Strona główna » Francja » W rolnictwie pracy nie brakuje!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
W rolnictwie pracy nie brakuje!
21.05.2009

FRANCJA | Jest kryzys, a pracy w winnicach, sadach i na farmach nie brakuje. Francuzi chętnie zatrudniają pracowników z Polski do hodowli trzody chlewnej, gęsi i kaczek. Nie brakuje też ofert pracy przy zbiorze winogron, orzechów i oliwek.


Aż 65 proc. farmerów biorących udział w kwietniowych Paryskich Targach Producentów Produktów Rolnych „PariFermier” jest gotowa zatrudnić Polaków na swojej posiadłości na sezon lub dłużej. Pozostali – ze względu na rzekomo niższe koszty rekrutacji – preferują pracowników lokalnych.
Już czas na winobranie!
    Posiadłość Luquettes („Domaine des Luquettes”) w departamencie Var i w regionie Provence-Alpes-Côte d’Azur, na południu Francji przyjmuje pracowników do ręcznego zbierania winogron już na początku lipca.
    Wymagana jest podstawowa znajomość języka francuskiego. Prośbę
o zatrudnienie w języku angielskim lub francuskim należy wysłać na adres: Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.les-luquettes.com. Oferowane wynagrodzenie to równowartość krajowej płacy minimalnej (smic), czyli 1322 euro brutto miesięcznie. Dodatkowo pracodawca oferuje dach nad głową. – Z zakwaterowaniem nie będzie problemu – zapewnia właścicielka posiadłości, Elizabeth Lafourcade.
Drobiarstwo
    Fermy „Pleinefage” i „Alban-Laban”, znajdujące się w akwitańskich miejscowościach Paulin i Sedze-Maubecq poszukują osób do prac przy hodowli kaczek i gęsi. Ptaki przeznaczone są zarówno na nioski, jak i ubój (do produkcji pasztetu – foie gras).
    Do codziennych zadań pracowników należeć będzie przede wszystkim zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do paszy i wody, odpowiedniej temperatury i oświetlenia. – Niezbędna jest umiejętność prowadzenia ciągników rolniczych – zastrzega szef fermy, Alban Laban.
    Mile widziane są również osoby do prac pielęgnacyjnych na plantacji oraz zbierania orzechów włoskich i laskowych.
    Zainteresowani proszeni są
o kontakt w języku angielskim lub francuskim na adres: i lub 0033-5-543292509 oraz 0033-5-59819117. Więcej informacji na temat gospodarstw można znaleźć na: www.pleinefage.com i www.alban-laban.fr (strony wyłącznie w języku francuskim).
Praca przy bydle
    Właściciele rodzinnej farmy „Cintrat” znajdująca się w Bessay-sur-Allier, w regionie Owernii chętnie zatrudnią osoby na pełen etat do wykonywania prac przy hodowli świń.
    Codzienny zakres zadań to praca w tuczarni i paszarni świń (rozprowadzanie paszy z silosów), regularne sprawdzanie temperatury w chlewniach (tak, by zapewnić odpowiednią wymianę powietrza), kontrola stanu technicznego systemu doprowadzania wody i klatek oraz sygnalizowanie grożących niebezpieczeństwem usterek i ustalanie odpowiednich czynności zaradczych. Pielęgnacja zwierząt, czyli podawanie leków i asystowanie przy wykonywaniu zabiegów weterynaryjnych oraz sprzątanie wchodzą również w zakres obowiązków poszukiwanych pracowników.
    – Jest bardzo ważne, by starannie i terminowo wykonywać wszystkie prace – mówi Alain Pougner, właściciel farmy. – Od tego zależą wyniki produkcyjne – dorzuca. Na miejscu zapewniony jest dach nad głową i wyżywienie, a płaca zależy od… rzetelności pracowników (nie mniej niż 1400 euro na miesiąc). Dodatkowe informacje – www.lafermedecintrat.net lub kontakt telefoniczny: 0033-6-61500464, 0033-4-70569022.
    Polaków do prac przy hodowli świń gotowa jest także zatrudnić farma „Marty” w Owernii. Dodatkowo poszukiwany jest stolarz-złota rączka do prac budowlanych na terenie gospodarstwa. Wystarczy podstawowa znajomość języka francuskiego. Kontakt z właścicielem: Regis Balat, tel. 0033-5-55285280.
Nie zapominajmy…
…o tym, iż za godzinę pracy w rolnictwie należy się minimum 8,67 euro na rękę albo 1321,02 euro brutto na miesiąc. Kontrakt pracy sezonowej (contrat de travail saisonnier) jest umową na czas określony (contrat a durée determinée, CDD) i musi zostać podpisany nie później, niż 48 godzin po rozpoczęciu pracy. Poza tym do obowiązków pracodawcy sezonowego należy zapewnienie wyżywienia (lub wypłacenie równowartości minimum 3,31 euro na jeden posiłek) i dachu nad głową.
____________

Agnieszka Gałęzewska, Paryż

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?