Strona główna » Skandynawia » Owocowe eldorado na Zelandii
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
DANIA | Praca sezonowa

Owocowe eldorado na Zelandii

Polacy zainteresowani podjęciem pracy sezonowej przy duńskich zbiorach powinni skierować swą uwagę na Zelandię. To właśnie na tej wyspie znajduje się najwięcej sadów owocowych i wielki warzywniak w okolicach Kopenhagi.
Większość rodaków myślących o pracy sezonowej w Danii szuka zajęcia przez internet, głównie za pośrednictwem witryny www.seasonalwork.dk. Ze względu na dużą liczbę chętnych (nie tylko z Polski) nie każdy może liczyć na odzew ze strony pracodawców. Zamiast czekać bezczynnie na telefon od farmera, wyjedź do Danii i poszukaj zajęcia na własną rękę. Warto zaryzykować, bo w żadnym innym państwie nie zarobisz takich pieniędzy co w kraju Hamleta. Najniższe stawki oferowane przez duńskich plantatorów sięgają 10-14 euro za godzinę. Zanim wyruszysz w drogę zorientuj się, na jakie zbiory możesz trafić w poszczególnych częściach kraju. Należy też wiedzieć, że na niektórych wyspach pod sezonowe uprawy i plantacje przeznaczono setki hektarów, a na innych prawie ich nie ma.   
Gdzie na zbiory?
Produkcja ogrodnicza w Danii koncentruje się głównie wokół dużych miast. Na obszarze rozciągającym się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Kopenhagi można spotkać liczne plantacje pomidorów (uprawianych głównie w szklarniach), kapusty i cebuli. Duże obszary upraw warzywniczych są też w rejonie Aarhus i Odense oraz na wyspie Lolland. Najlepiej pojechać do jej północno-zachodniej części, na wschód od Naskov.
Najwięcej szklarni i sadów owocowych znajduje się na Fionii i Zelandii. To dwie najbardziej obdarowane przez naturę duńskie wyspy. Wiedzą o tym Polacy pracujący tam przy zbiorach truskawek. Największe plantacje tych owoców znajdują się w północno-wschodniej części Zelandii. Sezon na truskawki trwa do końca sierpnia, a w przypadku upraw w tunelach foliowych kończy się dopiero na początku października. Średnie stawki oferowane przez plantatorów oscylują w granicach 0,80 euro za kilogram truskawek. W zależności od ilości zebranych owoców można zarobić 10-16 euro na godzinę.
Sady i przetwórnie
Zelandia słynie też z największych w Danii upraw sadowniczych rozmieszczonych głównie w północno-wschodniej części Wyspy. Wielu naszych rodaków jeździ tam na zbiory jabłek i gruszek. Sezon na te owoce zaczyna się w sierpniu, a jego szczyt przypada na wrzesień. Liczne sady owocowe można też spotkać w południowo-wschodniej Fionii. Na większości plantacji zbiory zaczynają się już o 5.00-6.00 rano.
W sezonie letnim zwiększone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają przetwórnie warzyw i owoców. Pracodawcy poszukują ludzi do pakowania i sortowania owoców na taśmie. Najwięcej tego rodzaju zakładów znajduje się na Zelandii i Fionii oraz w bliskich okolicach dużych miast.
            Z początkiem sierpnia rozpoczyna się sezon na kukurydzę. To okres prawdziwych żniw. Osoby zatrudnione przy ręcznym zbiorze kolb kukurydzy są w stanie wyciągnąć 17-20 euro na godzinę. W ciągu miesiąca można zarobić ok. 2500 euro. Na kukurydzę najlepiej pojechać na Jutlandię lub Zelandię. Trzeba mieć jednak świadomość, że większość upraw zbierana jest za pomocą kombajnów. Nasi rodacy mają szansę na pracę tylko przy ręcznym zbiorze kolb kukurydzy.
Szkółki i farmy
               Dania to kraj słynący z dużej liczby szkółek leśnych i ogrodniczych. Państwo to oprócz tego, że jest potęgą w produkcji świątecznych drzewek może się pochwalić drugim miejscem na świecie (zaraz po Holandii) w eksporcie roślin doniczkowych. Każdego roku duńscy hodowcy kwiatów i krzewów poszukują do swych szkółek setek pracowników sezonowych. Najwięcej szklarni i szkółek leśnych znajduje się w północno-wschodnich regionach Zelandii oraz w środkowej i południowej Jutlandii. Kontakty do pracodawców znajdziesz na stronie www.planteskoleringen.dk.
Dania specjalizuje się także w intensywnej hodowli bydła. Dla osób zainteresowanych pracą na farmach mlecznych najlepszym miejscem na szukanie zajęcia będzie Półwysep Jutlandzki. Największe gospodarstwa zlokalizowane są w jego północnej i środkowej części. Polacy zatrudnieni u farmerów mogą liczyć z ich strony na zapewnienie zakwaterowania. Jest to najczęściej kemping lub miejsce w gospodarstwie. Wyjeżdżając do Danii zabierz ze sobą namiot i sprzęt do gotowania. Nie zapomnij o odpowiednim ubraniu, kaloszach i płaszczu przeciwdeszczowym.
____________


Maciej Sibilak

Słowniczek
Planteskole – szkółki leśne
Plantage – sady
Frugtavls – uprawy owoców
Frugt forarbejdning – przetwórnie owoców
Vegetabilske forarbejdning – przetwórnie warzyw
Apple frugtplantager – sady jabłkowe
Majshøsten – zbiory kukurydzy
voksende, høst jordbær  – uprawy, zbiory truskawek
Kirsebær – wiśnie
Tomater – pomidory


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?