Strona główna » Niemcy » Jeśli zostałeś oszukany...
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
29.03.2012r.
Jeśli zostałeś oszukany... NIEMCY | Porady dla imigrantów

Jeśli zostałeś oszukany...

1,5 mln euro wydadzą Niemcy na utworzenie 6 biur, które zajmą się pomocą i udzielaniem informacji obywatelom ze wschodnioeuropejskich krajów, którzy czują się oszukani bądź pokrzywdzeni przez niemieckich pracodawców. Chodzi tu głównie o naszych rodaków wyjeżdżających na saksy.

Pierwsze dwa biura, w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem zaczęły działać już jesienią ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach zostaną uruchomione kolejne, w Hamburgu, Norymberdze lub Monachium, Dortmundzie oraz Stuttgarcie. Projekt ten powstał na mocy umowy między rządami  Polski i Niemiec o współpracy z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu między RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Prowadzeniem biur zajęło się Zrzeszenie Związków Zawodowych DGB. Poszczególne biura zostaną zlokalizowane w obiektach należących do tego związku. Będą w nich dyżurować specjaliści dobrze orientujący się w przepisach dotyczących praw imigrantów oraz z zakresu przestrzegania prawa pracy. W każdym biurze, w wyznaczonych godzinach, będą dyżurować osoby, które znają wybrane,  wschodnioeuropejskie języki. W każdym będzie do dyspozycji chociaż jedna osoba biegle władająca językiem polskim. Zainteresowani uzyskaniem porady mogą kontaktować się osobiście, telefonicznie i drogą elektroniczną. Wszystkie porady są udzielane bezpłatnie.  

Działające już biuro w Berlinie w swoich ulotkach reklamowych deklaruje, że należy się do nich zwrócić o pomoc jeśli mamy pytania i wątpliwości dotyczące zatrudnienia w Niemczech, a konkretnie jeśli chcemy wiedzieć:
– jak działa w Niemczech system ubezpieczeń społecznych,
– jakiej obowiązują w Niemczech zasady BHP, jakie środki ochrony przysługują pracownikom,
– co zrobić jeśli pracodawca nie wypłaca należnego wynagrodzenia,
– jakie wynagrodzenie przysługuje z tytułu zatrudnienia,
– ile godzin wynosi tydzień pracy, ile należy się za nadgodziny.

Biura w Berlinie i Frankfurcie dopiero zaczęły działać. Wkrótce powstaną kolejne. Jest jeszcze za wcześnie na ocenę ich działalności, ale sama inicjatywa jest godna pochwały. Nasza redakcja będzie na bieżąco śledzić działalność tych biur i informować o ich poczynaniach na łamach Pracy i Nauki.
jl

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?