Strona główna » Europa » Sezon na winobranie
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
06.10.2011r.
Francja - regiony, w których występują winnice. PRACA | Na zbiory

Sezon na winobranie…

… już trwa, ale nie jest jeszcze za późno na znalezienie zajęcia przy zbiorach. Rąk do pracy brakuje w wielu winnicach we Francji, a także w Niemczech.

Choć praca przy winobraniu do najłatwiejszych nie należy, wciąż cieszy się sporą popularnością wśród naszych rodaków. Przede wszystkim dlatego, że w kilka tygodni można nieźle zarobić. Najbardziej z winobraniem kojarzy się Francja. Warto jednak pomyśleć również o Niemczech lub Szwajcarii, zwłaszcza, że od maja nie potrzebujemy już pozwoleń na pracę w tych krajach.

Francja
W tym kraju występują najsławniejsze winnice w całej Europie. Sezon zaczyna się w Prowansji, Langwedocji i Bordeaux. Nieco później zbiory ruszają w Dolinie Rodanu i Loary oraz w Burgundii, a na końcu w północnych rejonach Szampanii i Alzacji. W sumie zbiory trwają mniej więcej do połowy listopada.

Winnice w Alzacji rozciągają się na powierzchni 15 tysięcy hektarów, począwszy od Strasburga na północy (Dolny Ren), a na Miluzie (Mulhouse, Górny Ren) kończąc. Efektem końcowym corocznych zbiorów w tym regionie jest 160 milionów butelek wina.

Większość osób, które pracowały przy zbiorze winogron we Francji, warunki w jakich się znaleźli, wspomina dobrze. Gospodarze z reguły zapewniają nocleg w jednym z budynków gospodarczych lub w domkach czy przyczepach kempingowych. Z reguły również wyżywienie oferowane na plantacjach dla pracowników jest bardzo dobre. – Choć winobranie to ciężka praca fizyczna, z kilkutygodniowego pobytu z Francji przyjeżdżam zawsze o kilka kilogramów tęższy – mówi Andrzej, co roku pracujący przy winobraniu. – Po prostu serwowane jedzenie jest zawsze tak dobre i w takich ilościach, że nawet intensywny wysiłek fizyczny nie jest w stanie spalić nadmiaru kalorii.

Zarobki we Francji wynoszą 9-12 euro na godzinę, choć praca z reguły odbywa się na akord. By podjąć zatrudnienie najczęściej nie jest konieczna znajomość języka francuskiego, ale na pewno będzie to duży atut. Bez wątpienia znajomość francuskiego przyda się przy szukaniu pracy.

Szeroki wachlarz ofert zatrudnienia proponuje, z oddziałami regionalnymi na terenie całego kraju, Państwowy Urząd Pracy we Francji – Pole Emploi (dawniej zwany ANPE). Po wejściu na stronę www.pole-emploi.fr należy wybrać vous etes candidat/ recherchez des offres d'emploi. Następnie, w celu wyszukania ofert zatrudnienia  przy winobraniu, w puste miejsce emploi recherché wpisujemy vendange (winobranie), a w rubryce lieu de travail interesujący nas region. Wybrane opcje zatwierdzamy, wciskając lancer recherche, czyli „zacznij szukanie”.

Poza typowymi ofertami dla zbieraczy można znaleźć również oferty związane z rozgniataniem, fermentacją winogron, tłoczeniem wina i butelkowaniem. Pojawiają się też oferty dla mechaników i operatorów maszyn rolniczo-leśnych. By wykonywać tego rodzaju pracę, żaden dyplom nie jest wprawdzie wymagany, ale często konieczne będzie prawo jazdy kategorii T (na ciągnik) i uprawnienia kombajnisty. W tym przypadku nie obejdzie się również bez znajomości języka francuskiego (do odczytu instrukcji obsługi urządzeń).

Z kolei w Alzacji dobrym sposobem na znalezienie zajęcia przy winobraniu będzie bezpośredni kontakt z właścicielami winnic. Dokładny spis znajduje się na stronie www.alsace-du-vin.com w rubryce vignerons d'Alsace/vignerons independants cités. Oferty pracy przy zbiorach winogron w tym rejonie znajdują się na stronie Stowarzyszenia Producentów Winorośli i Wina (Association des Viticulteurs d'Alsace) – www.monaoc.com. W celu złożenia swojej kandydatury należy wejść w zakładkę utiles//vendanges/vous recherchez a vendanger.

Niemcy
Winnice u naszych zachodnich sąsiadów znajdują się głównie w południowo-zachodnich landach, w okolicach Moguncji (Mainz). W Hesji Nadreńskiej (Rheinhessen) winogrona uprawia się na 24 tys. hektarów. Sporo winnic jest ich również w regionie Rheinpfalz (22 tys. ha), potem kolejno w Badenii (14 tys. ha), Mozeli, Sarze i Ruwer (12 tys. ha), Wirtembergii (8600 ha), Naheland (4400 ha), Frankonii (4300 ha) i Rheingau (2900 ha).

W Niemczech, z uwagi na klimat, uprawa winorośli odbywa się tylko na nasłonecznionych, południowych stokach gór. Ma to swój niewątpliwy urok, przyciągający w te regiony wielu turystów, ale dla osób pracujących przy zbiorach oznacza spory wysiłek. Z drugiej strony przynajmniej nie jest tak gorąco jak na południu Europy. – Pracodawca wywoził nas na plantację znajdującą się wysoko w górach – wspomina  50-letni Jacek. – Zostawaliśmy tam na 12 godzin i nawet jeśli ktoś miał dosyć, trudno było stamtąd wrócić samemu.

W kraju nad Odrą zarobki przy winobraniu są niższe niż we Francji, ale wynika to z tego, że w całym niemieckim rolnictwie obowiązują niższe stawki. Tak więc można liczyć na 5-6 euro na godzinę w zależności od landu. Przyzwoity zarobek wychodzi dopiero przy pracy nawet po kilkanaście godzin dziennie.

Przy poszukiwaniu pracy pomocne mogą okazać się następujące strony: www.arbeitsagentur.de (urząd pracy), www.jobrapido.de, www.jobpilot.de, www.jobscout24.de.

Szwajcaria
W tym sezonie – z uwagi na wysoki kurs franka – warto rozejrzeć się za pracą przy winobraniu w Szwajcarii. A winnic tu nie brakuje, zajmują one łącznie 15 tys. ha, głównie w części francuskojęzycznej kraju. Najwięcej jest ich w Wallis, regionie Jeziora Genewskiego i wokół Genewy. Warto dodać, że w Szwajcarii istnieje kilka odmian szczepów winnych uprawianych wyłącznie w tym kraju.

Zarobki Polaków wynoszą przeciętnie 14-16 franków na godzinę. W miesiąc można zarobić 1500-2000 franków, choć niektórzy są zdania, że nawet 3000.

Przy poszukiwaniu pracy warto zajrzeć na strony internetowe szwajcarskich pism skierowanych do rolników, na których pojawiają się czasem ogłoszenia o pracę. Magazyny dostępne na następujących witrynach: Tierwelt (www.tierwelt.ch), Bauernzeitung (www.bauernzeitung.ch), Die Grüne (www.diegrüne.ch) i Schweizer Bauer (www.schweizerbauer.ch). Warto też odwiedzić stronę Związku Rolników Szwajcarskich www.bauernverband.ch.
Milena Waldowska

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?