Strona główna » Niemcy » Własna firma w Berlinie
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
4.11.2005r.

NIEMCY | Sposób na ominięcie zakazu podejmowania pracy
Własna firma w Berlinie?

Już za 25 złotych miesięcznie możesz wynająć metr kwadratowy lokalu handlowego w Berlinie. Jeśli masz towar i wiesz, że tam go sprzedasz, to pakuj walizki i otwórz nad Szprewą własny sklep.
          Zasady działalności gospodarczej na własny rachunek są w Niemczech bardzo zbliżone do tych jakie obowiązują w Polsce. Nasze przepisy i uregulowania są bowiem wzorowane na unijnych, czyli także niemieckich wzorcach. Tu i tam trzeba zarejestrować firmę, zdobyć numer identyfikacji podatkowej, założyć konto bankowe, prowadzić rachunkowość i systematycznie płacić podatki. Występują jednak też istotne różnice. W Niemczech nie trzeba biegać po wszystkich urzędach, wystarczy wizyta w Gewerbeamt (który nasze zgłoszenie przekaże do pozostałych urzędów), nie ma też przymusu odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Na własny rachunek
          Najprostszą, ale zarazem najbardziej ryzykowną (odpowiada się bowiem całym swoim majątkiem) formą działalności gospodarczej w Niemczech, jest prowadzenie firmy na własny rachunek (po niemiecku: Tätigkeit im eigenem Namen). W tym przypadku nie jest wymagany żaden kapitał. Wystarczy niemiecki adres i trochę gotówki na początek. W tabeli poniżej przedstawiamy koszty wynajęcia lokali w stolicy Niemiec. Zasadniczo nie różnią się one znacznie od cen obowiązujących w dużych polskich miastach. Berlin jest bowiem wyjątkowy, duży, ale leży na wschodnich rubieżach, stąd koszty wynajmu są tam znacznie niższe niż np. we Frankfurcie nad Menem. Z tej okazji należy korzystać.

Musi być meldunek
          Jeśli przybywamy do Niemiec z zamiarem założenia firmy, od razu należy się zameldować. Jest to zwykła formalność. Natomiast po trzech miesiącach należy wystąpić o zezwolenie na pobyt. To także powinna być formalność, o ile uda się nam wykazać, że prowadzimy w Niemczech firmę i z tej działalności uzyskujemy dochód.

Konieczna przynależność do Izby
          Niestety, w Niemczech nie wystarczy sama rejestracja. Konieczne jest jeszcze członkostwo każdej firmy w samorządzie gospodarczym. W zamian nie dostaje się wiele, ale składki i tak obowiązują. Rzemieślnicy muszą zgłosić się do Izby Rzemieślniczej (Handwerkskammer), a pozostali do Izby Przemysłowo-Handlowej (Industrie und Handelskammer). Frycowe za przynależność do cechu rzemiosł wynosi 315 euro rocznie plus 0,75 procent od wykazanego dochodu. Natomiast firmy zrzeszone w Izbie Przemysłowo-Handlowej płacą stałą opłatę uzależnioną do dochodu, np. przy 30 tysiącach euro rocznie – 75 euro plus 0,45 procent od tegoż dochodu, czyli razem 210 euro. Dla pocieszenia, firmy które w pierwszym roku nie osiągają wysokich dochodów, są z tych opłat zwolnione.

Sprawdź wykaz zawodów
          Za Odrą obowiązują niekiedy dość dziwaczne regulacje. Np. malować ściany na biało może każdy, ale na kolorowo tylko fachowiec wpisany na listę. W Niemczech wiele zawodów rzemieślniczych podlega bowiem szczególnym regulacjom. Kilkadziesiąt profesji można wykonywać tylko po uzyskaniu wpisu na specjalną listę rzemieślników. Wykaz tych specjalności podamy w jednym w z kolejnych wydań.
          Jeśli masz pecha i musisz wpisać się na ową listę należy wykazać w odpowiednim (dla danego landu) ministerstwie ds. gospodarczych, że mamy właściwe wykształcenie zawodowe, dyplom mistrzowski lub sześć lat samodzielnej praktyki w danym zawodzie. Więcej informacji na temat uznawania za granicą polskich uprawnień rzemieślniczych można uzyskać w Departamencie Przedsiębiorczości w Ministerstwie Gospodarki i Pracy w Warszawie.

Ubezpieczenie według uznania
          Jeśli wiele nie wymagasz, możesz w Niemczech prowadzić legalnie firmę, wydając na ubezpieczenie społeczne tylko kilkadziesiąt euro miesięcznie. W zamian nie będziesz miał wiele, np. leczenie w razie wypadku, jednak żadnej emerytury czy płatnego urlopu. W tym przypadku ustawodawstwo niemieckie jest bowiem bardzo liberalne. Prywatny przedsiębiorca ma możliwość wyboru. Może opłacać pełne ubezpieczenie i korzystać ze wszystkich zabezpieczeń socjalnych lub płacić symboliczne kwoty i w razie kłopotów polegać tylko na własnych oszczędnościach.

Nie kombinuj!
          Coraz częściej niemieccy pracodawcy, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia mówią zatrudnionym u nich Polaków, aby założyli własną firmę i dalej robili to samo. Ich propozycje nie do końca są zgodne z prawem. Po to, aby założona przez nas w Niemczech firma mogła legalnie funkcjonować muszą być spełnione pewne warunki:
– musi mieć swoją siedzibę (nie może być tak, że pod tym samym adresem rejestruje się kilkadziesiąt różnych firm);
– zlecenia wykonania robót nie mogą pochodzić ciągle od tej samej firmy i nie mogą dotyczyć tych samych czynności;
– praca nie może być wykonywana pod stałym nadzorem zleceniodawcy;
– nie dopuszcza się stosowania stawek godzinowych za wykonaną pracę; umowa musi być ograniczona w czasie i określać zakres robót.
          Jeśli w wyniku kontroli, niemieckie urzędy dojdą do wniosku, że któryś z tych warunków nie jest przestrzegany, mogą uznać, że rejestracja firmy jest pozorna i tak naprawdę chodziło o obejście zakazu podjęcia pracy. W takim przypadku sprawa trafi do odpowiednich służb skarbowych oraz na policję.

Jeśli nie masz pewności...
Aby założyć w Niemczech własną firmę trzeba znać dobrze język niemiecki lub wynająć z tym celu firmę, która za nas wszystko załatwi. Ryzyko niepowodzenia jest dość wysokie. Bezpieczniej zacząć podbój Niemiec od założenia firmy w Polsce i świadczenia tzw. usług transgranicznych, co również jest zupełnie legalne. Więcej na temat owych usług napiszemy za dwa tygodnie.
Józef Leszczyński


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?