Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Na saksy do Thiermanna
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
14.06.2012r.
Na saksy do Thiermanna

Na saksy do Thiermanna

Wszystkie wakaty dostępne w tym sezonie przy zbiorach szparagów u Thiermanna zostały już obsadzone. Nie oznacza to jednak, że firma zakończyła już rekrutacje. Nasi rodacy mogą starać się jeszcze o pracę przy truskawkach i borówkach.

Pracodawca zastrzega jednak, że nie wszystkim zainteresowanym osobom będzie mógł zagwarantować zatrudnienie. Z powodu niskich temperatur sezon na szparagi opóźni się w tym roku o ponad tydzień. Podobnie będzie z truskawkami, które zrywa się od maja do lipca. Następne w kolejności czekają bórówki. Sezon na te owoce przypada od początku lipca do września.

Telefony z Hiszpanii
O tym, że zainteresowanie pracą sezonową za Odrą nie maleje świadczą liczne telefony do biura niemieckiego bauera. Jak poinformował nas przedstawiciel firmy Thiermann, nasi rodacy dzwonią nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy. Pracą przy szparagach zainteresowani są m.in. pracownicy zjeżdżający ze zbiorów w Hiszpanii.

Wśród kandydatów jest też wiele osób pracujących na stałe w Polsce, które na okres wyjazdu do Niemiec korzystają z urlopu. Jeszcze kilka lat temu większość zatrudnionych u Thiermanna stanowili mieszkańcy Wielkopolski i Dolnego Śląska. W ostatnim czasie wzrosła liczba pracowników pochodzących z Mazur i południowych województw, m.in. świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Sporo telefonów z zapytaniem o możliwość podjęcia pracy kierują do Thiermanna mężczyźni w wieku 58-60 lat. Niestety nie mają już oni szans na zatrudnienie, podobnie jak kobiety powyżej 45. roku życia.

Praca na akord
Wśród Polaków pracujących za granicą nie brakuje osób preferujących wspólne kilkuosobowe wyjazdy, najczęściej jednym samochodem. Tacy pracownicy tworzący zgrany zespół i są zawsze mile widziani u Thiermanna.

Od kandydatów do pracy przy zbiorach pracodawca nie wymaga znajomości języka. Osoby mówiące po niemiecku mogą jednak liczyć na lepszą ofertę pracy, np. w hali przy wadze i sortowaniu warzyw.

Praca przy zbiorach szparagów rozliczana jest najczęściej na zasadach akordu indywidualnego. Stawki za kilogram są różnicowane w zależności od urodzaju. Osoby ścinające szparagi na bardziej urodzajnych polach pracują zazwyczaj za niższe kwoty niż ci, którym przyszło robić w gorszych warunkach. Przeciętny Polak zatrudniony na akord jest w stanie zarobić 6-8 euro na godzinę. Problem z wyrobieniem tej stawki mogą mieć jednak początkujący pracownicy. Do sprawnego wycinania szparagów niezbędne jest doświadczenie.

Sezonowcy zostają na polach
Jak widać na przykładzie firmy Thiermann, otwarcie niemieckiego rynku pracy nie doprowadziło do spadku zainteresowania zatrudnieniem sezonowym przy zbiorach szparagów. Zdaniem niemieckich bauerów większość Polaków zatrudnionych sezonowo w tamtejszym rolnictwie nie odejdzie do innej pracy z powodu nieznajomości języka. Wielu z nich nie zna nawet podstaw niemieckiego, a bez tego szansę na znalezienie innego zajęcia w tym kraju są naprawdę małe.

Gdyby się jednak okazało, że Polacy zaczną rezygnować z pracy przy zbiorach, to w odwodzie pozostaną Niemcom jeszcze Rumunii, którzy z sezonu na sezon radzą sobie coraz lepiej.

W ubiegłym roku, spośród wszystkich pracowników zatrudnionych u Thiermanna Rumunii stanowili około 20 proc. W tym sezonie ich liczba powinna być jeszcze wyższa. Oprócz grup typowo narodowych, są też zespoły mieszane, w których Polacy pracują wspólnie z Rumunami.
Maciej Sibilak

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?