Strona główna » Europa » Sezon trwa cały rok!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Sezon trwa cały rok!
W Niemczech w tej chwili najłatwiej znaleźć pracę w szkółkach leśnych. W Holandii sezon w szklarniach trwa cały rok, a teraz przypadają kwiatowe żniwa. Duńczycy szukają chętnych do szklarni oraz szkółek leśnicy i ogrodniczych.
    Wszystkie trzy kraje mają dla nas tą zaletę, że leżą niedaleko, w zasięgu jednodniowego przejazdu samochodem.
Ile można zarobić?
    W Niemczech dla pracujących w szkółce leśnej zwyczajowe minimum wynosi 5 euro za godzinę. Osoby wyróżniające się wydajnością i jakością pracy mogą zarobić 6-7 euro. W Holandii obowiązuje stawka minimalna, która obecnie wynosi 1335 euro miesięcznie i 61,62 euro dziennie (przy 8 godzinach pracy). Oznacza to stawkę nieco ponad 7 euro za godzinę. Zakwaterowanie zwykle zapewnia pracodawca. Opłaty z tego tytułu, jeśli w ogóle są to rzędu kilku euro za dobę.
    W Holandii aby podjąć pracę sezonową nie potrzebujemy żadnych zezwoleń. Wystarczy znaleźć pracodawcę i od razu można przystąpić do pracy. Formalności związane z rejestracją nowego pracownika zwykle bierze na siebie pracodawca. W Niemczech trudniej, tutaj ciągle potrzebujemy zezwoleń, a to oznacza, że na formalną zgodę musimy poczekać przynajmniej kilka tygodni. Nie ma jednak większego problemu z podjęciem pracy od ręki. Wielu niemieckich plantatorów omija bowiem skomplikowane procedury i zatrudnia na czarno. W razie kontroli to oni ponoszą główne ryzyko. Pracujący nielegalnie Polak w najgorszym przypadku dostanie grzywnę w wysokości kilkuset euro.
Centrum szkółkarskie Ostfriesland
Kawałek za Bremą leży Ostfreisland, najdalej na północny-zachód wysunięta część Niemiec. W sezonie przybywa w te rejony kilka tysięcy Polaków. Wracają tutaj, bo praca jest gwarantowana, przyzwoicie opłacana, a kaprysy pogody nie sprawiają takich problemów jak np. zbieraczom truskawek.
W rejonie Ostfrieslandu znajduje się około 250 szkółek leśnych, w tym małe – rodzinne, oraz duże – prawdziwe kombinaty. Jest to największe skupisko tego rodzaju plantacji w Niemczech, a kto wie czy nie w całej Europie. Tutaj rosną miliony krzewów i drzewek, które później trafiają do prywatnych ogrodów, parków i na pobocza autostrad.
Wszystkie szkółki zatrudniają Polaków. Tylko sporadycznie zdarzają się pracownicy z Rumuni i innych krajów Europy Wschodniej.
Brandenburgia i Saksonia
    W tych landach położonych blisko polskiej granicy również znajdują się szkółki leśne. Co prawda nie ma ich tak wiele i nie są tak wielkie jak te za Bremą, ale też zatrudniają Polaków. Szkółki położone wokół Berlina i Drezna przygotowują się teraz do zaopatrzenia tych dużych miast w setki tysięcy świątecznych choinek. Przyda się zatem każda para rąk.
    Uwaga! Niektóre z tych szkółek – szczególnie te zlokalizowane w granicach większych miast – szkółkami są tylko z nazwy i zajmują się nie tyle uprawą co działalnością handlową.
* * *
www.gabot.de – radzimy zajrzeć na ten rolniczy portal. Można tam znaleźć namiary na szkółki leśne w całych Niemczech. Jest tam też giełda pracy z ofertami. Istnieje także możliwość zamieszczenia własnego ogłoszenia.
Józef Leszczyński, Maciej Sibilak
KOSTKA
UWAGA!!!
    Wykaz szkółek leśnych w Berlinie i jego okolicach oraz w Saksonii drukujemy na str....

Hektary w szklarniach
HOLANDIA | Holendrzy dumnie mówią o sobie jako o największym warzywniaku Europy. Warzywa na europejskie dostarczają przez cały rok. Jesienią i zimą eksportują także ogromne ilości kwiatów. Wszystko uprawiane jest teraz w szklarniach, i tak aż do wiosny.
Ponad połowa upraw pod szkłem znajduje się na terenie zachodniej prowincji Zuid Holland. Tam też, w miejscowości Aalsmmer mieści największa na świecie giełda kwiatowa. Liczne uprawy warzyw i kwiatów pod szkłem znajdziemy też w regionach: Noord-Holland, Noord-Brabant, Limburgia i Gelderland.
Coraz więcej szklarni można spotkać też na północy kraju, min. we Fryzji (Friesland), dokąd są przenoszone z okolic Hagi. Uprawy kwiatów występują też w prowincji Groningen, w rejonie Hoogezand.

25 euro za godzinę
DANIA | Wycinanie choinek to najlepiej płatna praca sezonowa w Danii. Nic dziwnego, każdego roku kraj ten wysyła na eksport ok. 10 milionów świątecznych drzewek, które trzeba ściąć i zapakować. Doświadczeni pracownicy dostają powyżej 20 euro za godzinę.
Zapotrzebowanie na pracowników leśnych wzrasta już na przełomie października i listopada, a kończy się w ostatnim tygodniu grudnia. Praca w lesie i na plantacjach choinek jest bardzo ciężka i wyczerpująca fizycznie. Towarzyszą jej niskie temperatury oraz opady deszczu i śniegu. Dlatego jest to głównie zajęcie dla mężczyzn. Kobiety pracują w halach przy sortowaniu i pakowaniu drzewek i gałązek. Tutaj także można nieźle zarobić. W ciągu siedmiu tygodni wyciągniesz na czysto jakieś 3000 euro. Adresy choinkowych farm znajdziesz na www.ps-xmastree.dk/FindProducent.aspx. Po kliknięciu na mapce na interesujący cię region wyświetli się lista z producentami drzewek.
Listopad to także dobry moment na podjęcie pracy w szkółkach leśnych i ogrodniczych. O tej porze roku jest to zajęcie na 4-10 tygodni. Duńczycy poszukują pracowników do sadzenia i wykopywania drzewek i roślin, sortowania sadzonek, a także renowacji szklarni i tuneli foliowych. Najwięcej szkółek ogrodniczych znajduje się w północno-wschodniej części duńskiej wyspy Zelandii.
Jesienią zajęcie w Danii znajdą też osoby zainteresowane pracą przy zbiorach pieczarek. Stawki oferowane przez hodowców wahają się w granicach 14-16 euro za godzinę. Z początkiem listopada zatrudnienie zwiększają firmy produkujące ozdoby choinkowe. Jest to głównie praca dla kobiet. Można zarobić ok. 13-14 euro za godzinę.
Pracy sezonowej w Danii najlepiej poszukać jeszcze przed wyjazdem z Polski. Na potrzeby duńskich pracodawców utworzono witrynę www.seasonalwork.dk, która już od kilku lat jest sprawdzonym i najbardziej popularnym sposobem rekrutacji pracowników sezonowych. Nie znajdziesz na niej konkretnych ofert pracy, ale będziesz miał możliwość wysłania CV, które trafi do rąk zainteresowanych pracodawców. Elektroniczna aplikacja jest dostępna po kliknięciu na link On-line application. Znajdziesz go w zakładce How to apply. Oprócz danych osobowych musisz podać polski adres zamieszkania, telefon, doświadczenie, kwalifikacje oraz określić znajomość języków obcych. Po wysłaniu aplikacji pozostaje już tylko czekać na odpowiedź.
    Wymagania stawiane pracownikom sezonowym nie są zbyt wysokie. Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego lub niemieckiego (południowa Dania) oraz gotowość do ciężkiej pracy. W przypadku niektórych zajęć np. wycinaniu drzewek istotne jest doświadczenie. Osoby posiadające własny samochód mogą liczyć na wyższe stawki. Warto o tym wspomnieć w CV.


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?