Strona główna » Kraje pozostałe » Alpejskie zarobki
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Alpejskie zarobki
21.05.2009

SZWAJCARIA | Do podjęcia pracy sezonowej w Szwajcarii niezbędne jest uzyskanie pozwolenia. Warto się o nie postarać ze względu na niezłe zarobki i… piękne krajobrazy. Polacy zatrudnieni legalnie u szwajcarskich bauerów zarabiają ok. 1400 franków miesięcznie.

Nasi rodacy wyjeżdżający do Szwajcarii pracują najczęściej w sektorze rolniczym. Znajdują też zatrudnienie w domach wczasowych, zajazdach i na kempingach. Nie muszą się martwić o zakwaterowanie, które zapewniają im pracodawcy.        Według oficjalnych statystyk,
w szwajcarskim rolnictwie pracuje ponad 40 tys. osób, z czego 12 tys. to pracownicy sezonowi. Dane szacunkowe mówią jeszcze o 8000 osób zatrudnionych na czarno. Większość z nich to Polacy od lat pracujący w tych samych gospodarstwach. Nowe osoby trafiają tam najczęściej z polecenia zatrudnionych rodaków. Nie oznacza to jednak, że bez kontaktów w tym kraju stoisz od razu na straconej pozycji.
Szukamy pracy
    Szukanie zajęcia rozpocznij od przejrzenia ogłoszeń w internecie. Odwiedź najpopularniejsze szwajcarskie portale z ofertami pracy (patrz ramka).
    W ten sposób możesz szukać zajęcia w hotelach, pensjonatach, zajazdach i na kempingach. W sezonie letnim Szwajcarzy poszukują pracowników kuchni, kelnerów, pokojówki i personel sprzątający. Oferowane zarobki oscylują w granicach 14–16 franków za godzinę. W przypadku stanowisk związanych z bezpośrednią obsługą klienta wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego lub francuskiego (w zależności od kantonu). Ogłoszeń szukaj
w dziale Gastronomie/Tourismus. Po znalezieniu interesującej oferty wyślij CV lub zadzwoń pod podany kontakt.
     Osoby zainteresowane pracą w rolnictwie powinny szukać ogłoszeń
w dziale Landwirtschaft. Mogą też zajrzeć na strony internetowe szwajcarskich pism skierowanych do rolników, na których pojawiają się czasem ogłoszenia o pracę. Magazyny dostępne na następujących witrynach: Tierwelt (www.tierwelt.ch), Bauernzeitung (www.bauernzeitung.ch), Die Grüne (www.diegrüne.ch) i Schweizer Bauer (www.schweizerbauer.ch). Warto też odwiedzić stronę Związku Rolników Szwajcarskich www.bauernverband.ch.
Sposób na farmera
Zatrudnienia w rolnictwie możesz też szukać po przyjeździe na miejsce. Zwykle będzie to praca na czarno. Od momentu znalezienia pracodawcy do czasu uzyskania pozwolenia na pracę mija zwykle kilka tygodni. Czekanie z podjęciem zatrudnienia na załatwienie wszystkich formalności nie ma najmniejszego sensu. Nie wrócimy przecież do kraju.
      – Polacy szukający zajęcia na miejscu są czasem zbyt nachalni, przez co zrażają do siebie Szwajcarów. Nie jest w dobrym tonie zaczynanie rozmowy od bezpośrednich pytań o pracę – radzi Darek, pracownik farmy mlecznej
w Kloten. – Lepszym rozwiązaniem jest wyjście z propozycją zaoferowania pomocy w zamian za udostępnienie noclegu. Może to być pomalowanie płotu lub uporządkowanie pomieszczeń gospodarczych.
    Kilka dni spędzonych wśród Szwajcarów szybko zaowocuje stałą pracą. Pod warunkiem, że twoje umiejętności językowe umożliwią ci normalną konwersację. – Wdzięczny gospodarz wykona dla ciebie kilka telefonów, zadzwoni po swoich znajomych, zapyta tu i ówdzie czy nie potrzebują kogoś do roboty – przekonuje Polak. – Rozglądając się po okolicy za nowym zajęciem będziesz miał się na kogo powołać. Referencje od sąsiada są tutaj najlepszym poleceniem.
Zarobki w rolnictwie
Nie ma w Szwajcarii jednakowych przepisów określających wysokość płac
i liczbę godzin pracy w rolnictwie. Każdy kanton posiada w tym zakresie własne uregulowania, które mocno się od siebie różnią. Gospodarze muszą się jednak stosować do minimalnej płacy dla pracowników z nowych państw UE, która wynosi 3020 franków brutto. Polacy zatrudnieni legalnie u szwajcarskich bauerów zarabiają 1400–1600 franków miesięcznie. Taką kwotę otrzymują do ręki po odliczeniu ubezpieczenia oraz kosztów zakwaterowania
i wyżywienia. Te ostatnie sięgają razem blisko tysiąca franków. Pensje Polaków zatrudnionych na czarno są zazwyczaj niższe o 20–30 proc. Nasi rodacy zatrudnieni w rolnictwie pracują najczęściej przy zbiorach warzyw i owoców na polach i w szklarniach oraz na farmach mlecznych.
Najlepiej własnym autem
Do Szwajcarii możesz się wybrać autobusem lub własnym samochodem. To drugie rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy. Dzięki niemu zabierzesz ze sobą więcej jedzenia i odwiedzisz większą liczbę gospodarstw. Auto umożliwi ci dojazd do pobliskiego kempingu, a od biedy posłuży za miejsce do spania. Ważne by nie tracić czasu na jeżdżenie po całym kraju, skup się raczej na jednej stosunkowo niewielkiej okolicy.
    Bilet autobusowy do Szwajcarii kosztuje około 300 zł. Na miejscu możesz się poruszać pociągami lub autobusami. Komunikacja publiczna jest jednak dość droga. Szczegółowe informacje i rozkłady jazdy pociągów znajdziesz pod adresem www.rail.ch. Warto śledzić pojawiające się promocje, które są okazją do zakupu tańszego biletu na wybrane pociągi do niektórych miejscowości.
Jeden kraj, cztery języki
Znajomość języka niemieckiego nie gwarantuje pełnego zrozumienia Szwajcarów. Ich codziennym językiem w kantonach niemieckojęzycznych jest dialekt lemański, dość mocno różniący się od podręcznikowej niemczyzny. W razie kłopotów poproś rozmówcę, by mówił
w Hochdeutsch. Są kantony, w których rozmawia się głównie po francusku (Geneva, Vaud, Neuchâtel, Jura, Fribourg i Valais) lub włosku (Ticino). W większych miastach można też bez problemu dogadać się po angielsku.
    Przestrzegamy przed korzystaniem z usług pośredników oferujących w internecie załatwienie pracy sezonowej w Szwajcarii. Większość z nich to oszuści wyłudzający pieniądze. Jeśli któryś z Polaków wie o wolnym miejscu pracy to jest to najczęściej pracownik zatrudniony w gospodarstwie. On jednak nie będzie się bawił w żadne pośrednictwo tylko od razu ściągnie do Szwajcarii kogoś ze swoich znajomych lub członków najbliższej rodziny.
_____________

Maciej Sibilak

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?