Strona główna » Oszukany, oszukana » Truskawki po norwesku
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
14.06.2012r.
Norwegowie najwyżej cenią sobie własne, norweskie truskawki. Dlatego na straganach sprzedawcy wystawiają kartki z informacją o pochodzeniu owoców.

Truskawki po norwesku

Tym razem ktoś wymyślił przekręt pod pretekstem wyjazdu na zbiory truskawek do Norwegii. Któż by nie chciał zarabiać 80 koron na godzinę, a do tego nawet do 200% więcej za pracę w soboty i niedziele. Oferta jest tak atrakcyjna, że od razu wydała się nam podejrzana.

Czytelnik napisał do nas w mailu: – Szanowni Państwo, zwracam się do Was z prośbą o konsultację w sprawie pracy sezonowej w Norwegii, na którą aplikowałam i obecnie otrzymuję informacje dot. rekrutacji. Ofertę znalazłam na stronie http://www.poloniusz.pl, ale na kilku innych serwisach też ją widziałam. Jedyne dane kontaktowe to adres mailowy: Wysłałam na podany swoje CV i w odpowiedzi otrzymałam dwa maile z plikami pdf. W załączeniu przesyłam oba pliki, które pan Aleksander G. mi przysłał. Proszę o przeanalizowanie ich, ponieważ nie jestem do końca przekonana, że osoba, która kontaktuje się ze mną w sprawie tej pracy ma do końca czyste intencje. Dodam, że próbowałam znaleźć wspomnianą w mailach firmę (Jordbaer), na potrzeby której pan G. prowadzi w Polsce rekrutację, niemniej z moich poszukiwań wynika, że takiej firmy nie ma, zwłaszcza, że nazwa firmy to w tłumaczeniu na język polski po prostu "truskawki".

Ktoś zadał sobie trud
Z uwagą przeanalizowaliśmy pliki pdf, w których dość szczegółowo opisano ofertę pracy przy zbiorze truskawek w kraju fiordów. Po zawartości merytorycznej jak też poziomie językowym widać, że materiały zostały fachowo przygotowane. Aż do przesady. Bo niektóre zapisy brzmią tak pięknie, że wręcz nieprawdopodobnie. Poniżej fragment zatytułowały „Praca i Zarobki”:

– Zarobki w Norwegii jeśli chodzi o zatrudnienie wakacyjne są jednymi z najwyższych w Europie !!! Normalny czas pracy to 9 godzin dziennie i 40 – 45 godzin tygodniowo (5 dni roboczych). Ponadto za pierwsze dwie nadgodziny pracodawca płaci pracownikowi plus 50% ustalonej płacy, a za każde następne 100%. W soboty i niedziele stawka wzrasta o 200%. Zarobki w ubiegłym sezonie kształtowały się na poziomie 60-80 NOK za godzinę + premia w zależności od rodzaju zbiorów i nadgodzin (kwota już po odciągnięciu mieszkania i ubezpieczenia).Wynagrodzenie wypłacane jest co tydzień do ręki (nie na konto). Jednakże polski koordynator może pomóc w założeniu norweskiego konta, aby nie nosić przy sobie tak dużej gotówki. Wszelkimi formalnościami zajmujemy się po przybyciu pracownika do Norwegii.

To prawda, że w Norwegii pracując na plantacji można zarobić więcej niż np. w Niemczech czy Holandii, ale żeby nadgodziny były płatne podwójnie, a za pracę w weekendy (a przy zbiorach to reguła) należała się potrójna stawka (wychodziłoby wtedy, po przeliczeniu na złote, około 120 zł za godzinę), coś takiego w praktyce się nie zdarza. Może faktycznie są w Norwegii przepisy, które narzucają odgórnie takie system płacowy (i autor opisywanej tu oferty bezkrytycznie je powielił), ale rzeczywistość jest taka, że Polacy pracujący w krainie fiordów przy zbieraniu truskawek, bardzo często pracują nielegalnie, a jeśli mają umowy, to obowiązują ich stawki akordowe, takie same przez cały tydzień.

Wystarczy 15 zł
Najbardziej zaskakujące w tej wspaniale brzmiącej ofercie jest to, że wystarczy wpłacić na podane konto symboliczną kwotę, bo 15 zł, aby zakwalifikować się na wyjazd. Ten warunek został opisany w następujący sposób:

– Całkowity koszt obejmujący korespondencję do Norwegii i do Państwa (odesłanie informacji zwrotnej bądź biletu drogą pocztową) wynosi 15,00 zł. Opłata jest dobrowolna i jedyna jaką ponosi zainteresowany. Podkreślamy, iż bez jej uiszczenia nie jesteśmy w stanie dokończyć rekrutacji. Powyższą kwotę prosimy o wpłacenie na poniższe konto:
Numer rachunku: 82....
Nazwa i adres odbiorcy: Aleksander G.
ulica..., 90-443 Łódź
Tytuł płatności: „Opłata rekrutacyjna jordbaer”.
Reszta kosztów (dojazd na miejsce pracy sezonowej) i mieszkaniowe będą potrącane z pensji.


Widać, że autor tej oferty zna ustawę o agencjach pośrednictwa, która zakazuje wprost pobierania jakichkolwiek opłat z tytułu załatwienia pracy. Można jedynie wnosić o zwrot faktycznie poniesionych kosztów, np. na tłumaczenia lub korespondencję.

Zastanawiające, że nie podano żadnego adresu norweskiej firmy, żądnego numeru telefonu. Jedyny konkret to dane właściciela konta bankowego w Łodzi. Niemal na sto procent są to dane podstawionej osoby (np. jakiegoś 90-letniego dziadka, któremu wymiar sprawiedliwości już nic nie zrobi), a samo konto zapewne już nie istnieje.

Naszym zdaniem sedno tego przekrętu polega na dużej atrakcyjności oferty zestawionej z niską opłatą rekrutacyjną. Ktoś powie, że na 15-złotowch opłatach trudno się dorobić. A jeśli takich wpłat będzie np. tysiąc, to przecież uzbiera się już ładna kwota na koncie – 15 tysięcy zł. Niska opłata ma jeszcze tą zaletę, że nikt z oszukanych nie będzie dochodził szkody, chodził na policję czy do prokuratury. I oto właśnie w tym biznesie chodzi.
jl

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?