Strona główna » Niemcy » Niemcy czekają na polaków
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Niemcy czekają na Polaków
PRACA | Niemiecki minister gospodarki Michael Glos oświadczył, że byłoby wskazane szybkie otwarcie rynku pracy dla obywateli z nowych państw Unii Europejskiej. Na początku otwarcie dotyczyłoby tylko wybranych branż i zawodów.

Niemcom chodzi o inżynierów, naukowców, lekarzy, ale także o opiekunów ludzi starszych, ślusarzy, elektryków i hydraulików. Co prawda w Niemczech poziom bezrobocia nadal utrzymuje się na wysokim poziomie (4 mln zarejestrowanych bezrobotnych), ale na obsadzenie czeka aż 800 tys. wolnych miejsc pracy. Problem polega na tym, że albo brakuje odpowiednio wykształconych pracowników, albo pobierający zasiłki nie chcą podejmować się pewnych zajęć, jak. np. opieki nad starszymi.

Przeciwko pomysłom ministra Glosa ostro protestują niemiecki związki zawodowe. Ich zdaniem otwarcie rynku dla obywateli z Europy Środkowej może nastąpić dopiero po wprowadzeniu w Niemczech płacy minimalnej. Sugeruje się, aby jej poziom był na poziomie angielskim i wynosił ok. 7,5 euro za godzinę pracy.

Inicjatywa ministra Glosa jest zapewne spowodowana także tym faktem, że Polacy założyli w Niemczech już ponad 200 tys. jednoosobowych firm i coraz skuteczniej wypierają z rynku niemiecką konkurencję. A Niemcy wolą jednak nas widzieć bardziej jako szeregowych pracowników, niż samodzielnych przedsiębiorców.

mk, jl


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?