy jedzenie w postaci serów, wędlin, pasztetów i owoców morza powoduje, że nawet intensywny wysiłek fizyczny nie jest w stanie spalić nadmiaru kalorii.

Szukamy zajęcia
Oferty zatrudnienia przy winobraniu we Francji znajdziesz w regionalnych oddziałach Państwowych Urzędów Pracy - Pole Emploi (dawniej zwany ANPE). Po wejściu na stronę www.pole-emploi.fr należy wybrać vous etes candidat/recherchez des offres d'emploi. Następnie, w celu wyszukania ofert zatrudnienia przy winobraniu, w puste miejsce emploi recherché wpisujemy vendange (winobranie), a w rubryce lieu de travail interesujący nas region. Wybrane opcje zatwierdzamy, wciskając lancer recherche, czyli "zacznij szukanie".

Poza typowymi ofertami dla zbieraczy można znaleźć również oferty związane z rozgniataniem, fermentacją winogron, tłoczeniem wina i butelkowaniem. Pojawiają się też oferty dla mechaników i operatorów maszyn rolniczo-leśnych. By wykonywać tego rodzaju pracę, żaden dyplom nie jest wprawdzie wymagany, ale często konieczne będzie prawo jazdy kategorii T (na ciągnik) i uprawnienia kombajnisty. W tym przypadku nie obejdzie się również bez znajomości języka francuskiego (do odczytu instrukcji obsługi urządzeń).

Kierunek Alzacja
Z kolei w Alzacji dobrym sposobem na znalezienie zajęcia przy winobraniu będzie bezpośredni kontakt z właścicielami winnic. Dokładny spis znajduje się na stronie www.alsace-du-vin.com w rubryce vignerons d'Alsace/vignerons independants cités. Oferty pracy przy zbiorach winogron w tym rejonie znajdują się na stronie Stowarzyszenia Producentów Winorośli i Wina (Association des Viticulteurs d'Alsace) - www.monaoc.com. W celu złożenia swojej kandydatury należy wejść w zakładkę utiles//vendanges/vous recherchez a vendanger.

Winnice w Alzacji uprawiane są na powierzchni 15 tysięcy hektarów, począwszy od Strasburga na północy (Dolny Ren), a na Miluzie (Mulhouse, Górny Ren) kończąc. Efektem końcowym corocznych zbiorów w tym regionie jest 160 milionów butelek wina.

Przed wyjazdem na winobranie dobrze jest się nauczyć kilku podstawowych słów i zwrotów. To zawsze pomaga, gdyż większość plantatorów mówi kiepsko po angielsku. Zbiory winogron to ciężka fizyczna praca, która zaczyna się już po 6.00 rano. Czasami, by dostać się do niektórych winorośli, trzeba pokonać wzniesienie unoszące się pod kątem 40 stopni. Początkujący pracownicy potrzebują kilku dni by wpaść w odpowiedni rytm pracy.
Maciej Sibilak

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?