Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Praca w szkółkach leśnych
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana

20.10.2009r.

Praca w szkółkach leśnych


Wraz z początkiem października rośnie zapotrzebowanie na pracowników w zagranicznych szkółkach leśnych. Najwięcej ofert pracy czeka na Polaków w Niemczech i Holandii. Najwyższe zarobki oferują pracodawcy z Danii.

Przełom lata i jesieni to okres wzmożonych prac w szkółkach leśnych w całej Europie. Jak każdego roku wielu hodowców narzeka na kłopoty ze znalezieniem pracowników. Największe trudności mają z tym nasi zachodni sąsiedzi. Niemieccy bezrobotni trafiający do szkółek prosto z „arbeitsamów” nie wytrzymują tam nawet jednego tygodnia. Gdyby nie Polacy wielu plantatorów już dawno musiałoby zamknąć swój interes. Praca w szkółkach leśnych bywa wyczerpująca fizycznie. Często przy nagłym zamówieniu za jednym razem trzeba wykopać kilka tysięcy drzewek. Dlatego jest to głównie zajęcie dla mężczyzn. Kobiety pracują w halach przy sortowaniu i pakowaniu drzewek.

Centrum szkółkarskie Ostfriesland
Polacy szukający zajęcia w szkółkach leśnych wyjeżdżają najczęściej do Niemiec. Największe centrum szkółkarskie w tym kraju znajduje się niedaleko Bremy w rejonie Ostfreisland. To najdalej wysunięta na północny-zachód część Niemiec. To właśnie tam rosną miliony drzewek i krzewów, które trafiają później do prywatnych ogrodów i miejskich parków. W sezonie przybywa w te rejony kilka tysięcy Polaków. Zatrudnieni tam rodacy zarabiają około 5,25 euro na godzinę. Stawki doświadczonych pracowników sięgają 6-7 euro. W rejonie Ostfrieslandu znajduje się około 250 szkółek leśnych. Są wśród nich małe rodzinne gospodarstwa oraz wielkie, przemysłowe plantacje. Niemal wszystkie szkółki zatrudniają naszych rodaków. Nasi rodacy trafiają tam głównie dzięki poleceniu innych pracowników. Niemal wszyscy pracodawcy zapewniają pracownikom zakwaterowanie.
Szkółki leśne znajdziemy też w landach położonych bliżej polskiej granicy, w Brandenburgii i Saksonii. Wprawdzie nie ma tam ich tak wiele jak pod Bremą, ale również zatrudniają Polaków. Na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia zwiększone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają plantatorzy spod Drezna i Berlina. Namiary na szkółki leśne w całych Niemczech znajdziesz na portalu rolniczym www.gabot.de. Jest tam także giełda pracy z ofertami zatrudnienia. Istnieje też możliwość zamieszczenia własnego ogłoszenia.

Holenderskie boomkwekerij
Kolejnym krajem słynącym z dużej liczby szkółek drzew i krzewów jest Holandia. W przeciwieństwie do Niemiec nie ma tam jednego głównego regionu występowania tego rodzaju upraw. Szkółki leśne rozproszone są niemal po całym kraju. W Holandii znajduje się jedna z największych tego rodzaju plantacji w Europie. Van den Berk, bo o niej mowa ma swą siedzibę w Sint-Oedenrode w prowincji Noord-Brabant, 20 km na północ od Eindhoven. W jej posiadaniu są jeszcze dwie filie w Niemczech: szkółka w północnoniemieckim Geldern i gospodarstwo ogrodnicze w Rastede. Produkty ze szkółek Van den Berk trafiają do parków w całej Europie.
W uzyskaniu namiarów na holenderskie szkółki pomoże ci wyszukiwarka adresów www.uw-adres.nl. Wpisz hasło „boomkwekerij” (szkółki leśne) . O pracę w szkółkach leśnych pytaj też w polskich filiach holenderskich agencji zatrudnienia. Wiele z nich posiada taką pracę w swojej ofercie. Polacy zatrudnieni w holenderskich szkółkach zarabiają 7,90-8,50 euro brutto na godzinę. Wszystkie osoby wyjeżdżające do pracy przez agencje mają zapewnione zakwaterowanie, którego koszt wynosi około 50 euro tygodniowo.

Duńczycy płacą najlepiej
Największe zarobki w branży szkółkarskiej oferują pracodawcy z Danii. Pracując u tamtejszych plantatorów można zarobić 10-14 euro na godzinę. Zapotrzebowanie na pracowników wzrasta już na przełomie października i listopada, a kończy się w ostatnim tygodniu grudnia. Dania jest potęgą w produkcji świątecznych drzewek. Każdego roku kraj ten wysyła na eksport około 10 milionów choinek. Najwięcej szkółek leśnych znajduje się w północno-wschodnich regionach Zelandii oraz w środkowej i południowej Jutlandii. Kontakty do pracodawców znajdziesz na stronie www.planteskoleringen.dk.
 Każdego roku duńscy hodowcy poszukują do swych szkółek setki pracowników sezonowych. Na potrzeby duńskich pracodawców utworzono witrynę www.seasonalwork.dk. Już od kilku lat jest ona sprawdzonym i najbardziej popularnym sposobem rekrutacji zagranicznych pracowników. Nie znajdziesz na niej konkretnych ofert pracy, ale będziesz miał możliwość wysłania za jej pośrednictwem elektronicznego CV, które trafi do rąk zainteresowanych pracodawców. Osoby posiadające samochód mogą pojechać do Danii na własną rękę. W ten sposób można w dość krótkim czasie odwiedzić kilkunaście plantacji. To wystarczy, aby znaleźć dla siebie satysfakcjonujące zajęcie.

Maciej Sibilak


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?