Strona główna » Skandynawia » W sezonie od października do grudnia...
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
07.11.2007r.
W sezonie od października do grudnia...

Dania / Od 8 do 25 euro za godzinę zarobisz pracując sezonowo w Danii. O tej porze roku znajdziesz zajęcie w szkółkach leśnych i ogrodniczych, przy wycinaniu choinek oraz produkcji świątecznych ozdób.
Zdaniem wielu osób pora jesienno-zimowa nie jest dobrym okresem na szukanie pracy sezonowej. Nic bardziej mylnego. Możesz się jeszcze pokusić o znalezienie dobrze płatnego zajęcia w Danii. W ciągu niecałych dwóch miesięcy jesteś w stanie odłożyć w tym kraju ok. 10 tys. złotych.

Komu ile płacą?

Najbardziej atrakcyjnym zajęciem pod względem dochodów jest praca przy ścinaniu i pielęgnacji świątecznych drzewek. Doświadczeni pracownicy mogą zarobić nawet 25 euro na godzinę. Przy 37-godzinnym tygodniu pracy daje to prawie 14 tys. zł miesięcznie! Zapotrzebowanie na pracowników leśnych zaczyna wzrastać już na przełomie września i października, a kończy się po koniec grudnia. Pracy w lesie i na plantacjach choinek towarzyszą niskie temperatury oraz opady deszczu i śniegu. Dlatego też jest to głównie zajęcie dla mężczyzn. Kobiety pracują na hali zajmując się sortowaniem i pakowaniem wyciętych choinek oraz gałęzi świerku. Tutaj także można nieźle zarobić. W ciągu siedmiu tygodni wyciągniesz na czysto jakieś 3000 euro.

Październik to dobry miesiąc na podjęcie pracy w szkółkach leśnych i ogrodniczych. O tej porze roku jest to zajęcie na 4-10 tygodni. Duńczycy potrzebują ludzi do sadzenia i wykopywania drzewek i roślin oraz sortowania sadzonek. Najwięcej szkółek ogrodniczych znajduje się w północno-wschodniej części duńskiej wyspy Zelandii.

Wraz ze zbliżającym się terminem świąt Bożego Narodzenia, zatrudnienie zwiększają firmy produkujące ozdoby choinkowe. Jest to głównie praca dla kobiet. Zajmują się one ręcznym wyrabianiem stroików, wianków adwentowych, łańcuchów choinkowych i innych świątecznych ozdób. Niektóre prace wymagają krótkiego przeszkolenia. Można zarobić ok. 14 euro na godzinę.

Wymagania...

...stawiane pracownikom sezonowym nie są zbyt wysokie. Firmy oczekują od kandydatów do pracy przede wszystkim dwóch rzeczy. Znajomości języka angielskiego lub niemieckiego(południowa Dania) na poziomie podstawowym oraz dobrego zdrowia. To ostatnie dotyczy w szczególności osób zainteresowanych pracą fizyczną w lesie. Pracodawcy zapewniają płatne zakwaterowanie. Nie spodziewaj się jednak po nim jakiś specjalnych wygód.

Szukamy pracy

Najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem z Polski. W tym celu warto odwiedzić witrynę www.seasonalwork.dk. Na tej stronie internetowej nie ma co prawda konkretnych ofert zatrudnienia, ale jest możliwość wysyłania elektronicznej aplikacji, która trafi do rąk zainteresowanych pracodawców. Jest ona dostępna po kliknięciu na zakładkę “On-line application”. W pustych polach oprócz danych osobowych musisz podać, polski adres zamieszkania, doświadczenie, kwalifikacje oraz znajomość języków obcych. Po wysłaniu aplikacji pozostaje czekać na odpowiedź. Jeśli pracodawca zainteresuje się twoją osobą, skontaktuje się z tobą drogą elektroniczną.

Do Danii możesz się wybrać również w ciemno. Po przyjeździe na miejsce czeka cię jeszcze załatwienie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na pracę. Nie zrobisz tego wcześniej, zanim nie otrzymasz propozycji zatrudnienia. Choćby z tego względu lepszym rozwiązaniem jest znalezienie pracy przed wyjazdem. Jeśli jednak zdecydujesz się pojechać na własną rękę pamiętaj, że Duńczycy uczulają, by nie szukać zajęcia w więcej niż dwie osoby. Wyjazd do Danii większą grupą oznacza ryzyko, że ktoś zostanie na lodzie. Przy podpisywaniu kontraktu z pracodawcą zwróć uwagę, by znalazły się w nim szczegóły dotyczące rodzaju i miejsca pracy, liczby godzin w tygodniu, wysokości wynagrodzenia oraz zasad i warunków zakwaterowania.
Maciej Sibilak


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?