Strona główna » Niemcy » Nie odbieramy pracy
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
18.11.2005r.

Nie odbieramy pracy
NIEMCY | Okazuje się, że nie sprawdziły się wcześniejsze obawy mieszkańców Brandenburgii, którzy spodziewali się masowego napływu Polaków, którzy będą podejmowali pracę na terenach przygranicznych.

          Kilka dni temu raport w tej sprawie przedstawiła w Berlinie Niemiecka Federacja Związków Zawodowych (DGB). Co więcej, zdaniem autora opracowania – Hermana Ribhegge, problemu z nadmierną ilością Polaków nie będzie także wtedy, gdy Niemcy zdecydują się na całkowite otwarcie dla nas swojego rynku.
          Sytuacja taka spowodowana jest niską atrakcyjnością terenów przygranicznych, na których panuje nie tylko wysokie bezrobocie, ale także bieda zdecydowanie większa niż w innych częściach kraju. Dlatego, nawet Polacy mieszkający blisko, tuż po drugiej stronie Odry nie garnął się do podejmowania tu zatrudnienia. Wolą szukać zajęcia w Berlinie i bogatszych, zachodnich landach. Podobna sytuacja jak w tej chwili, utrzyma się zdaniem Ribhegge także w przyszłości.
          Jeśli uznać dane publikowane przez DGB, to we Frankfurcie nad Odrą pracuje zaledwie 155 Polaków, a w Cottbus – 354. Nie jesteśmy zainteresowani także prowadzeniem na tych terenach samodzielnej działalności gospodarczej ani świadczeniem usług. Do izb gospodarczych wpłynęło jedynie 157 zgłoszeń dotyczących podjęcia takowej działalności, a jedynie 31 firm chce czasowo zatrudniać polskich robotników.
          Co ciekawe, mimo tak niewielkiego zainteresowania pracą w Brandenburgii, związki zawodowe przeciwne są skróceniu okresu przejściowego. Tłumaczą swoje stanowisko tym, że bardzo wielu Polaków pracuje tymczasowo na czarno, a w momencie zmiany przepisów mogliby otrzymać stałe zatrudnienie, na lepszych warunkach. Związkowców nie przekonują opinie, że w ten sposób do niemieckiego budżetu zaczęłyby wpływać podatki od naszych wynagrodzeń. Niemcy sprzeciwiają się także wprowadzeniu dyrektywy usługowej, która zezwalałaby na świadczenie usług na podstawie przepisów obowiązujących w kraju pochodzenia wykonawcy.
tom


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?