Strona główna » Skandynawia » Potrzebują 35-40 tys. pracowników
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
22. XII. 2006
NORWEGIA | Praca w rolnictwie
Potrzebują 35-40 tys. pracowników

Norwescy rolnicy chcą zatrudniać w przyszłych latach pracowników z zagranicy. Będą ich poszukiwać wśród obywateli nowych państw Unii, głównie w Polsce.

Dane te pochodzą z raportu dr Johana Frederika Rye’a z Centrum Badań Wsi Uniwersytetu w Trondheim. Z raportu wynika, że w 2005 r. w norweskim rolnictwie znalazło zatrudnienie ponad 22 tys. cudzoziemców. Są to jednak tylko liczby szacunkowe, bo większość zatrudnionych była zatrudniona w charakterze pracowników sezonowych, pracujących do trzech miesięcy i nawet nigdzie nie zarejestrowana. Wiadomo jednak, że ponad 70 proc. z tej liczby było obywatelami Polski.
Najwięcej cudzoziemców zatrudniają producenci warzyw. Ponad połowa z nich deklaruje zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w przyszłym sezonie. Równocześnie 57 proc. rolników uważa, że jest dopuszczalne płacenie cudzoziemcom niższych stawek niż rodzimym pracownikom. Takiej postawie są jednak przeciwne związki zawodowe, które chcą ustanowienia minimalnej stawki dziennej dla pracowników sezonowych. Miałaby ona wynosić równowartość około 325 zł.

mil


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?