Strona główna » Włochy » Kolejni zatrzymani za obozy pracy
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
POLSKA-WŁOCHY - W ręce krakowskiej policji wpadł, poszukiwany międzynarodowymi listami gończymi, szef zorganizowanej grupy wysyłającej do obozów pracy na południu Włoch. Łukasz Z. kierował werbowaniem i transportem pracowników, którzy później siłą byli przetrzymywani na plantacjach i zmuszani do niewolniczej pracy. Zatrzymano także dwie współpracujące z nim kobiety – Justynę Z. i Joannę M.

W ręce krakowskiej policji wpadł, poszukiwany międzynarodowymi listami gończymi, szef zorganizowanej grupy wysyłającej do obozów pracy na południu Włoch. Łukasz Z. kierował werbowaniem i transportem pracowników, którzy później siłą byli przetrzymywani na plantacjach i zmuszani do niewolniczej pracy. Zatrzymano także dwie współpracujące z nim kobiety – Justynę Z. i Joannę M.
Cała trójka ukrywała się od kilku miesięcy w wynajętym mieszkaniu w Lublinie. Łukasz Z. został oskarżony o współpracę z polskimi, włoskimi i ukraińskimi właścicielami obozów pracy w okolicach Bari i wysyłanie im pracowników. Za swoje usługi pobierał od nieświadomych niczego bezrobotnych sowite opłaty.

Przypomnijmy. Nad ranem 18 lipca w regionie Apulli na południu Włoch uwolniono 119 Polaków przetrzymywanych na jednej z tamtejszych plantacji, szybko okrzykniętych mianem obozów pracy XXI wieku. Dotąd w ramach operacji pod kryptonimem “Ziemia Obiecana” w Polsce i we Włoszech zatrzymano 34 osoby. 13-tu z nich postawiono zarzuty dotyczące organizowania wyjazdów, a ośmiu – zarzut handlu ludźmi. Wszystkich tymczasowo aresztowano. Włoscy karabinierzy zatrzymali 13-tu właścicieli plantacji, dozorców oraz tzw. osoby wspierające – wszyscy oskarżani są o “wprowadzenie w stan niewolnictwa”. Do tej pory zeznania złożyło ok. 400 poszkodowanych Polaków i świadków.

MarSo

Polacy mówią nie!

Pomimo tego, iż możemy już we Włoszech pracować legalnie, zdaniem polskiej ambasady w Rzymie, na wyjazd decyduje się coraz mniej Polaków. Wszystko przez liczne informacje o wykorzystywaniu robotników i ostrzeżenia mediów przed oszustami, którzy podają się za pośredników pracy.

Strona polska przyznaje, że w ostatnich tygodniach dociera do coraz mniej sygnałów o łamaniu prawa wobec naszych obywateli i zmuszania ich do niewolniczej pracy. Problem powoli rozwiązuje się sam, do czego niewątpliwie przysłużyło się zmniejszenie zainteresowania wyjazdami.

Kowal


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?