Strona główna » Niemcy » Bójcie się Polacy!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
18.11.2005r.

NIEMCY | Plany nowego rządu
Bójcie się Polacy!

Utrzymanie okresów przejściowych, ograniczenia w dostępie do niemieckiego rynku pracy oraz zaostrzenie kontroli legalności zatrudnienia...
          To tylko niektóre postanowienia ogłoszone przez rząd Angeli Merkel. Koalicyjny program zakłada wyraźne ograniczenie liczby pracowników sezonowych. Dotyczy to więc rzeszy 300 tysięcy naszych rodaków, zatrudnianych corocznie w niemieckim rolnictwie. Władze chcą, aby zastąpili ich miejscowi bezrobotni, których nie brakuje. Zachętą dla nich mają być specjalnie opracowywane programy pomocy.
          Kolejnym punktem ma być wprowadzenie stawek minimalnych w branży sprzątania i czyszczenia budynków w ramach świadczonych usług przygranicznych. Chodzi tu głównie o zagranicznych pracowników, którzy są delegowani do pracy w niemieckich firmach. Dotychczas stawki minimalne obowiązkowe były jedynie w budownictwie i wynosiły 12,47 euro za godzinę na zachodzie oraz 10,01 euro na wschodzie kraju. Od teraz pracodawcy będą musieli płacić także cudzoziemcom za sprzątanie 7,15 euro za godzinę.
          Rząd zapowiedział również walkę z nielegalnym zatrudnieniem. Będą obowiązywać specjalne plakietki wyposażone w chipy, które będą musiały posiadać osoby zatrudnione w budownictwie, gastronomii, hotelarstwie oraz taksówkarze. Pilotażowy program zostanie najpierw wprowadzony w Berlinie i Branderburgii. Ponad to wzmożone zostaną kontrole urzędu celnego. Specjalne służby FKS pod lupę wezmą pracujących na własny rachunek i zakładających w Niemczech jednoosobowe firmy usługowe.
          Maksymalnie długo (nawet do siedmiu lat) utrzymany będzie oczywiście okres przejściowy.

Kowal

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?