Strona główna » Europa » Winobranie czas zacząć
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
01.09.2010r.
EUROPA | Sezon niedługo rusza

Winobranie czas zacząć

Zbiory winogron to wciąż bardzo popularne zajęcie wśród naszych rodaków pracujących za granicą. I nic w tym dziwnego – w kilka tygodni można zarobić kilkaset, a nawet ponad 1000 euro. Choć praca lekka nie jest.

Zbiory zaczynają się we wrześniu – kiedy dokładnie, zależy od pogody w danym roku – i z reguły trwają do końca października.

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy raz. Praca jest ciężka, codziennie przez minimum 8 godzin, najczęściej w pełnym słońcu, a niewielki cień dają jedynie liście z winogronowych krzewów. – Nie byłam przygotowana na tak ciężki wysiłek fizyczny – przyznaje Kasia jeżdżąca na winobranie do Francji. – Kiedy po czterech tygodniach wróciłam do domu, zaklinałam się, że nigdy więcej i za żadne skarby już nie pojadę. Po czasie jednak złe wspomnienia uległy zatarciu, a chęć zarobku zwyciężyła. Łatwo nadal nie jest, ale wiem, czego się spodziewać i już mam zdecydowanie większą wprawę. Podobnie swoje początki wspomina Jacek. – Pierwszego dnia pracy już po dwóch godzinach miałem dość – śmieje się teraz chłopak. – Nie zabrałem rękawic, kiście zrywałem gołymi rękoma, bo było mi wygodniej niż nożykiem. Efekt był jednak taki, że dłonie miałem pocięte do krwi. Strasznie bolały mnie też plecy. Przełom nastąpił po kilku dniach, kiedy w końcu wpadłem we właściwy rytm i zacząłem nadążać za innymi pracownikami.

Francja
Ten kraj słynie z największej liczby winnic w całej Europie. Sezon zaczyna się w Prowansji, Langwedocji i Bordeaux. Nieco później zbiory ruszają w Dolinie Rodanu i Loary oraz w Burgundii, a na końcu w północnych rejonach Szampanii i Alzacji. Wielu zbieraczy wykorzystuje te różne różne pory dojrzewania owoców w poszczególnych regionach i przemieszcza się z południa na północ wydłużając sobie czas pracy o kilka tygodni.

Większość osób, które pracowały przy zbiorze winogron we Francji, warunki w jakich się znaleźli, wspomina dobrze. Gospodarze z reguły zapewniają nocleg w jednym z budynków gospodarczych lub domkach/przyczepach kempingowych. Wszyscy dobrze wspominają również wyżywienie zapewniane przez gospodarzy. – Posiłki były po prostu imponujące – przyznaje Jacek. – Składały się z kilku dań i przypominały królewskie uczty. Myślę, że takich dań nie powstydziłaby się niejedna restauracja. Dobre wspomnienia związane z wyżywieniem zachował również Andrzej. – Choć winobranie to ciężka praca fizyczna, z kilkutygodniowego pobytu z Francji przyjeżdżałem zawsze o kilka kilogramów tęższy – mówi ze śmiechem. – Po prostu serwowane nam jedzenie było tak dobre i w takich ilościach, że nawet intensywny wysiłek fizyczny nie był w stanie spalić nadmiaru kalorii.

Atutem pracy we Francji jest również atmosfera panująca na plantacjach. – To zadziwiające jakich ludzi można spotkać na winobraniu – zapewnia Kasia. – Studentów prestiżowych kierunków, podróżników, zwykłych wyjadaczy i takich, co przyjeżdżają dla przygody. Całkowity mix kolorów, języków i kultur. I nie ma lepszych i gorszych. Wszyscy muszą pracować tak samo.

We Francji obowiązuje płaca minimalna w wysokości 8,82 euro na godz. brutto (+ 25 proc. w soboty i + 50 proc. w niedziele). Przy zbiorach wynagrodzenie jest jednak z reguły wypłacane na akord. Z formalnego punktu widzenia kontrakt dotyczący pracy sezonowej (contrat de travail saisonnier) musi zostać podpisany najpóźniej po 48 godzinach od momentu rozpoczęcia pracy. Powinien określać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, godziny pracy (dziennie nie można przekroczyć 10 godzin), zadania i obowiązki oraz wysokość zarobków. Ponadto, zgodnie z przepisami, praca sezonowa może odbywać się przez maksymalnie 6 dni w tygodniu, zaś pracodawca powinien zapewnić wyżywienie i dach nad głową. Warto znać te przepisy ubiegając się o pracę, by nie godzić się później na wszystko.

Przydatne linki w poszukiwaniu pracy:
www.vinomedia.fr/vendanges/post.asp, www.emploi.org, www.emploi-saisonnier.com, www.cyber-emploi-centre.com, www.anefa.org, www.cija.org, www.info-jeune.net, www.crij-ca.fr, www.champagne-ferat.com (winnica zatrudniająca pracowników do zbiorów), www.anpe.fr (Krajowa Agencja Zatrudnienia).

Niemcy
Winnice u naszych zachodnich sąsiadów znajdują się głównie w południowo-zachodnich landach, w okolicach Moguncji (Mainz). W Hesji Nadreńskiej (Rheinhessen) winogrona uprawia się na 24 tys. hektarów. Sporo winnic jest ich również w regionie Rheinpfalz (22 tys. ha), potem kolejno w Badenii (14 tys. ha), Mozeli, Sarze i Ruwer (12 tys. ha), Wirtembergii (8600 ha), Naheland (4400 ha), Frankonii (4300 ha) i Rheingau (2900 ha).

W Niemczech, z uwagi na klimat, uprawa winorośli odbywa się tylko na nasłonecznionych, południowych stokach gór. Ma to swój niewątpliwy urok, przyciągający w te regiony wielu turystów, ale dla osób pracujących przy zbiorach nie jest już to tak atrakcyjne. Z drugiej strony przynajmniej nie jest tak gorąco jak na południu Europy. – Pracodawca wywoził nas na plantację znajdującą się wysoko w górach – wspomina będący ba winobraniu w 2007 r. 49-letni Jacek. – Zostawaliśmy tam na 12 godzin i nawet jeśli ktoś miał dosyć, trudno było stamtąd wrócić samemu.

W kraju nad Odrą zarobki przy winobraniu są niższe niż we Francji, ale wynika to z tego, że w całym niemieckim rolnictwie obowiązują niższe stawki. Tak więc można liczyć na 5-6 euro na godzinę w zależności od landu. Przyzwoity zarobek wychodzi dopiero przy pracy nawet po kilkanaście godzin dziennie.

Należy również pamiętać, że w Niemczech nadal obowiązują nas pozwolenia na pracę. Sezonowcy otrzymują je jednak stosunkowo łatwo, maksymalnie do 6 miesięcy w roku.

Poszukiwanie pracy
– www.arbeitsagentur.de (urząd pracy), www.jobrapido.de, www.jobpilot.de, www.jobscout24.de.

Hiszpania, Włochy, Grecja    
W Hiszpanii najwięcej winogron uprawia się regionach Murcia, Valencia i Katalonia. W samej Murcii powierzchnia upraw wynosi 6,5 tys. ha, zaś produkcja owoców przekracza 100 tys. ton. We Włoszech najwięcej winnic znajduje się w Piemoncie, Toskanii oraz w południowym Tyrolu. Winorośl uprawia się również na południu kraju, ale tam z uwagi na niskie zarobki i konkurencję pracowników z Afryki lepiej w ogóle się nie wybierać. Również w Grecji nie brakuje winnic. Znajdują się one w centralnej części kraju (29 tys. ha), górzystym Epirusie, Macedonii (13 tys. ha), na półwyspie Peloponez (60 tys. ha), w Tessalii (8700 ha) i Tracji (2 tys. ha).Winorośl uprawia się również na wyspach, m.in. na Krecie, Rodos, Limnos czy Korfu.

W Hiszpanii, Włoszech i Grecji stawki są porównywalne. Pieniądze wypłacane są natomiast w różnych systemach – godzinowo, na akord lub za dzień. Mniej więcej jednak wychodzi 5 euro na godzinę. Gospodarze najczęściej oferują zakwaterowanie, choć warunki mogą być różne. – Zawsze mieszkałem w oddzielnym domku należącym do gospodarza, najczęściej z innymi pracownikami, choć zdarzały się nawet pokoje jednoosobowe – mówi Sławomir kilkakrotnie wyjeżdżający na winobranie do Hiszpanii. – Czasami gospodarz serwował również obiady. We Włoszech, a zwłaszcza w Hiszpanii przestrzega się sjesty. To szansa na około dwugodzinny odpoczynek od pracy. – Na początku długa przerwa wydawała mi się zwykłą stratą czasu kosztem wcześniejszego powrotu na kwaterę – wyznaje Aleksander. – Z czasem jednak ucinałem sobie po prostu drzemkę na hiszpańskim polu.

Oferty pracy:

Hiszpania – www.trabajo.org, www.emleo.com, www.expansionyempleo.com, www.infoempleo.com, www.infojobs.net, www.monster.es, www.trabajofacil.com.
Włochy – www.jobrapido.it, www.infojobs.it, www.lavorare.net, https://miojob.repubblica.it, www.centroimpiego.it (włoski urząd pracy).

Szwajcaria i Austria
Te kraje są mniej popularne jeśli chodzi o wyjazdy na winobranie, ale upraw w nich nie brakuje. W Szwajcarii winnice zajmują łącznie 15 tys. ha, głównie w części francuskojęzycznej kraju. Najwięcej jest ich w Wallis, regionie Jeziora Genewskiego i wokół Genewie. Warto dodać, że w Szwajcarii istnieje kilka odmian szczepów winnych uprawianych wyłącznie w tym kraju. Z kolei w małej Austrii uprawa winorośli zajmuje aż 48 tys. ha. Główne obszary upraw znajdują się w Dolnej Austii, Burgenland, okolicach Wiednia, Styrii, okolicach Jeziora Nezyderskiego. Uprawy znajdują się na stromych zboczach gór, w większości na minimalnej wysokości 200 m n.p.m.

– Pracowałam w Austrii przy pielęgnacji krzewów winorośli – mówi Kasia. – Gospodarz miał ogromne plantacje w różnych miejscach, więc czasami musieliśmy dojeżdżać do innej miejscowości. Oprócz Polaków pracowali tam również Czesi, którzy mieli blisko do granicy i na noc wracali do swoich domów. My mieliśmy zapewnione 3-pokojowe mieszkanie. Pracę znalazłam przez kogoś z rodziny, która już tam wcześniej pracowała.

Sporym utrudnieniem dla Polaków chcących podjąć zatrudnienie w Szwajcarii i Austrii są pozwolenia. W jednym i drugim kraju obowiązują roczne kontyngenty. Oczywiście zawsze można pracować również na czarno, ale wówczas wynagrodzenie będzie niższe i trzeba godzić się na wszystkie warunki stawiane przez pracodawcę.
Oferty pracy:
Szwajcaria magazyny rolnicze, w których pojawiają się oferty pracy: www.tierwelt.ch, www.bauerneitung.ch, www.diegrune.ch.
Austria – www.jobpilot.at, www.myjob.at, www.karriere.at, www.careesman.at, www.jobrapido.at, www.stepstone.at, www.jobwohnen.at.

Porady do?wiadczonych zbieraczy:
– weź ze sobą sprzęt, bo nie zawsze go dostaniesz – rękawice, nożyk lub sekator, a także odpowiedni strój, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne;
– w miarę możliwości dbaj o odpowiednią pozycję ciała, by nadmiernie nie obciążać kręgosłupa;
– warto znać język obcy, nie jest on wprawdzie wymagany, ale z racji na międzynarodowe towarzystwo najlepiej posługiwać się angielskim, ewentualnie niemieckim lub językiem kraju, do którego się wybierasz.

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?