Strona główna » Niemcy » Na kafelki do Berlina
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
18.11.2005r.

NIEMCY | Świadczenie usług
Na kafelki do Berlina

W stolicy Niemiec prawie nie ma już Niemców, którzy trudnią się układaniem łazienkowych płytek. Zostali wyparci z rynku przez Polaków.
          Jacek N. z Gorzowa Wielkopolskiego przez kilka lat najmował się do nielegalnej pracy w pewnej berlińskiej firmie. Układał płytki. Szef kasował za jego robotę około 20 euro za godzinę, a jemu oddawał tylko 5 euro. I nic ponadto. Żadnych ubezpieczeń, świadczeń czy urlopów. Tyle, że na sobotę i niedzielę mógł wracać do rodzinnego Gorzowa.
          Teraz role się zmieniły. Jacek zarejestrował firmę w Polsce i jak dawniej jeździ do Berlina, dalej układa płytki, ale już na własne nazwisko. Wystawia faktury. Kasuje 8-10 euro za godzinę. Tymczasem jego były szef musiał ogłosić upadłość i żyje z zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawowe zasady
          Jacek N. korzysta z prawa do świadczenia tzw. usług transgranicznych. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – jeśli posiadamy własną firmę – mamy nieograniczone prawo do wykonywania usług we wszystkich krajach należących do Wspólnoty. Tylko Niemcy i Austria wprowadziły przejściowe obostrzenia, ale dotyczą one głównie branży budowlanej i tylko firm, które delegują pracowników. A więc – jeśli działasz tylko w pojedynkę – to nikt nie może ci zabronić np. budowy domu w Berlinie czy Wiedniu.
          Jeśli wykonujesz usługi transgraniczne i nie chcesz mieć zatargów z niemieckimi urzędami przestrzegaj poniższych zasad:
1. „Istotna” działalność twojej firmy musi mieć miejsce w Polsce, a więc należy umieć wykazać, że przede wszystkim prowadzimy działalność w naszym kraju, a zlecenia zagraniczne nie są twoją wyłączną specjalnością.
2. Zadbaj o sporządzenie umowy określającej wyraźnie co masz wykonać, w jakim czasie i za ile. Taka umowa jest wskazana także jeśli zleceniodawcą jest osoba prywatna.
3. Jeśli wykonujesz usługę dla firmy nie wolno ci wykonywać pracy jak zwykły pracownik, tzn. w oznaczonych godzinach, za ustaloną stawkę godzinową, pod stałą kontrolą zleceniodawcy.
4. Unikaj zleceń ciągle od tej samej osoby lub firmy. Powstanie bowiem podejrzenie, że twoja firma nie jest samodzielna i istnieje tylko dla potrzeb konkretnego zleceniodawcy.
          Jeśli kontrola wykaże, że któryś z powyższych warunków nie jest zachowany możesz zostać posądzony o założenie firmy tylko w celu ominięcia niemieckiego zakazu podejmowania pracy przez Polaków. W takim przypadku należy liczyć się z karą i nakazem natychmiastowego przerwania wykonywanej usługi.

Bez ograniczeń czasowych
          Z samej definicji usług wynika, że jest to czynność ograniczona w czasie. Nigdzie jednak nie podano, że wykonywanie usługi transgranicznej może trwać nie dłużej niż... Mówi się ogólnie, że usługa może trwać tak długo, jak to jest niezbędne do wykonania danego zlecenia. Trybunał Sprawiedliwości rozpatrywał kiedyś skargę na pewną firmę wykonującą usługi tynkarskie przez ponad rok. Uznano, że w tym przypadku zakres robót był na tyle szeroki, że umowa faktycznie mogła trwać tak długo.

Problem z kwalifikacjami
          W Niemczech obowiązuje wykaz zawodów (głównie z branży budowlanej), które można wykonywać dopiero po wpisie na listę w Izbie Rzemieślnicznej (Handwerkskammer). Władze tego kraju, wbrew wytycznym Brukseli, usiłują stawiać te same wymagania wobec rzemieślników z Polski, którzy przybyli do Niemiec tylko w celu wykonania konkretnego zlecenia. Unia podchodzi do tego problemu bardziej życiowo. Nie uznaje za konieczny wpis do rejestru rzemieślników. Zaleca się – aby w razie wątpliwości co do fachowego przygotowania danego wykonawcy – mógł on potwierdzić swoje kwalifikacje odpowiednimi świadectwami, stażem pracy albo testem umiejętności.
          Uwaga! W celu udokumentowania okresu prowadzenia firmy lub stażu pracy, należy zgłosić się do Ministerstwa Gospodarki, Departament Rozwoju Przedsiębiorczości, tel. 022-6935539 lub 693693, gdzie wydadzą nam stosowne zaświadczenie honorowane za granicą.

Meldować się czy nie?

          Jeśli wykonanie usługi trwa kilka dni, to wizytę w urzędzie meldunkowym można sobie podarować. Meldunek jest konieczny przy dłuższych pobytach, a gdy przekracza okres trzech miesięcy, musimy dodatkowo wystąpić o zezwolenie na pobyt. W takiej sytuacji jest to jednak zwykła formalność.
          Urząd nie może nam odmówić prawa do pobytu, jeśli wykażemy, że przybyliśmy do Niemiec w celu wykonania usługi. Jednak w tym momencie mogą zacząć się kłopoty. Władze niemieckie oficjalnie dowiedzą się co robimy w ich kraju i mogą zechcieć sprawdzić czy przestrzegamy wymienione powyżej zasady świadczenia usług transgranicznych.

Problem z VAT-em
          Jeśli wykonujemy usługę na rzecz niemieckiej firmy, sprawa jest prosta. Za wykonaną robotę wystawiamy polską fakturę VAT ze stawką zerową. Podatek od tej umowy płaci strona niemiecka.
          Gorzej, gdy wykonujemy usługi na rzecz osób prywatnych. W tym przypadku podatek VAT od umowy naliczamy sobie i sami musimy go odprowadzić do niemieckiego urzędu skarbowego. Aby to uczynić, wcześniej musimy zarejestrować się w Niemczech jako płatnik podatku VAT. Obywatele polscy mogą taką rejestrację załatwić tylko w jednym miejscu:
Finanzamt Oranienburg
Heinrich-Grüber Platz 3
16515 Oranienburg (koło Berlina)

Józef Leszczyński
 
 Gdzie szukać zleceń?
          Metody są różne. Można przeglądać niemieckie gazety ogłoszeniowe albo zamiescić tam własny anons. W Berlinie warto ogłosić się na łamach Zweite Hand (popularna ogłoszeniówka, która dostępna jest także w wersji internetowej pod adresem www.zweitehand.de; tu też możesz za darmo zgłosić swoją ofertę) albo w niedzielnym wydaniu Berliner Morgenpost, ewentualnie w polskojęzycznym periodyku Kontakty.

          Kto szuka zleceń od firm lub urzędów, powinien skupić swoją uwagę na stronie internetowej www.dtad.de. Za 49,50 euro możemy wykupić dostęp do tysięcy ofert z całych Niemiec. Zajrzyj także na oficjalne strony poszczególnych miast i gmin. Warto powalczyć o te zlecenia, gdyż stawki za wykonaną pracę są w tych przypadkach zwykle dużo wyższe niż te, które płacą osoby prywatne.

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?