Strona główna » Niemcy » Wakacyjna praca dla studentów
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
2.12.2005

Wakacyjna praca dla studentów
NIEMCY | Lada chwila rozpocznie się nabór osób chętnych wyjechać w czasie przyszłorocznych wakacji do legalnej pracy w Niemczech. Oferta skierowana jest tylko do studentów.

          Przypomnijmy. Nabór studentów do pracy podczas letnich wakacji odbywa się co roku. Oferty pracy pochodzą z federalnego Urzędu Pracy w Bonn. Dotyczą one nieskomplikowanych prac w rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie i przetwórstwie. Kandydaci nie mają jednak możliwości wyboru miejsca i rodzaju pracy. Ponadto muszą być gotowi pracować przez co najmniej osiem tygodni. Co ważne, na taki wyjazd nie trzeba starać się o specjalne zezwolenie.
          Osoby zainteresowane muszą być studentami dziennymi, ale nie ostatniego roku, mieć 18-30 lat i – co najważniejsze – znać język niemiecki. 
          Nabór Wojewódzkie Urzędy Pracy przeprowadzą z reguły na początku grudnia. Czeka 900 miejsc. –  Namawiamy poszczególne WUP-y, by przeprowadzały rekrutację przez dwa tygodnie i przyjmowały w tym czasie wszystkie prawidłowo wypełnione formularze – zapewnia Michalina Wojnicka z WUP w Katowicach, które w tym roku jest odpowiedzialne za rozdział wszystkich ofert. –  Dopiero po oficjalnym zamknięciu naboru powinno nastąpić losowanie. Takie działanie ma dać wszystkim równe szanse i zerwać z dotychczasową praktyką „kto pierwszy ten lepszy”.
          Ostateczna decyzja co do sposobu rekrutacji należy wprawdzie do poszczególnych WUP, miejmy jednak nadzieję, że zastosują się do odgórnego zarządzenia. Tymczasem studentom zalecamy czujność i śledzenie oficjalnych komunikatów poszczególnych WUP-ów.

mil

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?