Strona główna » Niemcy » Ilu Polaków wyjechało do Niemiec?
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
14.06.2012r.
Dworzec Główny w Berlinie. Tutaj w każdy wekeend wysiada kilka tysięcy Polek z nadgranicznych rejonów (głównie ze Szczecina), które zamożniejszym berlińczykom sprzątają mieszkania. Wszystkie pracują nielegalnie. Nie obejmują je żadne statystyki. NIEMCY | Saksy po nowemu

Ilu Polaków wyjechało do Niemiec?

Na temat liczby naszych rodaków, którzy w ostatnim okresie przenieśli się do Niemiec krążą różne, często sprzeczne dane. Z jednych informacji wynika, że w ujęciu miesięcznym skala emigracji wynosi kilka tysięcy osób, a z innych że chodzi o kilkanaście tysięcy osób. Różnica jest ogromna.

Niedawno w obiegu medialnym znalazły się dwie ważne liczby obrazujące rozmiary polskiej emigracji do kraju położonego między Odrą i Renem. Według Institut für Arbeitsmarkt und Berufsforschung (IAB) liczba obywateli przybyłych z ośmiu nowych, unijnych krajów, w okresie od maja 2011 roku do końca kwietnia 2012 roku wyniosła 79 tysięcy. Podano jednocześnie, że 70% z tej liczby przypada na Polskę. A więc chodzi tu o około 50 tys. Polaków. 

Z drugiej strony, też niedawno, niemiecki Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał, że w 2011 roku osiedliło się w Niemczech 163,4 tys. imigrantów z Polski (o 49 tys. więcej niż w 2010 roku). Liczby 50 tys. i 163,4 tys. nie odnoszą się co prawda dokładnie do tego samego okresu, ale w jednym i drugim przypadku chodzi o cały rok. Skąd zatem aż taka różnica?

Różne kryteria
Otóż dane instytutu IAB odnoszą się wyłącznie do osób nowozatrudnuionych, które znalazły się w wykazie niemieckiego odpowiednika ZUS. Przy czym, jak wyjaśniają eksperci śledzący rynek pracy, w dużej mierze może tu chodzić o Polaków, którzy już wcześniej byli w Niemczech, ale dopiero teraz zalegalizowali swój pobyt (i pracę) lub przymuszeni sytuacją prowadzili tamże jednoosobową firmę, a w nowych warunkach znaleźli legalne zatrudnienie na umowę.

Z kolei dane Urzędu Statystycznego obejmują wszystkich polskich obywateli, którzy w danym okresie zameldowali się na terenie Niemiec. Chodzi tu zatem także o niepracujące żony, o dzieci, a także o tzw. późnych przesiedleńców. Stąd tak znaczna rozpiętość w podawanych liczbach.

Bawaria na czele
Instytut IAB podał także interesujące dla nas informacje informujące o tym gdzie imigranci z nowych, unijnych krajów osiedlili się (w jakich landach) oraz w jakich sektorach najczęściej znajdowali zatrudnienie. Dane te odnoszą się do 2011 roku i chodzi łącznie o 82 tys. nowozatrudnionych osób. I tak najchętniej jako miejsce osiedlenia była wybierana Bawaria (20.600 imigrantów), potem Północna Nadrenia-Westfalia (14.800 imigrantów) oraz Badenia-Wirtembergia (11.700 imigrantów). Znacznie mniej przybyszy ze Wschodu wybrało najbliżej położone – landy wschodnie.

Natomiast pod względem branż i zawodów największym wzięciem cieszyły się agencje pracy tymczasowej (pod tym szyldem pracuje wiele polskich opiekunek) – 14.200 zatrudnionych, budownictwo – 11 tys. zatrudnionych, gastronomia i hotelarstwo – 7.900 zatrudnionych, oraz sektor medyczny – 4.600 zatrudnionych.

Podane wyżej liczby chociaż precyzyjne, tak naprawdę nie opisują wiernie tego co się dzieje z  polską siłą roboczą nad Renem. Np. Polacy pracujący sezonowo, u bauerów, często nie są zgłaszani do ubezpieczenia (pozwala na to niemieckie prawo, jeśli okres zatrudnienia nie przekracza dwóch miesięcy lub 50 dni roboczych). Co gorsza wielu pracowników sezonowych ciągle pracuje na czarno. Ich też oczywiście nie ma w statystykach. Nieznana bliżej liczba naszych rodaków pracuje nielegalnie także poza rolnictwem, najczęściej na budowach. Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie nie ma nikogo kto znałby prawdziwą liczbę naszych rodaków pracujących w Niemczech. Dlatego wszelkie oficjalnie podawane dane to tylko materiał wyjściowy do dalszych szacunków.
JL

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?