Strona główna » Niemcy » Praca sezonowa - od 1 stycznia bez pozwoleń!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
2.01.2011r.
Praca sezonowaNIEMCY | Rynek już częściowo otwarty

Praca sezonowa - od 1 stycznia bez pozwoleń!

Niemcy znoszą bariery w dostępie do swojego rynku pracy. Od 1 stycznie możemy pracować bez pozwoleń w takich branżach jak: rolnictwo, leśnictwo, hotelarstwo, gastronomia, przetwórstwo owocowo-warzywne oraz w tartakach.

Wiadomość ta ucieszy zapewne tysiące naszych rodaków zainteresowanych pracą u niemieckich bauerów. Ale również i polskich kucharzy, kelnerów oraz barmanów szukających sezonowego zajęcia w tamtejszych restauracjach i hotelach.
   
Do grudnia ubiegłego roku polscy pracownicy sezonowi mogli pracować w Niemczech maksymalnie do sześciu miesięcy. Teraz nie ma już tego ograniczenia. Zniesienie barier w dostępie do niemieckiego rynku pracy dotyczy obywateli wszystkich ośmiu państw, które w 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej, a więc również pracowników z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Węgier. Z tego przywileju nie skorzystają na razie obywatele Rumunii i Bułgarii, którzy stanowią dla Polaków największą konkurencje.
   
Osoby zainteresowane pracą sezonową u naszych zachodnich sąsiadów mogą wysłać swoje CV do wojewódzkich komendy OHP. Jednostki te dysponują ofertami zatrudnienia z Centralnego Urzędu Pracy w Bonn. Na odpowiedź mogą liczyć te osoby, których kwalifikacje odpowiadają wymaganiom określonym przez pracodawców. Tłumaczeniem niemieckich ofert na język polski zajmuje się centrala OHP w Warszawie. Oferty z Niemiec w ramach sieci EURES można znaleźć w wojewódzkich urzędach pracy.
   
Wyjazdy na saksy za Odrę zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród naszych rodaków. Nie inaczej będzie i teraz. Zatrudnienia w Niemczech można też szukać za pośrednictwem tamtejszych urzędów pracy, prywatnych ogłoszeń zamieszczanych w gazetach i internecie. Spora grupa naszych rodaków wyjeżdża do Niemiec dzięki poleceniu swoich znajomych zatrudnionych w tym kraju.
   
Pracując przy zbiorach można było zarobić około 6 euro na godzinę. W praktyce większość bauerów wynagradza pracowników w systemie akordowym. Lecz i tak nie wolno im płacić poniżej przyjętej stawki godzinowej. Zgodnie z wytycznymi Arbeitsamtu (Urząd Pracy) pracownik, który przy pracy akordowej osiąga średni poziom wydajności powinien otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 120 proc. stawki minimalnej.
   
Już za niecałe 4 miesiące, bo 1 maja 2011 roku zniesione zostaną bariery w dostępie do całego niemieckiego rynku pracy. Polacy będą mogli pracować za Odrą bez żadnych ograniczeń.
sibi

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?