Strona główna » Europa » Sezon na cytrusy
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
HISZPANIA, WŁOCHY, GRECJA | Jeszcze nie jest za późno!
Sezon na cytrusy
Zagapiłeś się i lato przeszło nie wiadomo kiedy, a ty – mimo, że miałeś taki zamiar – nie wyjechałeś za granicę do pracy przy zbiorach? Jesień i zima – wbrew pozorom – to także świetna pora na zarobek w rolnictwie. Wystarczy pojechać na południe Europy.
    Zbiory cytrusów to jednak naprawdę ciężka praca, i wielu którzy jej próbowali twierdzi, że ma zdecydowanie gorzki – a nie słodki jak dojrzałe owoce – smak.
Sezon zaczyna się w połowie listopada, zbiorem mandarynek i cytryn. W połowie grudnia przychodzi czas na pomarańcze. To, kiedy sezon się kończy i – co za tym idzie – trzeba szukać nowej pracy, zależy w dużej mierze od pogody. Jeśli nie ma przymrozków, zbiory trwają mniej więcej do połowy marca. A niektóre odmiany pomarańczy dojrzewają dopiero w maju i czerwcu (nie jest ich jednak dużo).
Niestety – wbrew pozorom – praca przy zrywaniu pomarańczy, mandarynek i cytryn nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych. Wymaga sporo gimnastyki, by zerwać wszystkie, nawet te najbardziej ukryte między gałęziami owoce. Także te na samej górze, do których by się dostać, trzeba balansować na nie zawsze stabilnej drabinie. Owoce obcina się specjalnymi nożyczkami, przypominającymi wyglądem kosmetyczne cążki. Teoretycznie można obyć się bez tego narzędzia, ale wtedy bardzo łatwo o uszkodzenie owoców. Dlatego zdecydowana większość plantatorów wymaga perfekcyjnego operowania nożyczkami. Kolejne utrudnienie, to ostre kolce i gałęzie. Jeśli więc nawet opanujesz obsługę nożyczek i nie pokaleczysz się nimi, to z pewnością nie uchronisz się przed licznymi – często głębokimi i niestety trudno gojącymi się – zadrapaniami. Dlatego, pamiętaj, by zabrać ze sobą robocze ubrania nie tylko z długimi nogawkami, ale i rękawami. A najlepiej także dobre rękawice. . Podczas jednego sezonu można zniszczyć dziesięć par rękawic ochronnych i co najmniej trzy komplety ubrań!
Kolejny problem, to pogoda. Musi być sucho, bo tylko suche cytrusy mogą być zrywane. Mokre, bardzo szybko się psują. Dlatego niczym nadzwyczajnym nie są – trwające często nawet kilkanaście dni z rzędu – przestoje w pracy. Na dodatek, niektórzy plantatorzy nic wtedy nie płacą – a mieszkanie i wyżywienie przecież kosztuje.
Niestety, stosunkowo niewielkie szanse są na to, że jeszcze przed wyjazdem z Polski będziesz miał obiecany kontrakt. Owszem, zdarza się, że oferty trafiają do naszych urzędów pracy, ale nieczęsto. Czasem wyjazd na zbiór organizuje jakaś agencja pośrednictwa pracy. W takim wypadku większość ofert pochodzi najczęściej z Hiszpanii. Jeżeli chcesz jechać do Grecji lub Włoch, lepiej zrezygnuj z poszukiwania ofert w internecie – szkoda czasu. Po prostu spakuj się, weź dobrą mapę i jedź w ciemno. A przy odrobinie szczęścia, zajęcie na pewno znajdziesz. Powodzenia!
Agnieszka Tomaszewska, Ireneusz Kwacz

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?