Strona główna » Włochy » Oskarżeni za ziemię obiecaną
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
10.08.2007r.
Oskarżeni za “ziemię obiecaną”
WŁOCHY | Pierwsze posiedzenie sądu w sprawie obozów pracy

W Bari na południu Włoch odbyło się wstępne posiedzenie sądu w sprawie obozów pracy w okolicach Apulii, w których przetrzymywani byli i zmuszani do niewolniczej pracy Polacy. Na ławie oskarżonych zasiadły 23 osoby.

Jest wśród nich 19 Polaków, a także Ukraińcy i Włosi. Wśród naszych rodaków są mężczyźni zatrzymani podczas likwidacji w lipcu ub. r. jednego z takich obozów w okolicach Foggii. Oskarżeni są także Polacy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni), którzy werbowali w kraju chętnych do podjęcia pracy na włoskich plantacjach, pobierali od nich niezgodne z prawem opłaty i zawozili ich na południe Włoch.

Obserwatorzy i zajmujące się sprawą włoskie media twierdzą, że proces powinien zakończyć się bardzo szybko i już niedługo zapadną wyroki. Podczas sprawy w Bari obecny był także polski konsul z Rzymu, Jerzy Adamczyk. – Moja rola polegała wyłącznie na obserwacji, bo takie prawo mamy jako władze konsularne – tłumaczy Adamczyk. – To początek bardzo ważnego procesu, istotnego także ze względu na to, jak wielu Polaków pracuje za granica. Na pewno będziemy go nadal śledzić.

W sądzie pojawiło się 14-tu oskarżonych. Pozostałych dziewięciu reprezentowali adwokaci. Najbliższe posiedzenie sądu zaplanowano na 6 lipca.


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?