Strona główna » Holandia » Polacy zabierają pracę Turkom
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Holandia | Konkurencja w szklarniach
Polacy zabierają pracę Turkom
22.03.2007r.
Setki tureckich biur pośrednictwa pracy działających w regionie Westland musi zwijać manatki. Turcy, którzy w latach 90-tych zdominowali ten największy w Holandii rynek pracy w szklarniach, teraz przegrywają z Polakami.

Nieuczciwa konkurencja – tak brzmi najważniejsza skarga. Turcy skarżą się, że pracownicy z Polski często nie są zatrudnieni zgodnie z wymogami holenderskiego prawa, pracują po kilkanaście godzin dziennie, za zaniżone stawki i nie mają opłaconego ubezpieczenia.

Zeki Barut od 1996 r. prowadzi biuro pośrednictwa pracy w Hadze. Gdy rozpoczynał działalność zatrudniał siedmiu pracowników, a cztery lata później już ponad 200. W 2006 r. ponad połowie z nich musiał pokazać drzwi. Według niego “dzięki” rosnącej konkurencji Polaków. – To jest nieuczciwa konkurencja cenowa. Za Polaków, którzy pracują tu przez określony okres czasu nie trzeba płacić podatków i odprowadzać składek na świadczenia socjalne. Ogrodnicy z Westland informują mnie, że odtąd będą korzystali z usług Polaków, bo są dla nich zdecydowanie tańsi – stwierdza rozżalony Zeki Barut.

Zdaniem tureckiej organizacji “Turks Platform” około 80 proc. tureckich biur pośrednictwa pracy ogłosiło upadłość. Było ich 700, a zostało tylko 150. Trend ten potwierdza rzecznik prasowy Izby Gospodarczej. – Rzeczywiście, Turków ubywa, a coraz więcej Polaków odnajduje drogę do regionu Westland – mówi. -Pracownicy z Polski są dla holenderskich pracodawców bardzo atrakcyjni, bo nie mają wysokich wymagań finansowych i ciężko pracują.

Przewodniczący organizacji rolników LTO Paul Steyn przyznaje, że szybko rosnąca liczba Polaków pracujących w szklarniach to efekt wprowadzenia projektu pracy sezonowej, który pozwolił na znaczną redukcję kosztów pracy. – Nasi bezrobotni nie chcieli pracować w szklarniach, a Polacy chcą i to bardzo chętnie – dodaje Paul Steyn.

Józef Leszczyński


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?