Strona główna » Skandynawia » Praca w Danii dla 200 osób
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
08.03.2011r.
Praca w Danii dla 200 osób, Do 15 euro na godzinę!

Praca w Danii dla 200 osób
Do 15 euro na godzinę!

Duńscy farmerzy poszukują dwustu osób do pracy przy zbiorach warzyw i owoców. Można zarobić 10-15 euro na godzinę. Osoby zainteresowane wyjazdem do Danii mogą już składać aplikacje na stronie internetowej www.seasonalwork.dk.

Należy to zrobić najpóźniej do końca lutego. Rekrutacja pracowników z udziałem duńskich pracodawców odbędzie się 8 marca w Toruniu. Na pracę sezonową przy zbiorach truskawek, malin, groszku, cebuli oraz dyni może liczyć 200 osób. W grupie tej znajdą się też pakowacze warzyw i owoców oraz kierowcy. Ci ostatni będą się zajmować dowożeniem pracowników na pole i transportem zebranych plonów. Nasi rodacy mogą liczyć na zatrudnienie przez 5-14 tygodni. Pierwsi pracownicy wyjadą do Danii już w kwietniu. Od osób zainteresowanych pracą przy zbiorach wymagane jest wcześniejsze doświadczenie w rolnictwie i komunikatywna znajomość języka angielskiego (w przypadku kierowcy ciężarówki co najmniej dobra). Pakowacze muszą posiadać prawo jazdy i wykazać się doświadczeniem w obsłudze maszyn do metkowania.
   
Praca przy zbiorach wynagradzana jest w systemie akordowym. W zależności od ilości zebranych owoców i warzyw można zarobić 10-15 euro na godzinę. W przypadku zatrudnienia na innym stanowisku płaca pracownika będzie uzależniona od liczby przepracowanych godzin. Osoby pracujące dla pracodawców objętych umowami zbiorowymi mogą liczyć na stawkę w wysokości 15 euro na godzinę.
   
W zależności od warunków pogodowych, zbiory truskawek i malin w tunelach foliowych i szklarniach rozpoczną się już w kwietniu i potrwają do pierwszej połowy listopada. Natomiast prace na polu zaczną się najwcześniej pod koniec maja, a w przypadku złej pogody w pierwszej połowie czerwca. Początek zbioru groszku przypada na koniec maja, a kończy się pod koniec sierpnia.
   
Pracownicy sezonowi muszą być przygotowani na ciężką pracę fizyczną, od 4 rana do około południa lub jeszcze dłużej, i tak przez 6-7 dni w tygodniu. W przypadku złej pogody lub braku urodzaju liczba godzin pracy w tygodniu może ulegać wahaniom. Na początku sezonu będzie to zazwyczaj kilka godzin dziennie, ale już w szczycie może dochodzić nawet do 60 godzin tygodniowo.
   
Osoby zatrudnione w okresie od maja do sierpnia mogą liczyć na zakwaterowanie na polu namiotowym. Jest tam dostęp do pryszniców, toalet i miejsca do przyrządzania posiłków. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą namiotu, naczyń i ciepłych ubrań. Wykupienie miejsca na polu namiotowym kosztuje 2-10 euro dziennie. Pracownikom, którym wyjazd do Danii przypadnie na zimniejsze miesiące zakwaterowanie zapewni pracodawca.
   
Osoby zainteresowane podjęciem pracy sezonowej w kraju Andersena proszone są o wypełnienie elektronicznej aplikacji na stronie www.seasonalwork.dk. Aby dostać się do formularza wystarczy kliknąć na link Please register your CV click here. Ważne, aby umieścić w nim jak najwięcej informacji odnośnie kwalifikacji i doświadczenia. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z udziałem duńskich pracodawców, które odbędą się 8 marca w Toruniu w siedzibie Woj. Urzędu Pracy (ul. Szosa Chełmińska 30/32).
   
Osoby wyjeżdżające do Danii będą mogły skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Po jej uwzględnieniu, przez pierwsze trzy miesiące pracy w tym kraju podatek wyniesie około 10-14 proc. Aby skorzystać ze wspomnianej ulgi należy przywieźć z Polski certyfikat rezydencji podatkowej.
Maciej Sibilak

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?