Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Saksy za Odrę mniej popularne
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Saksy za Odrę mniej popularne

08.05.2007r.

NIEMCY | W tym roku co piąty Polak, który w poprzednich sezonach pracował w niemieckim rolnictwie, nie pojedzie za Odrę. Powód? Saksy u bauerów nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś.

Dziś zdecydowanie więcej w sezonie niż u naszych zachodnich sąsiadów można zarobić w Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajach skandynawskich.

Bauerzy przekonują, że już dziś nie ma kto u nich pracować przy rozpoczętych niedawno zbiorach szparagów. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja taka utrzyma się przez całe lato i zbiory na niemieckich polach zmarnują się.

Rekordowy pod względem pracujących sezonowo za Odrą Polaków był rok 2004, kiedy to pozwolenia wydano 280 tys. naszych rodaków. W ubiegłym roku u bauerów legalnie zatrudnionych było 230 tys. Polaków. Tymczasem do połowy kwietnia br. niemieckie urzędy wydały zaledwie 100 tys. zezwoleń. To o 50 tys. mniej, niż trzy lata temu o tej porze. Co więcej, 10 tys. tych, którzy mieli przyjechać i w sprawie których dopełniono wszystkich formalności, wycofało się w ostatniej chwili.

tom


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?