Strona główna » Europa » Chcesz pracować w rolnictwie? Nie czekaj do wiosny!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Kto myśli, że praca w tej branży jest typowo sezonowym zajęciem
i można ją wykonywać w  zasadzie tylko latem i wczesną jesienią, jest w błędzie. Nieprawdą jest też, że dopiero w marcu-kwietniu warto rozglądać się za ofertami. W rolnictwie można pracować cały rok,
a wielu pracodawców już dziś szuka pracowników!

Praca w rolnictwie to przecież nie tylko zbiory. Żeby plony można było zebrać, wcześniej są potrzebni pracownicy do przygotowania i pielęgnowania sadzonek. A przykładowo pieczarki – w tunelach i szklarniach – rosną cały rok, więc praca przy nich na pewno nie jest sezonowa.

Kiedy szukać pracy?
    Najkrótsza i najwłaściwsza odpowiedź to: już dziś! Wydaje ci się to zbyt wcześnie? Absolutnie nie. Wielu pracodawców – nauczonych doświadczeniem, z ubiegłych lat, kiedy to nie mogli znaleźć wystarczającej liczby pracowników – już w tej chwili ich poszukuje. Ogłoszenia o naborach coraz częściej trafiają do naszych urzędów pracy za pośrednictwem sieci Eures. Sporo ich także jest w agencjach pośrednictwa oraz na portalach internetowych.
    Dziś poszukiwani są zarówno pracownicy gotowi wyjechać od zaraz, w marcu, jak i w maju czy lipcu.

Co prócz wynagrodzenia?
    Większość pracodawców oferuje zakwaterowanie. Nie zawsze jednak jest ono bezpłatne. Miesięcznie trzeba zapłacić ok. 40-80 euro lub 30,10 Ł tygodniowo (w Wielkiej Brytanii). Uwaga! Zakwaterowanie zwykle jest w domkach lub przyczepach kempingowych.
    Jeżeli zakwaterowanie nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie pola, w większości przypadków organizowany jest bezpłatny transport. Niekiedy można liczyć na pożyczkę na zakup biletu z Polski (należność potrącana jest z wynagrodzenia). Czasem pracodawcy opłacają transport – zwłaszcza przy dłuższych kontraktach.

Czego wymagają pracodawcy?
    Zwykle nie jest potrzebne konkretne wykształcenie. Często zatrudniane są osoby bez doświadczenia. Różnie natomiast bywa z wymaganiami językowymi – szansę na wyjazd mają także ci, którzy nie znają żadnego języka (dla nich ofert jednak jest zdecydowanie najmniej). Wielu pracodawców wymaga jednak choćby podstaw angielskiego lub niemieckiego. Są też tacy, którzy już w ogłoszeniach zaznaczają, że oczekują komunikatywnej znajomość języka. Co więcej, sprawdzają ją np. podczas krótkiej telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej.
    Od wszystkich, bez wyjątku wymagana jest dobra kondycja fizyczna i nienaganny stan zdrowia. Wbrew pozorom praca w rolnictwie jest bardzo ciężka, zwłaszcza dla osób, które podejmują ją po raz pierwszy. Przy większości prac – jak podkreślają w ofertach pracodawcy – niezbędna jest też „wytrzymałość, zręczność, zwinność i delikatność oraz odporność na zmienne warunki pogodowe”. Praca w rolnictwie to nie propozycja dla śpiochów. Bardzo często na polu trzeba być już
o 5.00 rano.

PRACA W WYBRANYCH KRAJACH
Marc Goossens – tel./fax: 0032-52-256364, , Kruisheide 4/2, B-1840 Londerzeel. Uwaga! Wystarczy znajomość polskiego! Pracodawca poszukuje chętnych do zbioru brukselki i kapusty. Wynagrodzenie – 6,55 euro netto za godzinę.
DANIA
www.seasonalwork.dk – to strona, która „kojarzy” kandydatów z pracodawcami. Nie ma na niej jednak konkretnych ofert. Zostaw swoje CV oraz informację jakiej pracy i od kiedy oczekujesz, a pracodawca skontaktuje się z tobą i uzgodnicie szczegóły. Za jej pośrednictwem znajdziesz pracę m.in. przy truskawkach, pieczarkach, w sadach oraz na polu przy zbiorach groszku, cebuli, sałaty, dyń oraz zrywaniu kukurydzy.
    Najczęściej oferowane jest wynagrodzenie akordowe (ok. 0,80 euro za kilogram zebranych owoców). Twoja stawka godzinowa zależna więc będzie od urodzaju i twojej wydajności. Przeciętne stawki godzinowe wahają się w granicach: pieczarki –  14-16 euro, truskawki – 10-16 euro, groszek – 10-18 euro, sałata, cebula, dynie, jabłka i gruszki – 14 euro, kukurydza – 10-20 euro. Osoby zatrudnione w sadach (przy pielęgnacji i przycinaniu) mogą liczyć na 13-16 euro za godzinę. Jeżeli trafisz na plantację owoców przed sezonem zbiorów możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 12-15 euro za godzinę.
HOLANDIA
    To prawdziwe tulipanowe zagłębie – pracę przy cebulkach, sadzonkach i ścinaniu kwiatów można znaleźć zarówno w szklarniach (cały rok), jak i na polach. Nietrudno także o oferty pracy przy szparagach, truskawkach i jabłkach. W szklarniach w okolicach Bredy uprawia się paprykę i pomidory (7,25 euro netto za godzinę). Generalnie najniższe stawki w rolnictwie i ogrodnictwie wahają się w granicach 7,50-10 euro za godzinę. Wielu pracodawców płaci jednak nawet 10-14 euro za godzinę.
    Najwięcej ofert pojawia się w styczniu/lutym i przed sezonem zbiorów.
NIEMCY
    Kto chce pracować w polu, powinien jechać do Bawarii, Badenii i Wittembergii – tam najłatwiej
o pracę przy ogórkach, szparagach i truskawkach. Tych ostatnich sporo uprawianych jest także
w Nadrenii-Westfalii. Zarobki oscylują w granicach 1000-1500 euro miesięcznie.
    Jeśli chcesz pracować legalnie, ofert szukaj w polskich urzędach pracy. Informacje o wszystkich wakatach (od bauerów oferujących legalne zatrudnienie) trafiają do lokalnych niemieckich urzędów
i ZAV (Zentralstelle fur Arbeitsvermittlung – Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy w Bonn). Oferty bezpośrednio od bauerów znajdziesz także na stronie 41 „Pracy i nauki za granicą”. Warto poszperać także na www.arbeitsagentur.de, www.arbeitsamt.de, www.worldwidejobs.de i www.workingholidays.de.
WIELKA BRYTANIA
G’s Marketing Limited (www.gs-recruitment.com) – tel. 0044-1353-727409 (biuro), 0044-790-3739703 (komórka). Pracodawca zatrudnia Polaków pełniących rolę tłumaczy, więc nie musisz znać języka. Oferuje zatrudnienie już od lutego (potrzebne są osoby do pracy w polu, począwszy od sadzenia, aż do zbiorów) do listopada. Wynagrodzenie od 5,73 Ł za godzinę. Uwaga! Przy zbiorach praca na akord (jednak nawet w tym przypadku stawka godzinowa nie może wynieść mniej niż ustawowe minimum).
Winchester Growers (www.winchestergrowers.co.uk) – zatrudnia przy zbieraniu cebulek i kwiatów oraz przy ich sortowaniu i pakowaniu. Pracodawca oferuje najczęściej kontrakty od połowy maja do końca sierpnia. Nie wymaga znajomości angielskiego od wszystkich kandydatów, jednak część osób musi władać językiem na tyle, by pełnić rolę tłumacza pomiędzy pracownikami, a pracodawcą. Wynagrodzenie od 5,73 Ł za godzinę. Pracodawca zapewnia odpłatne zakwaterowanie.
Allanhill Farming Co. (www.allanhill.co.uk) – co roku zatrudniają ok. 300 pracowników sezonowych do zbiorów truskawek, malin, agrestu, jagód i jerzyn. Praca od maja do października. Także przy sortowaniu, pakowaniu i przetwarzaniu owoców.
Bell Brothers Nurseries (www.bellbrothersnurseries.co.uk) – oferuje przez cały rok pracę przy kwiatach. Większość hodowli pod szkłem. Uwaga! Pracodawca zatrudnia zarówno sezonowo, jak i na kontraktach stałych.
James Neill & Sons ( ) – praca od maja do listopada przy zbiorach malin, brokułów i ziemniaków.
Prices Fruit Farm ( , tel. 0044-771-725752) – praca w sadach owocowych od marca do września/października.
Salmans Ltd. (www.salmans.co.uk) – praca od sierpnia do listopada przy zbiorach malin. Od kwietnia przy pielęgnacji krzewów.
    Oferty znajdziesz także na www.jobcentreplus.gov.uk, www.seasonalstaff.co.uk i www.farmingUK.co.uk. Korzystając z wyszukiwarek wpisuj hasła „farmers, fruit & vegetables growers”, „crops farming”, „mashroom farming”, „hop plantations”.

Kalendarz prac
Pieczarki – przy nich najczęściej pracownicy są zatrudniani na kontraktach minimum  3-miesięcznych (najdłuższe umowy podpisywane są na rok).
Brukselka, kapusta – pracownicy do zbiorów potrzebni są od marca do listopada. W zależności od umiejętności możesz kosić brukselkę maszyną lub trafić do sortowni albo pakowania. Kapustę wycina się często ręcznie.
Sady – to tutaj pracownicy są potrzebni najwcześniej. Pierwsze większe grupy mogą liczyć na kontrakty już od marca. Nie chodzi tu bynajmniej o pracę przy zbiorach. Poszukiwani są ogrodnicy (z doświadczeniem i bez), którzy odpowiedzialni będą m.in. za przycinanie i pielęgnację drzewek i krzewów. Pracownicy w sadach potrzebni są przez większą część roku, bo już od marca, aż do grudnia.
Szklarnie – podobnie jak w sadach, tu sezon zaczyna się bardzo wcześnie, albo wręcz trwa cały rok. Znajdziesz w nich pracę przy truskawkach, pomidorach, papryce, sałacie i kwiatach (zagłębiem tych ostatnich jest oczywiście Holandia).
Szparagi – sezon na nie zaczyna się już w kwietniu i trwa jakieś 6-8 tygodni.
Truskawki zbiera się od maja do sierpnia jeśli rosną w gruncie. Tam, gdzie owoce są w szklarniach, sezon wydłuża się do ośmiu miesięcy. Pracownicy potrzebni są już od przełomu marca i kwietnia do końca października.
Groszek – sezon na to warzywo trwa pięć miesięcy i przypada na okres od maja do września.    
Sałata, cebula i dynie – praca na farmach, gdzie są one uprawiane trwa od maja do listopada.
Jabłka i gruszki zbiera się od sierpnia do listopada.
Kukurydza – praca przy jej zrywaniu to propozycja dla tych, którzy chcą wyjechać naprawdę na krótko. Zbiory przypadają na sierpień, a większość pracodawców podpisuje kontrakty 3-4-tygodniowe.
________________

Mariola Sobotko


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?