Strona główna » Włochy » We Włoszech bez ograniczeń!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
We Włoszech bez ograniczeń!

PRACA | Już od miesiąca Polacy podejmujący pracę w Italii nie muszą starać się o pozwolenia. Przepisy zmienił włoski rząd w lipcu, po aferze z obozami pracy na południu kraju. Ograniczenia w dostępie do rynku pracy związane z obowiązującym wcześniej okresem przejściowym zostały zlikwidowane od 1 września.

W tej chwili wystarczy załatwiać sprawę tylko i wyłącznie z pracodawcą – usłyszeliśmy kilka dni temu w polskim konsulacie w Rzymie. – Jedyne, co musi zrobić Polak by zalegalizować pobyt, to – po podpisaniu kontraktu – zgłosić się do lokalnej Questury (posterunek policji – przyp. red.) i zarejestrować się. Do tej pory nie mieliśmy informacji, by ktoś miał z tym problemy.

To jednak nie wszystkie formalności, które czekają Polaka podejmującego legalne zatrudnienie we Włoszech. Konieczne jest także uzyskanie numeru podatkowego i ubezpieczeniowego. Dopiero ci, którzy je posiadają będą pracowali legalnie. W przeciwnym razie pracodawca nie będzie mógł odprowadzać należnych składek i podatków.

* * *
Nie liczmy jednak na to, że wykorzystujący pracowników plantator podpisze z Polakiem kontrakt. Większość ofert ukazujących się w naszej prasie i na stronach internetowych oferujących świetnie płatną pracę przy zbiorach na południu Włoch w dalszym ciągu dotyczy pracy na czarno – wbrew zapewnieniom pośredników o tym, że na miejscu pracodawca podpisze z wami kontrakt. Co sprytniejsi, chcąc uwiarygodnić swoją ofertę jeszcze przed wyjazdem podsuwają do podpisania “umowę”. Niestety, w większości przypadków taki “papier” nie ma żadnej wartości. Dlatego, zanim wpłacimy komuś pieniądze i wyjedziemy na południe Włoch, pięć razy zastanówmy się! Inaczej – na własne życzenie – możemy wpaść w poważne tarapaty.

tom


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?