Strona główna » Niemcy » Wyzyskiwani Ślązacy
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
21.10.2005r.

NIEMCY |
Artykuł w „Der Spiegel”
Wyzyskiwani Ślązacy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Der Spiegel” ukazał się obszerny artykuł o Polakach z podwójnymi paszportami, wykorzystywanych przez niemiecki przemysł.
          Autor opisuje przypadek Sebastiana Jończyka ze Śląska, który pracuje w fabryce Mercedesa w Rastatt, ale w rzeczywistości jest zatrudniony w innej firmie, która jest kooperantem Mercedesa. W rezultacie zarabia tylko 760 euro netto, gdy jego niemieccy koledzy z taśmy dostają dwa razy tyle.
          Okazuje się, że problem dotyczy około 200 tysięcy Polaków, głównie ze Śląska Opolskiego. Wszyscy pracują legalnie w Niemczech, ale zwykle u podwykonawców i różnej maści pośredników podnajmujących robotników z Polski innym, dużym firmom. W Opolu otwierane są kolejne filie niemieckich agencji pracy, bo za Odrą popyt na taniego Ślązaka z niemieckim paszportem szybko rośnie. Do najbardziej aktywnych firm w tej branży należy Wertstoffe Sortierung Personal (WSP) z główna siedzibą w Neustadt.
          „Der Spiegel” użala się także nad losem Polaków, którzy pracują w Niemczech sezonowo oraz świadczących usługi. Jedni i drudzy, zdaniem tygodnika, są pozbawieni należytej ochrony socjalnej.

jl

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?